PCTuning Článek

Asus NX90JQ — Luxusní domácí kino pro bohaté

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
18. 1. 2011 03:00 15 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Asus NX90JQ — hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy procesoru
7. Testy operační paměti 8. Testy grafické karty - standardní 9. Testy pevného disku 10. Test výdrže akumulátoru 11. Vyhodnocení a závěr

Pokud alespoň trochu sledujete dění ve světě přenosných počítačů, nemohl vám uniknout model NX90 od společnosti Asus. Tento obrovský 18,4" notebook totiž jednoduše nelze přehlédnout. Nebo jste snad už někdy viděli laptop s velkými externími reproduktory, nadčasovým designem od známého návrháře a třeba také dvojicí touchpadů?

Reklama
Reklama

Asus NX90JQ (pro zvětšení klikněte)
Asus NX90JQ (pro zvětšení klikněte)

Společnost Asus v posledních několika letech opravdu ráda experimentuje s novými věcmi. Byl to právě Asus, který před lety jako první přišel s legendárním netbookem Eee PC 701, který odstartoval obrovský boom těchto malých počítačů s mnohahodinovou výdrží na akumulátor. A rozhodně nešlo o jediný experiment této společnosti. Z těch dalších mohu připomenout třeba bambusové notebooky, jejich výrobu firma minulý rok opět oživila, anebo třeba  počítač zabudovaný v klávesnici Eee Keyboard.

Často jsme na různých výstavách v minulém a předminulém roce mohli vidět také originální notebook pojmenovaný NX90. Ten už na první pohled poutá pozornost dvojicí svých obrovských reproduktorů umístěných na bocích vedle displeje a Asus zájem o něj ještě zvyšoval tvrzeními o tom, že půjde o nejlépe hrající notebook všech dob. Reproduktory navíc nejsou ani zdaleka jedinou zvláštností tohoto nebojím se říct „experimentu“. Z těch dalších zmiňme použití speciálního lesklého kovu na šasi anebo unikátní řešení polohovacího zařízení. Touchpad totiž není umístěný pod klávesnicí jako u všech ostatních notebooků, nýbrž je nalevo i napravo od klávesnice. Ano, touchpady má tento stroj hned dva. A tím překvapení (pozitivní i negativní) nekončí...

 


Asus NX90JQ (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware


-pro zvětšení klikněte-

Procesor

Recenzi jako vždy začneme výčtem osazeného hardwaru. U volby platformy nelze mít žádné výhrady. Mobilní platforma Sandy Bridge na trhu ještě není a Asus tak sáhnul po nejvýkonnějších čtyřjádrových procesorech od Intelu. Konkrétně padla volba na nejslabší model Core i7 740QM. I ten je však se svými osmi virtuálními jádry a frekvencí 1,73 GHz s možností jejího navýšení při vytížení menšího počtu jader dostatečně silný snad na úplně vše, co byste na velkém multimediálním notebooku mohli chtít dělat.

Operační paměť

Asus NX90JQ je špičkový stroj za velmi vysokou cenu. Odpovídají tomu také operační paměti. Zatímco drtivá většina notebooků je vybavena dostatečnou kapacitou 4 GB operační paměti, Asus do NX90 osadil dvojnásobek paměti. Teoreticky se nabízí otázka, jak takovou enormní kapacitu RAM využít, na druhou stranu jsou ceny paměti poměrně nízko a další 4 GB paměti notebook za doporučenou cenu 65 tisíc včetně daně příliš neprodraží.

Grafický čip

Tak trochu zklamaný jsem z použitého grafického čipu. Vím, že stroj není primárně určený na hraní, ale do stylového notebooku za více jak 60 tisíc dát starou DirectX 10 kartu GeForce GT 335M, když na trhu už jsou dlouho dostupné modely řady 400 a své řešení nabízí i AMD? GeForce GT 335M navíc se svými 72 unifikovanými shadery, 8 ROPs a propustností 25,3 GB/s není žádný trhač asfaltu a s hraním nových her tak příliš nepočítejte. Na starší tituly ale výkon GK bohatě postačí, zas tak pomalá zase není.

Pokud se ptáte, jak je to s podporou přepínání grafických karet Optimus, musím vás zklamat. 45nm procesory Intel Core i7 totiž nemají integrovaný grafický čip a přepínat by tak nebylo s čím. O obraz se tak za všech okolností stará dedikovaná karta GeForce.

Displej

Jednou z největších předností tohoto notebooku určeného mimo jiné na sledování filmů a televize (součástí HW výbavy je integrovaný TV Tuner) je bezesporu displej. Ten je v první řadě obrovský, jeho úhlopříčka totiž je 18,4" a má filmový poměr 16:9. Není proto velkým překvapením, že jeho nativní rozlišení je Full HD neboli 1920 × 1080 px. Samozřejmostí dnešní doby je pak podsvícení z LED diod.

Pevný disk

Osazené pevné disky mne zklamaly. Osazeny sice byly dva rychlé 7200 ot./min 500GB disky od společnosti Seagate a snadno si tak můžete udělat přijatelně rychlé diskové pole RAID 0, na stranu druhou se ale píše rok 2011 a testujeme notebook za 65 tisíc korun včetně daně. Jak je známo, ceny flashových pevných disků minulý rok opět klesly a v této cenové kategorii bych proto výrazně raději viděl kombinaci klasického (například 640GB) disku a k němu nějaké slušné SSD s bohatě dostačující kapacitou 64 GB. Celkovou cenu notebooku by to prodražilo jen minimálně a přínos na rychlejší odezvu systému by byl obrovský (můj osobní notebook s Core i5 430M a SSD Toshiba SSD Now V+ reaguje rychleji než desktop s Core i7 na 3,8 GHz a diskem WD VelociRaptor).

Optická mechanika

Naopak naprosto spokojený jsem s volbou optické mechaniky. Výběr Blu-ray komba byl dle mého názoru tím nejlepším možným. Je pravděpodobné, že mnoho uživatelů se bude na notebooku chtít dívat na HD filmy na Blu-ray discích, naopak výhod vypalovačky by využil jen zlomek z nich.

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning