Asus B550 Pro ART
PCTuning Článek

Asus ProArt B550-CREATOR: Luxusně vybavená deska

Z. Obermaier
Z. Obermaier
31. 5. 2021 13:00 14 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Luxus ve střední třídě 2. Testovací sestava 3. Představení desky – Obsah balení 4. Základní deska – layout 5. Specifikace desky a software
6. Bližší pohled na desku a teploty 7. Napájení desky 8. BIOS 9. Přetaktování 10. Hodnocení

I když je čipset B550 určený do střední třídy, Asus tuto desku vybavil opravdu královsky. Má dva porty Thunderbolt 4, dvě síťové karty pro 2.5 GbE, silné napájení a samozřejmě PCIe 4.0. Jde jednoznačně o nejvybavenější desku s B550 na trhu.

Reklama
Reklama

Napájení desky

Výrobce jednou nazývá napájecí kaskádu Digi+. V podstatě jde o naprosto shodnou kaskádu, jakou nalézáme na deskách Asus už několik let. Už dříve používal Asus PWM kontrolér – integrovaný MOSFET (Driver + aktivní prvky v jednom pouzdru) od výrobce Ti a cívku s kondenzátorem. Stejně je tomu i tentokrát, NextFET MOSFETy, neboli Power–bloky najdeme i na této desce. Tentokrát jde ale o výroby společnosti Vishay. Jeden z nich dokáže dodat do procesoru až 90 A, nejvyšší efektivita je ale daná při proudu 40 A.

Procesorová jádra napájí dvanáct fází ze čtrnácti sestavených z Power–blok mosfetů SiC639. Maximální proud jež obvod může teoreticky dodat do jader procesoru, je kolem 480 A. Mosfety doplňují kvalitní kondenzátory od společnosti Nichicon a extra kvalitní cívky Microfine.

Jako hlavní PWM kontrolér slouží ASP1106 od IR, i když se zdá jako z produkce Asus. Jde o osmifázový kontrolér splňující poslední standardy Intelu i AMD. Pracovní frekvence je u každého digitálního obvodu nastavitelná, zde je možné nastavit plynulý rozsah od 300–1500 kHz.

Paměti jsou napájeny obstojně. Jde o velice zajímavý dvoufázový obvod ze čtyřech aktivních mini–prvků společnosti Ti. Funkce je stejná jako u CPU, uvnitř aktivního prvku je výkonový mosfet, ovladač i „low“ mosfet. V tomto případě jde také o digitální obvod s kontrolérem od IR.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning