Asus B550 Pro ART
PCTuning Článek

Asus ProArt B550-CREATOR: Luxusně vybavená deska

Z. Obermaier
Z. Obermaier
31. 5. 2021 13:00 14 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Luxus ve střední třídě 2. Testovací sestava 3. Představení desky – Obsah balení 4. Základní deska – layout 5. Specifikace desky a software
6. Bližší pohled na desku a teploty 7. Napájení desky 8. BIOS 9. Přetaktování 10. Hodnocení

I když je čipset B550 určený do střední třídy, Asus tuto desku vybavil opravdu královsky. Má dva porty Thunderbolt 4, dvě síťové karty pro 2.5 GbE, silné napájení a samozřejmě PCIe 4.0. Jde jednoznačně o nejvybavenější desku s B550 na trhu.

Reklama
Reklama

Základní deska – layout

Jak už obrázek naznačuje, deska má klasický formát ATX. Rozložení komponent je víceméně tradiční. Má pět slotů PCI–e, pouze dva ale vycházejí z procesoru. O chlazení disků M.2 je postaráno, i design se celkem povedl. Všechny důležité konektory jsou u okraje desky. Design je dle mého střídmý a povedený, přesně sedí k této řadě CREATOR.

Zadní strana desky nám prozradí počet linek PCI–E slotu a ukáže roznášecí plech patice procesoru a PCH čipu. Napájení procesoru je tvořené dvanácti digitálními fázemi pro jádra a dvěma dalšími fázemi pro paměti. Napájením se budeme zabývat podrobněji ve zvláštní kapitole.

Deska nese tři dlouhé sloty PCI–e x16 a dva standardu x1. Pouze první z nich umí nabídnout 16 linek, v dalším dlouhém slotu ale nesmí být nic osazené. S procesorem jsou spojené pouze první dva sloty. Pokud obsadíte oba, rozdelí se do každého osm linek PCIe 4.0. Zbytek slotů je spojen s čipem PCH. Jde tedy o PCIe 3.0. Navíc jsou sloty sdílené s porty M.2. Více prozradí manuál:

Třetí slot PCIe x16 (x4) sdílí pásmo s druhým rozhraním Thunderbolt 4. Pokud slot obsadíte, přestane TB 4 fungovat. Také oba sloty x1 jsou sdílené s druhým M.2 (M2_2). Pokud osadíte disk M.2, budou oba sloty x+ fungovat, disk ale pojede pouze v režimu dvou linek PCIe. V případě obou neobsazených slotů x1 pojede disk s plnými čtyřmi linkami PCIe.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning