Asus B550 Pro ART
PCTuning Článek

Asus ProArt B550-CREATOR: Luxusně vybavená deska

Z. Obermaier
Z. Obermaier
31. 5. 2021 13:00 14 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Luxus ve střední třídě 2. Testovací sestava 3. Představení desky – Obsah balení 4. Základní deska – layout 5. Specifikace desky a software
6. Bližší pohled na desku a teploty 7. Napájení desky 8. BIOS 9. Přetaktování 10. Hodnocení

I když je čipset B550 určený do střední třídy, Asus tuto desku vybavil opravdu královsky. Má dva porty Thunderbolt 4, dvě síťové karty pro 2.5 GbE, silné napájení a samozřejmě PCIe 4.0. Jde jednoznačně o nejvybavenější desku s B550 na trhu.

Reklama
Reklama

Specifikace desky a software

Deska je připravena pro všechny procesory AMD s paticí AM4+. Kompatibilitu se všemi možnými APU ale nutno ověřit na webu Asus. Osadit lze čtyři moduly DDR4 od frekvence 2133 MHz až do 5100+ MHz. Deska umožňuje nastavit děličky pamětí dle specifikace AMD a osazeného procesoru. Maximální kapacita je 128 GB. Na detailní specifikace se podívejme tabulkou:

Na desce je dvojice síťových karet Intel 2.5 GbE. Portů SATA je pro náročné uživatele dostatek, z jižního můstku je vyvedená čtveřice portů. Pro disky M.2 máme dvojici slotů. Deska je vybavená třinácti různými porty USB 3.x. Dva Thunderbolt 4 můžete samozřejmě použít i jako USB-C.

Zadní panel desky je tentokrát připevněn už z výroby, nejde jej demontovat. Osazení je následující – Zleva: myš PS2 a klávesnice, tlačítka a porty obnovy BIOSů, 2× LAN 2.5G, 2× USB a 2× Thunderbolt 4, DP In a HDMI, audiovýstupy a vstupy.

Software

Před časem Asus dával k deskám spoustu zajímavého software. Nyní už trochu polevil a nabízí jen pár aplikací. To ale asi nevadí, jelikož uživatelé stejně většinu z nich nepoužívali. Co určitě použijí, je AURA Sync na ovládání RGB osvětlení desky a dalších kompatibilních komponent.

Další aplikace, která se hodí, je Fan Xpert. Jak už název napovídá, jde o nastavení ventilátorů desky. Asus má dobře tuto věc odladěnou v BIOSu, ale může se hodit i ve Windows.

Z celé škály nástrojů Ai Suite už zbyl jen jediný, Dual Intelligent processor 5. Ten už roky pomáhá s taktováním procesoru a nastavením napájecí kaskády a napětí desky.

Ve zmíněné aplikaci můžete nastavit ohledně napájení opravdu všechno jako v BIOSu. Osobně preferuji právě BIOS, ale opět se může tohle nastavení hodit i ve Windows.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning