Beat Saber: Jak ve VR vyhrál minimalismus nad experimenty
Článek Beat Saber: Jak ve VR vyhrál minimalismus nad experimenty

Beat Saber: Jak ve VR vyhrál minimalismus nad experimenty

Michal Rybka

Michal Rybka

30. 6. 2019 03:00 22

Seznam kapitol

1. Rok po vydání 2. Zavalení obsahem 3. Ludum Dare – herní minimalismus 4. Puzzle jako základ 5. Jasná pecka 6. Občas se vyplatí vydržet

V posledním roce se jen dvě české hry dostaly mezi absolutní světovou špičku: Rozsáhlé RPG Kingdom Come Deliverance a minimalistický Beat Saber. Těžko najdeme dva tak rozdílné projekty s tak odlišnou filozofií. Úspěch Kingdom Come se dal vytušit, ale co je za popularitou takové jednoduché hříčky jako Beat Saber?

Reklama
Reklama

Vývojáři často mluví o štěstí, zmiňují i čtyřměsíční období, kdy uvažovali o tom, že projekt zruší. Ano, takové krize přicházejí – ale byla by to chyba, velká chyba. První kontakt, okamžitý impulz při prvním setkání s hrou jasně naznačuje, že to je chytlavé i přes relativní jednoduchost. Ta tady funguje, naprosto tu funguje – a získala jim nejenom ocenění a zákazníky, ale také další lidi do týmu, které hra jednoduše pohltila. Tak dobře to funguje: Je to jako magnet.

Kombinace myšlenek, které vedly ke vzniku hry ,může být náhoda, ale úspěch tohoto designu náhoda rozhodně není. Povedlo se dát dohromady ty věci, které fungují – a vynechat věci, které by byly zbytečné. Expanze designu například ve smyslu zhoršení přehlednosti anebo navýšení hardwarových nároků by hře spíš ublížila.

V jednoduchosti je krása. A Beat Saber je přímo učebnicová ukázka efektivní jednoduchosti, kterou by si měl prostudovat každý, kdo má cukání směrem k designu „pejsek a kočička vaří dort“. Samozřejmě, každý vývojář se rozhoduje sám za sebe – ale minimalistické efektivní designy mají tu výhodu, že ilustrují, že to udělat jde, prostě to udělat jde!

Beat Saber: Jak ve VR vyhrál minimalismus nad experimenty

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning