PCTuning Článek

BenQ EW2420H: syté barvy s AMVA panelem za 5 500 Kč

Jan Černý
Jan Černý
14. 12. 2010 02:00 25 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Představení a specifikace 2. Konstrukce, zpracování a ergonomie 3. Pohled na elektroniku 4. Možnosti softwaru a OSD menu 5. Jak testujeme LCD monitory 6. Barevné podání a interpolace obrazu
7. Pozorovací úhly a homogenita podsvícení 8. Jas a jeho vliv na spotřebu 9. Kontrastní poměr a jeho stabilita 10. Rychlost odezvy 11. Hodnocení naměřených výsledků a závěr

Skoro každý uživatel si přeje 24" LCD monitor s Full HD rozlišením 1 920 × 1 080 bodů, kvalitním podáním barev a širokými ­po­zo­ro­vacími úhly za nízkou cenou. BenQ je známý povedenými TN monitory. Jak dopadl model s MVA panelem s LED podsvícením od AU Optronics, dvojicí HDMI, USB rozbočovačem a reproduktory se dozvíte v dnešním testu.

Reklama
Reklama

Díky stále klesajícím cenám patří dnes 24" Full HD monitory k velmi žádanému zboží. Ty levnější panely pořídíte za cenu 5-6 000 Kč. Jejich hlavní nevýhodou bylo až doteď použití TN matric s horšími pozorovacími úhly a ne příliš věrným podáním barev z důvodu interpolace (dopočítání) pomocí Hi-FRC a ditheringu. Jinými slovy z 262 tisíců barev (6 bitů) se poblikáváním podobných tónů stalo jakoby 8 bitů – tedy 16,7 miliónů barev. Citlivé oko grafika, ale i náročného uživatele, toto samozřejmě postřehne. Kromě kvality obrazu se ale šestibitové panely liší od osmibitových hlavně cenou. Zatímco šestibitové jsou výhradně levné TN panely, osmibitové barvy nabízí dražší VA a IPS technologie.

Nemá smysl zacházet příliš do detailů, nicméně zopakujme si klíčové vlastnosti: TN (Twisted Nematic) nabízí nejrychlejší odezvu, mizerné pozorovací úhly a slabší podání barev; IPS (In Plane Switching) velmi dobré barvy, rychlou odezvu a velmi dobré pozorovací úhly a nakonec tu máme VA (Vertical Alignment), která má nejvyšší kontrastní poměr, živé barvy, velmi dobré úhly, ale bohužel velmi pomalou odezvu. Dále se na trhu pohybují různé levnější úpravy jako cPVA a e-IPS. Ale technické detaily a srovnání jsou spíše na samostatný článek. Ty obsahují kvůli nižší ceně méně polarizačních filtrů (mírně zhorší barvy i úhly) nebo podsvětlovacích trubic (horší homogenita podsvícení a slabší saturace barev), aby byly cenově dostupnější. K velmi oblíbeným patří dnes e-IPS LG Flatron W2220P, e-IPS Dell U2311H nebo cPVA Samsung F2380(M).

Dnes si řádně proklepneme nový panel z nabídky společnosti BenQ EW2420. Ten obsahuje novou generaci levných VA matric, vyvíjenou společností AU Optronics jako AMVA. A čím se od těch předchozích liší? Hlavní inovací je energeticky úsporné LED podsvícení.

   

Monitory BenQ poznáte již na první pohled podle krabice z fialového kartonu pořádně vyztužené polystyrenem. Uvnitř naleznete tradičně skrovnou výbavu, která se skládá ze sady základní kabeláže bez DVI-I kabelu (opět chybí a musíte si jej za 150 Kč dokoupit), českého manuálu a instalačního disku s ICC profilem.

 

Montáž je velice jednoduchá, v podstatě postavíte nohu do podstavce, přišroubujete kabeláž, postavíte na stůl a odlepíte ochranné fólie. Povrch obrazovky se mi velice líbí. Je to jakýsi mezičlánek mezi matnou a leštěnou obrazovkou. Tedy ani málo, ani moc. Příliš se neleskne a povrh snadno vyčistíte bez speciálních přípravků za pomoci hadříku z mikrovlákna.

Papírová odezva 8 ms GtG se v současné nabídce neřadí ke špičce, navíc za ní BenQ přiznává dalších dalších 25 ms. Moc dobře nepůsobí ani maximální spotřeba 53 W. Co to má znamenat? Specifikace působí opravdu děsivě. Je toto vůbec moderní panel z roku 2010? Dozvíte s v dalších kapitolách.   
   

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning