Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec

Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec | Kapitola 10

Petr Kupský

Petr Kupský

16. 5. 2019 03:00 9

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – boky, příď a strop 4. Exteriér – záď a dno 5. Interiér – levá strana
6. Interiér – pravá strana 7. Interiér – demontáž filtrů, měření, příslušenství 8. Příklad montáže – deska, chladič, disky 9. Příklad montáže – zdroj, grafika, dokončení 10. Hodnocení a závěr

Známý výrobce počítačových skříní nedávno vydal svůj první model pod nově založenou prémiovou značkou Chieftronic, zaměřenou na produkty pro herní využití. Vytvořil v mnoha ohledech zajímavou konstrukci, kterou se odlišuje od hlavního proudu a přináší na trh alternativu pro zákazníky hledající mimo jiné kvalitní skříň za dobrou cenu.

Reklama

Hodnocení a závěr

Dostáváme se k závěrečnému hodnocení dnes testované skříň Chieftronic G1, u níž se její výrobce Chieftec vydal vlastní cestou lehce mimo současný hlavní proud. Díky tomu může oslovit specifické spektrum zákazníků, kteří si v současné nabídce trhu nemohou vybrat ten správný model pro svou sestavu. Podívejme se ale nejprve na postavení testované skříně na trhu z hlediska její pořizovací ceny.

Na tuzemském trhu je aktuálně skříň Chieftronic G1 běžně k dispozici za částku okolo 1900 Kč. V této cenové hladině budou jejími konkurenty levnější skříně SilentiumPC RG4T RGB, Armis AR5 TG RGB a Signum SG1X TG RGB, Zalman Z9 Neo a Z9 NEO Plus, NZXT H500, Fortron CMT340. Z dražších konkurentů půjde o skříně Zalman Z7 NEO, PHANTEKS Eclipse P350X a Eclipse P400, CoolerMaster Masterbox MB500, SilentiumPC Armis AR7 TG a samozřejmě také modely Fractal Design Meshify C a Define C. Takže čím se bude skříň Chieftronic G1 snažit zaujmout potenciální zákazníky?

Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec
i Zdroj: PCTuning.cz

Předně to bude kvalitou použitých materiálů a precizním dílenským zpracováním. Z výše jmenovaných konkurentů nabízí srovnatelnou kvalitu jen výrobky Fractal Design a Phanteks. Výrobce využil svých zkušeností s produkcí skříní pro pracovní stanice a použil podle svých slov 0,8 mm tlusté plechy. Já jsem naměřil tloušťku 0,9 mm u šasi a u bočnice ještě o desetinu milimetru více. Konstrukce skříně je díky tomu pevná a nekroutí se. Velká pozornost byla věnována styku šasi a bočnic, které nevystupují mimo vnější profil skříně, přesně lícují a po celém obvodu dobře těsní.

Myšleno bylo i na eliminaci případného přenosu vibrací od komponent s pohyblivými součástmi. Gumové podložky najdeme na koši pro 3,5" disky, na držácích pro 2,5" disky, na držáku grafické karty a také v rozích standardně osazeného 120mm ventilátoru. V tomto kontextu mě překvapila absence obdobných podložek na ploškách pro podepření napájecího zdroje.

Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec
i Zdroj: PCTuning.cz

Otevřený vnitřní prostor skříně nás nebude příliš omezovat při výběru komponent, kdy si musíme dát pozor pouze při výběru chladiče procesoru, pro nějž máme k dispozici výšku 160 mm. Naopak zcela nad požadavky běžných komponent je prostor délky 400 mm pro grafickou kartu a 200 mm pro napájecí zdroj (ten by za určitých podmínek mohl být i delší). Do útrob skříně snadno osadíme běžné formáty základních desek od velikosti Mini-ITX, až po ATX. Konstrukce přepážky nebrání ani osazení největšího formátu E-ATX, ale v takovém případě dojde k zakrytí průchodů pro kabely a budeme nuceni řešit kompromisy při alternativním způsobu jejich vedení.

Hlavní odlišností koncepce skříně Chieftronic G1 od hlavního proudu aktuální světové produkce je bezesporu neobvyklé umístění tunelu napájecího zdroje pod strop skříně. Výrobce tvrdí, že toto řešení přispívá pozitivně k průchodu chladícího vzduchu interiérem skříně. Dle mého názoru však toto řešení přináší více komplikací, než pozitiv a vyžaduje výběr správných komponent, které budou v takto koncipované skříni správně fungovat. Mám na mysli zejména napájecí zdroj, který by měl mít dostatečnou výkonovou rezervu, aby ani při nejvyšším odběru sestavy nepracoval na hranici svých možností. Bude totiž chlazen předem zahřátým vzduchem z interiéru, který bude negativně ovlivňovat účinnost chlazení jeho samotného.

Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud mám hledat pozitiva vyplývající z umístění tunelu na stropě skříně, tak pokud pominu vliv na samotný napájecí zdroj, tím hlavním je zapojení jeho ventilátoru do odtahu ohřátého vzduchu z interiéru. Skříň se přitom chová tak, jako by byla osazena jedním odsávacím ventilátorem na zádi a jedním na stropě. Přitom je ohřátý vzduch a hluk z obou ventilátorů směřován na zadní stěnu skříně, kde aerodynamický hluk proudícího vzduchu ruší nejméně. Za další výhodu lze považovat kratší trasu potřebnou pro vedení kabeláže z napájecího zdroje, ale to platí spíše pro starší modely napájecích zdrojů koncipovaných pro montáž na strop skříně. Moderní zdroje obvykle disponují kabely dostatečné délky. Dále už vidím jen samá negativa.

Prvním z nich je zahřívání napájecího zdroje odpadním teplem od instalovaných komponent. Tunel znemožní osazení ventilátorů a radiátorů na strop skříně, takže pro odtah vzduchu z interiérů máme k dispozici pouze jeden ventilátor na zadní stěně a ventilátor napájecího zdroje. Pozice pro tři ventilátory na dně skříně může být teoreticky použita také pro odtah vzduchu, ale v praxi by se zde umístěné ventilátory zřejmě přetahovaly o vzduch s grafickou kartou. Tlačení teplého vzduchu proti směru jeho přirozeného stoupání také není zrovna ideální a navíc by přišel vniveč prachový filtr na dně skříně, jenž by odtah vzduchu spíše komplikoval.

Při osazení radiátoru AIO chlazení na dno skříně dojde ke kolizi se základní deskou formátu ATX. Proto ani výrobce tuto kombinaci nedoporučuje. Překryt bude krajní PCIe slot a u některých základních desek bude kolidovat také rozměrný kabel USB 3.0 (viz naše vzorová sestava). Patice procesoru je ode dna skříně docela daleko, takže hadice z radiátoru do bloku procesoru nebudou mít v některých případech potřebnou délku.

U testované skříně není v základní výbavě zabezpečen aktivní odtah vzduchu z prostoru tunelu ukrývajícího koš s pevnými disky. Pod košem jsou sice větrací mřížky, kterými může pronikat vzduch od případného čelního ventilátoru, ale nahromaděný teplý vzduch v tunelu může dále unikat jen do prostoru za čelo skříně, kde jej opět nasaje tentýž ventilátor. U vzorové sestavy používám energeticky nenáročný disk WD Green, kterému toto prostředí nevadilo (i bez instalovaného čelního ventilátoru), ale u výkonnějších disků s vyšší produkcí tepla to může být horší.

Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec
i Zdroj: PCTuning.cz

 

Pokud se bavíme o chlazení, tak v tomto ohledu skříň pojme až šest 120mm ventilátorů, na čele mohou být nahrazeny většími 140mm modely. Volné dno šasi umožňuje montáž 360mm radiátoru vodního chlazení, ovšem nejlépe v kombinaci s mATX základní deskou a patřičně dlouhými propojovacími hadicemi. Na čelo se pak vejde až 280mm radiátor, pro nějž je zde dostatek prostoru.

Velmi kvalitní jsou všechny prachové filtry. Ten na dně se pohodlně vysouvá do boku skříně, takže je dobře přístupný bez nutnosti manipulace se skříní. Horší přístup je ke dvojici čelních prachových filtrů, jejichž demontáž si vyžaduje odtržení čelního panelu od zbytku šasi. Tento úkon nám navíc zkomplikují pevně připojené kabely od I/O prvků panelu.

Herní skříň současnosti musí mít také nějaké ty prvky RGB osvětlení. Chieftronic G1 využívá systém adresovatelného ARGB osvětlení pracujícího s napětím 5 V. Takto vybaven je standardně dodávaný zadní ventilátor Chieftec Tornado CF-1225RGB a dvojice svislých pruhů v čelním panelu. Jejich řízení má na starosti zabudovaný elektronický regulátor, k němuž získáme také šikovné dálkové ovládání. Odkázáni budeme na použití výhradně továrních ventilátorů, neboť regulátor je opatřen atypickými konektory.

Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud bych měl zhodnotit provozní vlastnosti skříně, u nich bude velmi záležet na výkonu komponent osazené sestavy a jejich produkci odpadního tepla. Samotný interiér skříně neklade žádné překážky proudění chladícího vzduchu, ale je zde nepoměr mezi množství ventilátorových pozic pro nasávání vzduchu (až pět) a pro odtah (jedna + zdroj). Na zadní ventilátor budou ve výchozím stavu kladeny vyšší nároky a pakliže bude nucen běžet na maximální otáčky, odvděčí se nám zvýšenou hlučností. V takovém případě bude vhodnější doplnění vstupních pozic o další ventilátory s regulovanými otáčkami, které vytvoří patřičný přetlak v interiéru a vzduch bude nuceně odcházet i ostatními otvory na zádi šasi.

V případě vzorové sestavy s úspornou grafickou kartou bylo chlazení všech komponent bez problému. Zadní ventilátor přitom nebylo nutné pouštět do nejvyšších otáček, takže byl stále dostatečně kultivovaný.

Chieftronic G1
KLADY +ZÁPORY -
Atraktivní a stylově čistý vzhled Tunel na stropě přináší více komplikací než pozitiv
Kvalitní dílenské zpracování a lakování Kolize AIO radiátoru na dně skříně s ATX deskou
Dobrý poměr kvality, výbavy a ceny Nepohodlný přístup k čelním filtrům
Levá bočnice ze 3mm temperovaného skla Atypické konektory řídicí jednotky pro ventilátory
Dokonalé lícování bočnic bez zbytečných spár Chybějící podložky pod napájecím zdrojem
Gumové podložky na všech pozicích pro disky Kolize napájecích konektorů 2,5" disků u dvou pozic
Kvalitní prachové filtry na dně a čele skříně Modrá barva osvětlení tlačítka Power
Dostatek prostoru pro ukrytí a organizaci kabeláže Chybějící označení I/O prvků na čelním panelu
Maximální délka grafické karty: 400 mm  
Maximální délka napájecího zdroje: 200 mm  
Možnost osazení až 360mm radiátoru  
Ventilátor a pásky s ARGB osvětlením  
Řídicí modul ARGB osvětlení včetně regulace ventilátorů  
Dálkové ovládání ventilátorů a osvětlení  
Sloučení kabelů od I/O panelu skříně  
Orientační cena vč. DPH 1900 Kč

Skříň Chieftronic G1 mohu doporučit hlavně pro sestavy s nižší produkcí odpadního tepla, kdy s výhodou využijeme potenciál ventilátoru napájecího zdroje k celkovému chlazení interiéru. Při výběru správných komponent poslouží dobře i středně výkonným sestavám včetně vodou chlazených prvků. Bude zajímavá pro zákazníky hledající kvalitní a robustní skříň se stylově čistým designem a se zcela uzavřeným stropem.

Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec
i Zdroj: PCTuning.cz

Prvotina nově založené značky Chieftronic se vyznačuje velmi kvalitním zpracováním, přesto se drobným chybám v návrhu nevyhnula. Umístění tunelu napájecího zdroje na strop skříně přímo za chybu nepovažuji, ale jedná se přinejmenším o diskutabilní řešení z něhož vyplývají i určitá omezení. Pokud budu porovnávat s konkurencí v podobné cenové hladině, tak kvalitou zpracování bude skříň Chieftronic G1 jistě na předních pozicích, a proto si zaslouží poměrně vysoké ocenění.

PCTuning Silver Award, květen 2019
i Zdroj: PCTuning.cz
PCTuning Silver Award, květen 2019

Chieftronic G1

za kvalitně zpracovanou počítačovou skříň s dobrou výbavou a přijatelnou cenou.

Za zapůjčení skříně do testu děkujeme společnosti Arena Electronic GmbH, zastupující značky Chieftec a Chieftronic.

Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení základní desky do testovací sestavy děkujeme společnosti ASUS.

Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení napájecího zdroje a chladiče procesoru do testovací sestavy děkujeme společnosti Cooler Master.

Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení RAM paměťových modulů a SSD disku do testovací sestavy děkujeme společnosti ADATA.

Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama