Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec

Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec | Kapitola 3

Petr Kupský

Petr Kupský

16. 5. 2019 03:00 9

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – boky, příď a strop 4. Exteriér – záď a dno 5. Interiér – levá strana
6. Interiér – pravá strana 7. Interiér – demontáž filtrů, měření, příslušenství 8. Příklad montáže – deska, chladič, disky 9. Příklad montáže – zdroj, grafika, dokončení 10. Hodnocení a závěr

Známý výrobce počítačových skříní nedávno vydal svůj první model pod nově založenou prémiovou značkou Chieftronic, zaměřenou na produkty pro herní využití. Vytvořil v mnoha ohledech zajímavou konstrukci, kterou se odlišuje od hlavního proudu a přináší na trh alternativu pro zákazníky hledající mimo jiné kvalitní skříň za dobrou cenu.

Reklama

Exteriér – boky, příď a strop

Po vybalení skříně Chieftronic G1 jsem nejprve očekával obvyklý zápas s ochrannými fóliemi při jejich sundávání ze skleněných ploch. Jenže tentokrát jsem měl práci usnadněnu, neboť zde žádné takové fólie nebyly.

Co se týče designové stránky skříně, výrobce ji postavil na kombinaci hladkých rovných ploch s ostře řezanými hranami. Kromě vysoce lesklé plochy skleněné bočnice je zbytek povrchu kombinací sametově lesklého černého laku šasi a obdobně působícího plastu čelního panelu. Mou první myšlenkou při pohledu na testovanou skříň byla vzpomínka na některé produkty audio techniky z osmdesátých let minulého století.

Chieftronic G1: herní skříň v podání designérů Chieftec
i Zdroj: PCTuning.cz

Chieftronic G1 by se dal zařadit mezi skříně, které vypadají v reálu mnohem lépe než na fotografiích. Když jsem se dozvěděl o tom, co mně posílají za výrobek k otestování, zajímal jsem se s předstihem o dostupné informace na webu. A pouze podle fotek mě skříň nijak zvlášť nezaujala a spíše budila dojem laciného výrobku, který se v záplavě ostatních produktů lehce ztratí.

Jenže později, při bližším zkoumání detailů naživo a hledání případných nedostatků, si mě tato skříň stále více přitahovala na svou stranu. V konečném výsledku musím přiznat, že se mi1 zalíbila a navíc mě výrobce potěšil kombinací kvalitního dílenského zpracování, včetně poměrně jednoduchého, ale funkčního řešení některých konstrukčních detailů.

Potřebnou míru pozornosti věnoval spojům povrchových dílů skříně, takže vše přesně lícuje, spoje navazují bez větších mezer a povrch je vizuálně celistvý. Velmi pohledně například působí rohové spojení skleněné bočnice zapuštěné pod vytažený okraj plechového stropu skříně.

U celoplošné levé skleněné bočnice ještě chvíli zůstaneme. Její plochu nenarušují žádné otvory a šrouby, kotevní prvky se totiž ukrývají v plastových lištách po okrajích u čela a zádi skříně. Lišty jsou poměrně úzké a mají uvnitř vybrání pro zapuštění skla, takže díky tomu nevystupují z celkového obrysu skříně a dobře zapadají do celkového designu. Bočnici opticky odlehčují zbývající dva volné okraje (horní a spodní) bez jakékoliv povrchové úpravy temperovaného skla.

Bočnice na pravé straně skříně je klasická plechová a zcela rovná bez jakéhokoliv viditelného prolisu. Také v tomto případě je precizně zapuštěna do roviny okrajů u stropu a dna. Rovnoměrné a velmi úzké spáry u obou bočnic zajišťují kvalitní utěsnění interiéru vůči průniku prachu.

Celý čelní panel je vyroben z tvrdého plastu se sametově lesklým povrchem. Na první pohled je zřejmé, že u této skříně nemůžeme počítat s osazením 5,25" optické mechaniky, pro níž zde není příslušná záslepka. Panel je k šasi uchycen napevno, nejsou zde žádná dvířka nebo jiné mechanismy pro snadný přístup k pozicím čelních ventilátorů a k jejich prachovým filtrům.

Jedním z hlavních designových prvků skříně Chieftronic G1 je svislý zářez (prohloubení) uprostřed čelního panelu, jehož vnitřní rohy byly dále prohloubeny dvěma zářezy ve tvaru písmene "V". Do nich výrobce vložil úzké segmenty z průsvitného bílého plastu, za nimiž se ukrývají adresovatelné RGB LED pásky. Zpracování tohoto detailu je dokonalé, ve spojích jednotlivých materiálů nejsou patrné žádné spáry.

Přístup chladicího vzduchu k pozicím čelních ventilátorů je možný pouze skrze perforaci utopenou v bočních rozích čelního panelu. Za cca 2,5 mm širokými štěrbinami je vidět jemná síťka prachového filtru.

Esteticky čistým dojmem působí hladký plechový strop skříně bez prolisů a otvorů, který ovšem nemůžeme využít pro osazení ventilátorů nebo radiátorů vodního chlazení.

I/O prvky skříně se nachází na horním okraji čelního panelu. I když ohraničující tenká linka napovídá, že by mohly být součástí samostatného bloku, není tomu tak. Jak si ukážeme později, kabely připojené k I/O prvkům poněkud komplikují demontáž čelního panelu.

Úplně vpravo je umístěno kruhové tlačítko Power s výrazným modrým podsvícením po obvodu. V jednom místě průsvitného prstence občas problikne rudá LED dioda aktivity disku. Nalevo vidíme drobné kruhové tlačítko Reset, které je však z výroby připojeno k vestavěnému řídicímu modulu ARGB osvětlení a slouží tedy k manuální změně odstínu osvětlení. Lze však v případě potřeby odpojit a využít k původnímu účelu

Dále nalevo se postupně v jedné rovině nachází dvojice konektorů USB 3.0, dvojice konektorů USB 2.0 a konektory pro mikrofon a sluchátka. Za problém považuji skutečnost, že I/O prvky nejsou nijak popsané, ani označené piktogramy. Zejména u konektorů pro audio pak budeme odkázáni na svou paměť, nebo na připojování způsobem pokus-omyl.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama