PCTuning Článek

Crucial M4 128 GB prohání i 240GB SSD s řadičem SandForce

Tomáš Hort
Tomáš Hort
29. 2. 2012 03:00 54 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Jistota stability s řadičem Marvell 2. Marvell 88SS9174 – specifikace a vlastnosti 3. Představení Crucial M4 128 GB 4. Firmware, testovací metodika a sestava 5. Výsledky testů 6. Testy malých souborů I. (bez fronty dat) 7. Testy malých souborů II. (fronty a komprimovatelnost)
8. Sekvenční testy 9. Počet operací za sekundu (IOPS) 10. Přístupová doba 11. Bodové hodnocení a syntetické testy 12. Cena a konkurenti 13. Zhodnocení

Crucial M4 je na trhu prověřené SSD, které si už za dobu svého prodeje získalo renomé nejen u odborné veřejnosti. Po updatu firmwaru na verzi 0009 se dočkal i slušného posílení výkonu. Spolu s vysokou spolehlivostí a poměrně nízkou cenou je pro mnoho uživatelů často jasnou volbou i přes nižší specifikační rychlosti.

Reklama
Reklama

Řadič Marvell 88SS9174, zkráceně Marvell 9174, je čip užívaný v mnoha SSD discích už od března roku 2010. Jeho upraveného kolegu 88SS9172 nyní často najdeme jako přídavný řadič disků na základních deskách (např. Gigabyte u vyšších novějších modelů). Nás však zajímá model 9174. Ten se jako první objevil na základní desce SSD Crucial RealSSD C300, což byl první uživatelský (consumer) SSD podporující rozhraní SATA 6Gbps. Tehdy se použil řadič Marvell 9174 v revizi BJP2 (celým názvem 88SS9174-BJP2) se specifikačními přenosovými rychlostmi 355 / 215 MB/s pro čtení / zápis. U tohoto modelu také došlo k prvnímu použití synchronních NAND flash pamětí s rozhranním ONFI 2.1.


Crucial RealSSD C300

Po roce od vydání Crucial RealSSD C300 (na přelomu března a dubna), přišel na řadu nový model Crucial M4, který už obsahoval další revizi řadiče Marvell 9174 označovanou BKK2, respektive revizi BLD2. Proč uvádím dvě různé revize? Protože první modely, které šly do recenzí v březnu a dubnu roku 2011, měly revizi BLD2 (tedy značením pozdější), jenže v některých dalších recenzích a modelech Crucial M4 se objevily i revize BKK2, tedy stejné jako jsou v SSD Intel 510 Series. Podle testů na internetu výkonnostní rozdíl mezi revizemi není, vždy záleží pouze na firmware daného SSD.

Bohužel jsem nemohl ověřit, jaká revize se nachází v aktuálně prodávaném modelu, protože jsem ho měl zapůjčen z eshopu Alzy a ne od výrobce, kde by na záruce nezáleželo. Stejně tak to bylo i u Corsair Performance 3, který by měl podle recenzí na internetu mít revizi BKK2.


SSD řadič Marvell 88SS9174-BKK2 na PCB Intel 510 Series

Úprava z revize BJP2 na BKK2, resp. BLD2, byla jen úpravou pro dosažení lepších výsledků přenosu dat, ne však zásahem do procesorové části. To znamená, že základ zůstal stejný, jen se upravovaly řekněme maličkosti. Nové revize si oproti starší BJP2 polepšily hlavně v přenosových rychlostech, počtu IOPS v zápisu a podporují nejnovější NAND flash paměti s výrobním procesem 25nm. U Crucial M4 jsou NAND flash paměti zapojeny přes osm kanálů. Dostupný je také jeden DRAM modul jako cache.

Řadič v základu podporuje NCQ, jehož účinnost poznáme v testech fronty dat (queue depth - QD, neboli také thrdXX) až do 32 požadavků najednou. Revize BKK2 a BLD2 už podporují i důležité součásti moderních SSD, kterými jsou TRIM, Secure Erase i S.M.A.R.T.. Prostupnost se zvýšila na 415 MB/s pro čtení a 260 MB/s, přičemž samozřejmě záleží hlavně na použitých NAND flash pamětech a také DRAM cache.


Crucial M4 128 GB

Dle nového firmware 0009, který vyšel v druhé půlce roku 2011 víme, že specifikace řadiče byly alespoň v sekvenčním čtení prolomeny. Aktuálně má i 128GB verze ve specifikacích už 500 MB/s pro sekvenční čtení, což je více než udávaných 460 MB/s pro řadič. Tématem firmwarů se budu zabývat v samostatném článku, ale základní informace je, že o rychlosti SSD v dnešní době nerozhoduje řadič, ale firmware pro něj naprogramovaný. Podobné je to ostatně i u jiných komponent (procesory, grafické karty), jejichž výkon by byl v mnoha případech dostačující, kdyby aplikace byly kvalitně naprogramovány a podporovali všechny standardy, které podporují zařízení. Obecně prostě software nestíhá hardware, což je ale fakt, se kterým moc neuděláme.

Zatím jsem nezmínil, kde se vůbec značka Crucial vzala. Mnozí to jistě vědí, ale pro ty ostatní je to tak, že Crucial je brand společnosti Micron, což je jeden z největších výrobců NAND flash pamětí. Nepřekvapí tedy, že uvnitř Crucial M4 se nachází právě synchronní Micron NAND flash moduly, které se vyskytují i u mnoha jiných SSD (například OCZ Vertex 3).

Kdo by se chtěl dozvědět o řadiči Marvell 9174 něco více, nemá moc možností. Marvell totiž na svých stránkách tento model vůbec neeviduje, stejně tak jako zmiňovaný přídavný diskový řadič 9172 na základní desky. Žádný datasheet jsem také nenašel, v recenzích na internetu se probírají pouze vlastnosti, které se dají vyčíst z diagnostických programů, nikde žádný blokový diagram, nic. Je to škoda, zvláště pokud porovnáme informace o ostatních řadičích (hlavně SandForce), kterých je na internetu mnohem více.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning