PCTuning Článek

Crucial M4 128 GB prohání i 240GB SSD s řadičem SandForce

Tomáš Hort
Tomáš Hort
29. 2. 2012 03:00 54 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Jistota stability s řadičem Marvell 2. Marvell 88SS9174 – specifikace a vlastnosti 3. Představení Crucial M4 128 GB 4. Firmware, testovací metodika a sestava 5. Výsledky testů 6. Testy malých souborů I. (bez fronty dat) 7. Testy malých souborů II. (fronty a komprimovatelnost)
8. Sekvenční testy 9. Počet operací za sekundu (IOPS) 10. Přístupová doba 11. Bodové hodnocení a syntetické testy 12. Cena a konkurenti 13. Zhodnocení

Crucial M4 je na trhu prověřené SSD, které si už za dobu svého prodeje získalo renomé nejen u odborné veřejnosti. Po updatu firmwaru na verzi 0009 se dočkal i slušného posílení výkonu. Spolu s vysokou spolehlivostí a poměrně nízkou cenou je pro mnoho uživatelů často jasnou volbou i přes nižší specifikační rychlosti.

Reklama
Reklama

Všechny výsledky a porovnání s ostatními testovanými disky najdete v grafech od další kapitoly. V této části vám ukážu screeny s výsledky z benchmarků u dnes primárně testovaného Crucial M4 128 GB. Vybírám záměrně opět ty nejlepší výsledky, kterých testovaný SSD disk dosáhl, a které se vyskytují i jako hodnoty v grafech. Nejdříve však souhrnné informace o disku z programu CrystalDiskInfo 4.0.2:

V diagnostickém programu vidíme, že nejen ostatní SSD disky mají problém se zobrazením teploty. Čidla bohužel na většině SSD v podstatě nefungují, a proto se aktuální teploty při práci systému nedozvíme. S testovaným firmware 0009 byl na začátku ledna zjištěn problém, který se týkal měření času v zapnutém stavu. Po naměření 5184 hodin v chodu docházelo každou další hodinu k BSOD a následnému restartování počítače. Tuto chybu Crucial přiznal, na svém webu je na ní stále upozornění a u něj nejnovější firmware 0309, který tuto funkční vadu řeší. Z testů se pojďme podívat jako první na výsledky v AS SSD Benchmarku.

    

Zobrazené testy přenosových rychlostí a IOPS jsou porovnatelné. Jejich zhodnocením se budeme zabývat až při porovnání v grafech s ostatními, nicméně vidíme už první náznaky výsledků, které můžeme očekávat i v dalších testech.

ATTO Disk Benchmark ukazuje maximální možné výsledky rychlosti přenosu dat u jednotlivých velikostí souborů. Pokud se u nových SSD disků chceme dostat ke specifikačním rychlostem od výrobce, povětšinou se tak stane pouze v ATTO Disk Benchmarku. U testu však musíme zohlednit výsledky v tom, že hodnoty máme v kB, a protože jeden MB je 1024 kB, musíme výsledná čísla vydělit touto hodnotou a ne jen jednoduše tisícem. To znamená, že 530 971 kB/s nebude 530,97 MB/s, ale „jen“ 518,5 MB/s.

    

Crucial M4 není náchylný na to, jaká data zpracovává a se všemi druhy pracuje stejně rychle. V CrystalDiskMarku vidíme, že výsledky jak s komprimovatelnými, tak s náhodnými (nekomprimovatelnými) daty jsou v podstatě stejné, což například v testu levných SSD OCZ Agility 3 a Corsair Force Series 3 rozhodně nebylo a výsledky s nekomprimovatelnými daty byly poměrně špatné. Zajímavé je i to, že program provádí v mém případě každý test devětkrát a vybírá nejvyšší hodnotu, kterou následně zobrazí. AS SSD Benchmark ukazuje na konci několika testovacích smyček rychlost průměrnou ze všech měření.

 

   

 

Program HD Tune Pro měří počet operací za sekundu u jednotlivých velikostí souborů, i když je vzhledem k dosahovaným výsledkům hlavně u malých souborů je otázkou, jakým způsobem. Při běžném testu čtení a zápisu je nedostatek v tom, že u novější verze zřejmě došlo k vylepšení v oblasti měření SSD a poslední testy disků jsou mnohem lepší než testy starší. Poslední test File Benchmark je hodně podobný ATTO Disk Benchmarku, ale je škoda, že neukazuje přesné výsledky v číslech, ale pouze graficky přibližné výsledky.

Do testů jsem zařadil i oblíbený PCMark Vantage. Ten nám podle některých názorů nic extra neřekne, podle některých ukáže celkový výkon při reálných úlohách, které na pevném disku probíhají. Osobně jsem zastáncem spíše prvního výroku, ale porovnání a názor si každý udělat může. Zajímavá je určitě informace, že většina testů v HDD Suite v PCMark Vantage měří rychlosti čtení a je zaměřena hlavně na malé soubory.

Program WinBootInfo měří čas bootování Windows. Jedná se o částečně uživatelský a částečně odborný program, který nám například nabídne grafické znázornění práce procesoru při startu systému, ale hlavně si můžeme nechat udělat výpis všech procesů, které se načítají. To je vhodné v případě, že máme s bootováním OS problém a nevíme, co ho zdržuje. Souhrnná tabulka ukazuje hlavně rychlost startu systému. Testuji vždy na čistě nainstalovaných Windows 7 HP 64-bit. Zde je rozdíl mezi původní testovací základní deskou 890GPA-UD3H a novou 990FXA-UD7, kdy novější model je v počátečním načítání komponent před bootováním OS o něco rychlejší a výsledky tak nejsou porovnatelné.

Nakonec se podíváme na výsledky pěkného nového benchmarku Anvil Pro, který nám ukáže, jaké mají SSD výsledky při různé úrovni komprimovatelnosti dat. První obrázek ukazuje rychlosti při maximální komprimovatelnosti dat, další dva při 46% a 100% nekomprimovatelnosti testovaných souborů.

Z celého setu testů je Anvil Pro zřejmě ten nejlepší. Nejsou zde testovány zbytečné velké fronty datových souborů - QD4 a QD16 jsou ideální. Hlavní devizou je nastavitelnost komprimovatelnosti, což je u SandForce řadičů s technologií komprimace DuraWrite důležité. Nastavená testovaná data vidíte v pravém dolním rohu. Ze tří zobrazených výsledků vidíme, jaké jsou možné odchylky v měření. Řadič totiž podává se všemi druhy dat stejné výsledky.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning