CSko, tanky nebo LoL z pohodlí gauče? To Roccat Sova MK umí!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek CSko, tanky nebo LoL z pohodlí gauče? To Roccat Sova MK umí!

CSko, tanky nebo LoL z pohodlí gauče? To Roccat Sova MK umí! | Kapitola 9

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

28. 2. 2017 03:00 14

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Design a provedení 4. Komfort a použitelnost u her 5. Ergonomie práce a umístění na stůl
6. Připojení, kabeláž a porty 7. Spínače a testování 8. Software 9. Závěr

Počítačové hraní je spojené se sezením u stolu asi jako konzole s televizí a pohovkou. Co když se chce PC hráč válet na gauči jako nějaký konzolista? Stačí pořídit Roccat Sova (MK) – mechanickou klávesnici integrovanou v desce s opěrkou pro zápěstí i podložkou pro myš. Pak už nic nebrání tomu zabrat nejpohodlnější místo pohovky a pařit.

Reklama
Roccat Sova je bezpochyby velice zajímavý produkt, který cílí na potenciální mezeru trhu. Možnost ovládat stolní PC z pohodlí gauče je lákavá propozice. Ale tím, že na tento styl nejsme zvyklí, nejsou ani stanoveny standardy, kterých bych se výrobci měli držet, aby jejich produkty byly úspěšné. Jak si Roccat vedl v neprobádaném území? Dobře, nikoli však bezchybně.

Z pohledu konstrukce je Roccat Sova MK masivní pevný kus hardwaru, který nemá svou velikostí obdoby (leda že byste jej srovnali s nějakým ultrawide monitorem). Robustnost celku je nutností a to se podařilo, co ale chybí je ochrana proti poškození pádem. Rohy a okraje by si zasloužily nějaké tlumení nárazu. V kontrastu s robustností jde také celkem výrazný plastový dojem. Možnost výměny podložky pod zápěstí a pod myš včetně odnímatelných polstrování na nohy je plus.

CSko, tanky nebo LoL z pohodlí gauče? To Roccat Sova MK umí!
i Zdroj: PCTuning.cz

Design je jednoduchý, neurazí, ale je to možná až příliš puritánská volba. Vzhledem k dominantnímu charakteru zařízení by stálo za to mít něco výraznějšího na klíně – je to ale otázka preference. Naopak volba fontu byla správná, je výrazný a dobře čitelný. Když přidáte intenzivní podsvícení, tak není co vylepšovat.

A jak je to s ergonomií a použitím v různých scénářích? Primární zaměření na herní využití zvládá Roccat Sova MK výborně. Kompaktní velikost klávesnice jde perfektně dohromady s komfortním položením rukou. Je dost dobře možné, že docílíte více komfortu než u klasického desktopu. Co ale chybí k dokonalosti, je výšková polohovatelnost.

Pokud bychom chtěli použít Roccat Sova i na práci, tak ne vždy bude splňovat naše ergonomické standardy. Zejména jde o delší úseky psaní, kdy obě ruce jsou buď vyoseny doleva, nebo celá deska posunuta doprava, což vede k nestabilitě a dalším problémům. Umístění na stůl také není ideální, větší výška je problém.

Kde ale Roccat Sova ztrácí nejvíce, jsou možnosti připojení – a to jak u připojení Sova-PC, tak u periferie-Sova. Nutnost čtyřmetrového kabelu (ačkoli odpojitelného) považuji za značně svazující, bezdrát by dal mnohem více svobody a možností použití. Nedostatečná možnost umístění přebytečné kabeláže periferií jako je myš nebo i připojený mobil ja také mínus, které mu šlo snadno zabránit.

CSko, tanky nebo LoL z pohodlí gauče? To Roccat Sova MK umí!
i Zdroj: PCTuning.cz

Roccat Sova MK má své silné stránky, ale i ty slabé. Ono jde i leccos odpustit, pokud je cena zvolena správně. Nemechanická verze Sova (bez MK) – tu jsme netestovali – stojí kolem 3600 Kč. To už je slušná pálka na membránovou klávesnici s podložkou pro myš. Roccat Sova MK pak stojí rovných 5000 Kč. To je cena, za kterou se dá pořídit prakticky jakákoli špičková mechanická klávesnice. V této konkurenci má Sova MK jen velmi obtížně obhajitelnou pozici – v podstatě jde doporučit jen těm, kteří opravdu touží po herních seancích z pohodlí křesla a jsou ochotni se smířit s pár nedostatky.

CSko, tanky nebo LoL z pohodlí gauče? To Roccat Sova MK umí!
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama