Drtivý úder augmentované reality: Pokémon Go
Článek Drtivý úder augmentované reality: Pokémon Go

Drtivý úder augmentované reality: Pokémon Go

Michal Rybka

Michal Rybka

16. 7. 2016 03:00 30

Seznam kapitol

1. Lov na potvory 2. Co je rozšířená realita? 3. Kultura LSD 4. Spíše hříčky než hry 5. Rafinovanější Ingress: Nějaké bojování o... něco 6. Pokémon Go mění svět

Když se toho rána obyvatelé New Yorku probudili a vyšli před své domy, všude panoval klid a mír. Jen vysoko na nebi byly vidět kondenzační stopy jediného japonského letadla. Protože bylo osamělé, protiletadlová obrana ani nevyhlásila poplach. Najednou se pumovnice letounu otevřela a vypadl z něj malý kulový objekt.

Reklama
Reklama

AR technologie jsou zatím poměrně složité a přijde mi mnohem logičtější mířit k AR od mobilů – mají kameru, dostatečný výkon, slušný displej, některé mají dvojitou kameru a tedy lepší schopnost měřit hloubky a vzdálenosti. Obecnou výhodnost použití mobilů pro AR ukazuje celá řada aplikací, které se už objevily – jsou reálné a někdy docela zajímavé, i když bych je neoznačil zrovna za praktické.

Nutno podotknout, že do AR nepatří jenom aplikace, které míchají dohromady video a syntetizovaný obraz, ale také aplikace, které zpracovávají reálný zvuk z okolí a mění ho. Excelentním příkladem je originální aplikace pro lucidní snění inspirovaná filmem Inception (2012). Nasadíte si sluchátka, aplikace přes mikrofon nahrává zvuky z okolí a modifikuje je spolu s hudbou z filmu. Jednotlivé „sny“ se odemykají za určitých konkrétních událostí, musíte být například na letišti, cestovat určitou rychlostí, asi nejexotičtější je sen, který se odemkne pouze pokud jste v Africe. Je to originální, ale velice experimentální AR aplikace.

Ve stejném roce vznikla i kontroverzní aplikace Real Strike, která vám dovolovala „bavit se neškodnou střelbou kdekoliv“, což byla děsná sranda až do chvíle, kdy jeden americký školák natočil svoje AR video o vystřílení školy a dostal za to vyhazov. Jinak šlo o aplikaci hrubě nezajímavou, v podstatě jenom virtuální střelnici. V podstatě i recenzenti o aplikaci říkali, že vlastně nejde o hru. Kdyby tu nebyla kontroverze s tvorbou videí „o střílení na veřejnosti“, tak by po téhle jednoduché aplikaci ani neštěkl pes.

Popularitě AR aplikací nepomohla ani vlna zájmu o zombie. Najdeme jednoduché střílecí aplikace, jako jsou ARZombies, které v praxi fungují tak, že se otáčíte na místě a střílíte do virtuálních zombií, které se blíží ze všech stran. Trochu se to podobá VR hrám se zombiemi, až na to, že to je mnohem jednodušší a méně děsivé, strašidelné by to bylo, kdybyste to šli hrát v noci do parku anebo na hřbitov... což asi dělat nebudete.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning