Druhý díl megatestu zvukovek Asus Xonar – vyhodnocení
PCTuning Článek

Druhý díl megatestu zvukovek Asus Xonar – vyhodnocení

Jindřich Pirner

Jindřich Pirner

26. 5. 2011 03:00 59

Seznam kapitol

1. Asus Xonar D1 2. – testy Xonaru D1 I. 3. – testy Xonaru D1 II. 4. Asus Xonar D2 5. – testy Xonaru D2 I. 6. – testy Xonaru D2 II. 7. Asus Xonar DS 8. – testy Xonaru DS I. 9. – testy Xonaru DS II.
10. Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe 11. Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe - zátěž procesoru 12. Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe - RMAA Summary 13. – testy Xonaru HDAV 1.3 Deluxe I. 14. – testy Xonaru HDAV 1.3 Deluxe II. 15. Asus Xonar HDAV 1.3 Slim 16. Slovní zhodnocení všech modelů 17. Doslov

V minulém díle našeho megatestu jsme se podívali na první čtyři zvukové karty Asus Xonar. Prošli jsme si situaci na trhu, ukázali trochu teorie a naměřili mnoho a mnoho hodnot. Dnes se podíváme na poslední testované karty a především vyhodnotíme všechny grafy. Takže – která zvukovka Xonar je právě pro vás?

Reklama
Reklama

Abych to shrnul, jen znovu zopakuji, že nevidím vítězů či poražených a že volba závisí na vašich preferencích, požadavcích a specifikách konečného použití, tedy toho, k čemu bude karta primárně používána. Zdálo by se jednoduché jen konstatovat, že jsou to všechno kusy hardwaru vyluzující zvuk a prostě se ptát, která z nich je nejlepší? Ale ne, to říct nejde.

Mně byla nejpříjemnější Xonar Xense a už jsem říkal, že především z toho důvodu, že je jaksi univerzální. To ale jen potud, pokud berete v potaz sluchátkový zesilovač i surround výstup jako celek. Jakmile budete sluchátkový zesilovač ignorovat, nepotřebujete ho, tak už Xense nenabízí nic extra. Nevyužijete kvalitní sluchátkový zesilovač? Nekupujte si Xense, a potažmo ani Essence, kde je možnost připojení takřka jakýchkoliv sluchátek též velmi podstatným rysem celého modelu. Essence je ve své verzi pro PCI skvělou volbou pro analogové audio hlavně v případě, že si přikoupíte kartu Xonar H6, která se dá sehnat za zhruba 900 korun, což je myslím výborná cena.

Model DX, respektive i D1, mi přijdou jako ideální volba, pokud je vaší prioritou hraní her. Jsou k tomuto účelu jaksi nejvhodnější a důvody, proč tomu tak je, už nemá smysl rozebírat, jelikož vycházejí zejména ze specifikací. Vlastně je to všechno jen o specifikacích a co se jich týče, je opravdu peklo se v nich přehrabovat vzhledem k faktu, že ani Asus na svých stránkách nemá specifikace zcela odpovídající realitě a není jim tudíž možno bezmezně věřit.

O specifickém určení karet HDAV 1.3 a HDAV 1.3 Slim už jsem uvedl dost a myslím, že si je prostě koupí ten, kdo přesně ví, co chce. Alespoň by to tak mělo být. Čili pokud potřebujete do HDMI kabelu dostat zvuk v nejvyšší kvalitě DTS-HD Master Audio, bude zejména HDAV 1.3 Slim zajímavou volbou. Varianta Deluxe má pak smysl v případě, že potřebujete využívat také analogový surround či stereo výstup, což Slim verze nenabízí.

No a na konec můžete samozřejmě zvolit třeba nejlevnější Xonar DG nebo DX, ale já spíše doporučuji si připlatit, jelikož v dražších Xonarech počínaje D1/DX, jsou použity řádově kvalitnější a modernější součástky. Vždy lze ale zauvažovat i o dnes již legendárním modelu D2, který je stále velmi zajímavý a zejména kvalitou zvuku je stále na výši. Kromě toho je tak trochu i určen pro základní tvorbu hudby a kdo chce hudbu nejen hrát, ale i tvořit a přitom nechce volit poloprofesionální zvukovku s nulovou podporou her, je D2 skvělá. Akorát už je dost archaická.

Druhý díl megatestu zvukovek Asus Xonar – vyhodnocení

A jakými doporučeními článek uzavřít? Při výběru nové zvukové karty, v tomto případě od Asusu, je důležité si uvědomit, na co jí převážně chcete používat, nastudovat dostupné modely, nasávat poznatky uživatelů a nějak se rozhodnout. Vyloženou chybu neuděláte s žádným Xonarem. Jenže, a to je nejpodstatnější, je konečné reprodukční zařízení a zejména jeho kvalita / nekvalita. To je určujícím faktorem toho, jestli vůbec má smysl novou zvukovku kupovat. Berte to asi tak, že pokud nyní fungujete na integrované zvukovce s lacinými Genius reproduktory za tisícovku, vůbec nic vám koupě špičkové zvukové karty nepřinese. Bohužel, s nekvalitními lacinými reproduktory nemá pořizování jakékoliv lepší zvukovky žádný smysl. A jelikož všechny testované Xonary jsou lepší, než integrovaná zvukovka, budou mít majitelé všemožných Genius a lacinější Logitech setů asi o čem přemýšlet. Ani pokud budete mít Logitech Z-5500, neuslyšíte žádné dramatické rozdíly v kvalitě reprodukce mezi integrovanou a přídavnou Xonar zvukovkou. Pokud máte dobrý sluch, asi si ledasčeho všimnete, ale pro radikálnější rozdíly jdou třeba řádově kvalitnější reproduktory. Nebo sluchátka.

Kdo hraje rád na sluchátkách, pro toho má pořízení jednoho z Xonarů s kvalitním a výkonným sluchátkovým zesilovačem dle mého názoru o dost větší smysl, než v případě, že si ho hodláte pořídit k laciným repráčkům. Vysoce kvalitní sluchátka totiž nejsou zdaleka tak finančně nedostupná, jako vysoce kvalitní reproduktory. Za ty dáte třeba 100 tisíc. Za sluchátka maximálně 5 a budete chrochtat blahem. A zde zejména Xonar Xense a Essence naprosto excelují, ačkoliv všechny Xonar karty disponují technologií Dolby Virtual Surround a Headphone, která dokáže velmi věrně simulovat prostorový zvuk ve sluchátkách.

Xonar karty byly vždycky známé tím, že mají perfektní zvuk pro filmové fajnšmekry a v tomhle se nic nezměnilo, vše spěje k ještě lepším výsledkům. Dle měření všem kartám nejvíc svědčí kvalita 48 kHz / 24-bit, což je kvalita SACD nebo DVD zvuku, tam jsou všechny jako ryba ve vodě. Nově pak Xonary nabízí i výborný poslech přes sluchátka, to je vážně skvělé. Ani hráči ale rozhodně nebudou zklamáni, jenže problém stejně je, že asi většina z nich nemá dostatečně kvalitní reproduktory k tomu, aby se kvalita Xonar karet mohla znatelněji projevit. No, a tím bych článek uzavřel, dál už zapřemýšlejte sami, jestli pro vás má přídavná zvuková karta smysl a pokud ano, u Xonaru chybu neuděláte. Asus ví, co dělá, Xonary jsou rozhodně povedený počin. 

První díl velké testu zvukovek Xonar najdete zde:

Za zapůjčení zvukových karet do testu děkujeme společnosti Asus

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning