PCTuning Článek

Druhý díl megatestu zvukovek Asus Xonar – vyhodnocení

jindrich-pirner
Jindřich Pirner
26. 5. 2011 01:00 59 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Asus Xonar D1 2. – testy Xonaru D1 I. 3. – testy Xonaru D1 II. 4. Asus Xonar D2 5. – testy Xonaru D2 I. 6. – testy Xonaru D2 II. 7. Asus Xonar DS 8. – testy Xonaru DS I. 9. – testy Xonaru DS II.
10. Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe 11. Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe - zátěž procesoru 12. Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe - RMAA Summary 13. – testy Xonaru HDAV 1.3 Deluxe I. 14. – testy Xonaru HDAV 1.3 Deluxe II. 15. Asus Xonar HDAV 1.3 Slim 16. Slovní zhodnocení všech modelů 17. Doslov

V minulém díle našeho megatestu jsme se podívali na první čtyři zvukové karty Asus Xonar. Prošli jsme si situaci na trhu, ukázali trochu teorie a naměřili mnoho a mnoho hodnot. Dnes se podíváme na poslední testované karty a především vyhodnotíme všechny grafy. Takže – která zvukovka Xonar je právě pro vás?

Reklama
Reklama

HDAV 1.3 Deluxe slouží zejména pro umožnění reprodukce filmového zvuku v nejvyšší kvalitě a vzhledem k tomu, že se toto muselo řešit externím propojením HDMI, nabízí se i zajímavé doplňkové úpravy obrazu.

Zapojení je jednoduché a je důležité nezapomenout připojit přídavné napájení, karta si uzme jeden molex konektor.  Pak už je jen nutné zapojit HDMI kabel z grafické karty do tohoto Xonaru a odtud pak vést HDMI výstup do monitoru, televizoru, či spíš do receiveru. Spíš proto, že jako jednu z hlavních deviz vidím možnost reprodukce 5.1 zvuku v kvalitě 192 kHz / 24-bit na kanál, nebo v 7.1 při 96 kHz / 24-bit na kanál a to i v bezeztrátové (komprimované) kvalitě. Zvukové surround stopy v této kvalitě můžete najít například v Blu-ray filmech, čili tam vidím hlavní využití. Podporován je jak formát DTS-HD Master Audio, tak Dolby TrueHD, které mají v podstatě téměř stejné parametry. A tím jsou zejména zmíněné vysoké datové toky v kvalitě s minimální kompresí. Je to hlavní rozdíl oproti třeba klasickému DTS, které je určeno hlavně pro DVD. Pokud je mi známo, přes digitální S/PDIF výstup, ať už interním propojením s grafikou, nebo externím, nelze DTS-HD apod. provozovat. Proto Asus zvolil toto řešení externím propojením.

Externí HDMI propojení skýtá i další výhody, kterými jsou třeba dodatečné korekce obrazu pomocí Asus čipu, což není vůbec marné a navíc jsou podporovány presety pro různé situace – hry, filmy a tak podobně. Skvělé je, že díky této smyčce lze nahrávat video z grafické karty, jako by byla připojena k videorekordéru. To může být vhodné pro grabování obrazovky, zejména u her. Software toto umožňují se jmenuje GamerOSD a kromě nahrávání na disk umí video i rovnou vysílat do sítě, což je fajn. Co už mi tak moc fajn nepřišlo je fakt, že nahrávat lze maximálně v rozlišení 720 x 480.

Digitální části tedy dominuje HDMI, ačkoliv i S/PDIF je přítomno. Karta ale nabízí i bohatě vybavenou analogovou část, díky přítomnosti přídavné karty Xonar H6, na níž se nachází 6 RCA konektorů. Ba co víc, tahle kartička má vyměnitelné všechny operační zesilovače, jichž je celkem devět- tři jsou duální a zbylých šest má na starost každý jen svůj kanál. Vzhledem k tolika paticím si lze se zvukem na HDAV 1.3 Deluxe opravdu vyhrát. Ale pokud by někdo chtěl poslouchat jen analogové stereo, nemusí přídavnou kartu ani zapojovat, jelikož hlavní karta disponuje dvěma analogovými výstupy, opět na RCA konektory.

Karta je vážně skvěle vybavená, ale je třeba si uvědomit, že není pro každého. Jistě, vzhledem k plné vybavenosti analogovými výstupy a i klasickým digitálem, jí lze používat jako každý jiný Xonar, třeba pouze na hry, k tomu má skvělé dispozice. Jenže pokud nevyužijete možností HDMI 1.3 připojení k nějakému kvalitnímu domácímu kinu, je zbytečné si tuhle Deluxe verzi pořizovat. Pokud nedisponujete kvalitními reproduktory a kvalitním receiverem, nemusí vás DTS-HD nebo Dolby TrueHD zvuk vůbec zajímat, i kdyby se vám to nějak podařilo korektně zapojit. Na druhou stranu ten, kdo to myslí se sledováním filmů v nekompromisní kvalitě na luxusním domácím kinu vážně, pravděpodobně se nebude chtít obtěžovat s HTPC řešením a bude svůj receiver krmit rovnou z nějakého lepšího Blu-Ray přehrávače. Navíc Deluxe verze HDAV není jednoznačně cílena pro HTPC, tam je ideální HDAV Slim nejen svým nízkým profilem, ale i tím, že jakmile vyřešíte HTPC připojení k domácímu kinu pouze přes HDMI, nevidím žádné využití pro zbylé nadstandardní analogové konektory. Možná tak pro hraní her, jenže ty už se zase příliš neslučují s nižším výkonem úsporných obývákových počítačů.

HDAV 1.3 Deluxe je každopádně skvělá karta, která téměř vůbec nezatěžuje procesor a nabízí všechny zvukové i obrazové technologie, na které si jen vzpomenete. Kdo si ale začne dělat na tento model zálusk, měl by si rozmyslet, jestli dokáže kartu vůbec plně využít.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning