PCTuning Článek

Druhý díl megatestu zvukovek Asus Xonar – vyhodnocení

jindrich-pirner
Jindřich Pirner
26. 5. 2011 01:00 59 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Asus Xonar D1 2. – testy Xonaru D1 I. 3. – testy Xonaru D1 II. 4. Asus Xonar D2 5. – testy Xonaru D2 I. 6. – testy Xonaru D2 II. 7. Asus Xonar DS 8. – testy Xonaru DS I. 9. – testy Xonaru DS II.
10. Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe 11. Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe - zátěž procesoru 12. Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe - RMAA Summary 13. – testy Xonaru HDAV 1.3 Deluxe I. 14. – testy Xonaru HDAV 1.3 Deluxe II. 15. Asus Xonar HDAV 1.3 Slim 16. Slovní zhodnocení všech modelů 17. Doslov

V minulém díle našeho megatestu jsme se podívali na první čtyři zvukové karty Asus Xonar. Prošli jsme si situaci na trhu, ukázali trochu teorie a naměřili mnoho a mnoho hodnot. Dnes se podíváme na poslední testované karty a především vyhodnotíme všechny grafy. Takže – která zvukovka Xonar je právě pro vás?

Reklama
Reklama

Jestli jste čekali stupně vítězů, tak vás musím zklamat. Každá ze zvukových karet Xonar má totiž víceméně úplně jinou skupinu potenciálních zákazníků. A také jinou cenu. Nemůžu tudíž říct „Xense je lepší než DS“ – jasně, je o hodně lepší, ale také několikanásobně dražší. Je logické, že stejně, jako se u grafických karet neporovnávají low-end modely s high-endovými, nebudu to dělat ani v tomto případě.

Udělal jsem si ale za dobu testování na každou kartu vlastní názor a vím, jakou bych si nejspíš koupil, jakým bych se spíš vyhnul, ale to neznamená, že vám to hodlám podsouvat. Jde totiž opět o to, že každý má jiné nároky. Závěrem se tedy pokusím shrnout mé dojmy, přidat vlastní názor a doporučit, komu by ta která karta mohla vyhovovat.

Xonar Xense

Pro mě nejzajímavější ze všech Xonarů. Nabízí v jednom kompaktním celku vše potřebné, počínaje kvalitním a výkonným sluchátkovým zesilovačem, přes 7.1 surround výstup, až po digitální výstup. Z mého pohledu nechybí zejména pro hraní nic podstatného a vyměnitelné operační zesilovače též samozřejmě potěší.

Na druhou stranu, dodávána Sennheiser sluchátka nejsou žádný zázrak, zejména na basech a i celkově je zvuk jaksi rozplizlý, neosobní. Karta dokáže rozehrát mnohem lepší sluchátka a já bych byl velmi rád, pokud by se Xense dala koupit i samostatně, bez bundle se sluchátky za lepší cenu. Myslím si, že pak by se rozhodně prodávala lépe, ale zároveň jí i tak považuji za možná úplně nejlepší Xonar, díky její univerzálnosti a kvalitě.

Zvukovou kartu Asus Xonar Xense koupíte zde.

Xonar DG

Nejlevnější Xonar by byl asi celkem neprodejný, pokud by nedisponoval alespoň jednou specialitou. Tím je zde sluchátkový zesilovač s výkonem vyšším, než u ostatních běžných Xonarů. Jeho výkon sice nedosahuje speciálních karet Xense nebo Essence, ale pořád není vůbec špatný. Průměrná sluchátka na DG mají velmi slušný zvuk a pokud hledáte základní zvukovku, jejíž kvalita bude trochu dál, než u integrované, a navíc nabídne i slušný sluchátkový výstup, lze o DG uvažovat.

Kvalita zpracování a provedení ovšem není valná a karta disponuje oproti všem ostatním Xonarům naprosto odlišnými čipy a zejména hlavní procesor nemá s Xonar sérií vlastně vůbec nic společného. Zamrzí též nemožnost výměny operačního zesilovače. Myslím si, že existence DG a DS verze zároveň je celkem nesmysl. Stačilo by DS obohatit o výkonnější sluchátkový zesilovač a rázem DG není vůbec potřeba. A tak je to i v případě DS vs. DX, kde by stačilo na DX přidat patici pro výměnu opampu a případně i lepší sluchátkový zesilovač. Pak by ani DG ani DS nemusely existovat. Jenže teď je tahle třída do a lehce nad tisíc korun o Xonar zvukovek dost roztříštěná a není zde univerzální produkt, který bych si jasně vybral a u něhož by mě nemrzelo, že třeba o kus levnější karta má něco navíc, co ta dražší zase nemá a tak podobně. Zákazník je tak zbytečně zmaten a uveden do rozpaků, což je škoda.

Zvukovou kartu Asus Xonar DG koupíte zde.

Xonar Essence ST

Sice nedisponuje pokročilými DTS ani Dolby technologiemi, ale ty základní zde jsou. Jde především o výbornou kartu pro stereo poslech, vše ostatní jde stranou. Provedení je skutečně překrásné, luxusní a použit je stejný sluchátkový zesilovač Texas Instruments, jako na Xense.

Essence je zaměřená ryze na analogový poslech a pokud byste z ní chtěli po analogu dostat i surround, je nutné sehnat přídavnou kartu Xonar H6. Spojením s ní de dočkáte výborné analogové surround karty se sluchátkovým zesilovačem. Ale pozor, verze STX pro PCI-E rozhraní již nedisponuje možností připojit kartu H6, čili nejen z tohoto důvodu doporučuji když už, tak zcela jistě pořídit pouze PCI verzi. Navíc je PCI-E verze akorát upravené PCB z původního ST modelu a připojení je řešeno skrze PCI-E můstek, což nemusí věstit nic dobrého. Verzi STX bych se zkrátka vyhnul, ale jinak je Essence výborná luxusní analogová karta, o tom není sporu.

Zvukovou kartu Asus Xonar Essence ST koupíte zde.

Xonar DX

Povedená a dle mého názoru solidně vyvážená a kvalitně zpracovaná karta vhodná do herního počítače s tím, že ani při filmech vás nezklame. Zkrátka má všechny předpoklady, které by měla ideální zvukovka pro hry mít, když tedy nebudu brát v úvahu diskuze kolem pravého a „levého“ EAX v podání Xonaru.

Hodně mě ale mrzelo, že operační zesilovač zde není vyměnitelný. Je napevno přeletovaný, přičemž jde o průměrný běžný model. A nemrzelo by mě to až tolik, kdyby byl zvuk úplně dokonale v pořádku, což není. Karta zní jaksi podivně na basech a zvuk by mohl být lepší. I tak je sice řádově ideálnější, než v případě integrované zvukovky, ale stejně by se dalo leccos právě pomocí jiného operačního zesilovače zlepšit. Zde máte ale smůlu.

Zvukovou kartu Asus Xonar DX koupíte zde.

Xonar D1

Z nějakého důvodu měla karta oproti sourozenci DX horší výsledky. Těžko hádat, čím to bylo způsobeno, ale faktem je, že ačkoliv vypadají karty téměř zcela totožně, jsou konstrukčně a řešením mírně odlišné. A vzhledem k tomu, že model DX podal lepší výkony, tak bych volil jistě ten místo D1.

Zvukovou kartu Asus Xonar D1 koupíte zde.

Xonar D2

Klasický matador, nejstarší zvukovka řady Xonar, má stále co nabídnout. Ačkoliv postrádá přímou podporu pro novější a pokročilé DTS a Dolby technologie, tak ty lze tak či onak vždycky nějak zprovoznit svépomocí softwarově. Zde bych si hlavu tolik nelámal, nicméně ano, D2 není zrovna poslední výkřik techniky.

Mně se ale D2 hodně líbí. Vidím zde jakýsi pokus o poloprofesionální zvukovku vhodnou i pro tvorbu hudby, což naznačují MIDI vstupy a výstupy, které nenaleznete na žádné jiné Xonar kartě. Jistě ani přítomnost ASIO ovladačů není náhoda, ačkoliv těmi disponuje standardně každý Xonar. Jasná snaha o produkt určený nejen k hraní her, ale i k produkování muziky, je pak evidentní při pohledu na softwarovou výbavu čítající základní verze Abletonu, Sonaru a dalších programů pro tvorbu hudby.

I když jsem k vlivu EMI / RFI štítů na některých Xonarech velmi skeptický, tak mám dojem, že zde ve spojení s celkově povedeným návrhem karty stojí za výbornými výsledky měření. Karta je skutečně imunní vůči většině vnějších vlivů a to nejvíc ze všech Xonarů. U D2 mi tak chybí akorát modernější možnosti driverů a slušel by zde i sluchátkový zesilovač nebo kvalitnější RCA výstupy. Stále jde ale i po těch letech o jeden z nejunikátnějších a nejpozoruhodnějších Xonarů a vzhledem k tomu, že jeho cena od uvedení dramaticky klesla, jde pořád o velmi zajímavou volbu.

Zvukovou kartu Asus Xonar D2 koupíte zde.

Xonar DS

Téměř nejlevnější Xonar, jehož funkce a zvuk neurazí, ale ani příliš nenadchne. Ne, karta nehraje špatně, jen je na každém kroku znát snaha o nízkou cenu. Laciné součástky a provedení se zkrátka nezapře.

Hlavními devizami Xonar DS je bezesporu technologie DTS Connect a také výměnný operační zesilovač, jímž si lze dopomoct k lepšímu zvuku, respektive změnit zvukový projev. Jako základní zvukovka model DS jistě stačí, ale pokud budete vybírat něco s takovouto cenovkou, asi bych raději zvolil Xonar DX (nebo D1), které jsou kvalitou zpracování a zvuku dál. U nich je ale velká škoda nemožnost vyměnit opamp.

Zvukovou kartu Asus Xonar DS koupíte zde.

Xonar HDAV 1.3 Deluxe

Zvuková karta zaměřená především na zvuk u HD filmů, čili je její použití vhodné zejména ve spojení s kvalitním domácím kinem. Nejdůležitější předností je z mého pohledu schopnost reprodukce zvuku v DTS-HD Master Audio formátu, čehož není schopen žádný jiný Xonar (až na bratříčka HDAV Slim). Tohle ale využijete jen v případě, že disponujete celkově kvalitním reprodukčním řetězcem a chcete fungovat převážně přes HDMI 1.3.

Model Deluxe se od toho s přídomkem Slim liší tím, že Deluxe disponuje i analogovou částí, která nabízí plný surround až pro 7.1 zvuk. Na hlavní kartě se nachází dva RCA výstupy a dalších 6 je realizováno přídavnou kartou Xonar H6. Analogová část je skvělá i tím, že na ní lze vyměnit veškeré operační zesilovače a tak je zde prostor pro vlastní laborování se zvukem. Hlavní využití ale vidím pro domácí kino přes HDMI, čili digitální výstup a pro takovou instalaci mi přijde analogová část zbytečná. Je ale rozhodně fajn, že tam je a že je tak bohatá. Pokud by karta ještě měla výkonný sluchátkový zesilovač a třeba i MIDI porty, šlo by pravděpodobně o nejnekompromisněji vybavený Xonar.

Zvukovou kartu Asus Xonar HDAV 1.3 Deluxe koupíte na požádání u oficiální distribuce Asus - Asbis CZ, ATComputers a.s., ED System Czech a.s., ABC Data CZ

Xonar HDAV 1.3 Slim

Pro tento model platí to samé, co pro dražší verzi Deluxe s tím rozdílem, že zde tedy není žádná analogová část a karta tudíž slouží výhradně a pouze pro realizaci HDMI propojení s receiverem. Zde nabídne stejně pokročilou kvalitu a technologie, jako dražší model, čili DTS-HD Master Audio, Dolby True-HD, možnost nahrávání / vysílání video výstupu grafické karty a tak podobně.

Vzhledem k jasně definovanému cílovému použití se mi pro svůj účel jeví verze Slim vhodnější, než Deluxe, jelikož zde nepřebývá žádná analogová část. Problém může nastat, kdy z nějakého důvodu zatoužíte po analogovém připojení ať už ve stereu nebo surroundu, které z HDAV Slim sice v nejhorším dostanete, ale pouze přes připojený čelní panel skříně, což sice je pro HTPC vhodné (třeba pro sluchátka), ale kvalita výstupu nestojí za řeč. Zkrátka tato karta je určena výhradně k tomu, aby dodala kvalitní ve vysokém bitratezvuk do HDMI 1.3, nic víc, nic míň.

Zvukovou kartu Asus Xonar HDAV 1.3 Slim koupíte na požádání u oficiální distribuce Asus - Asbis CZ, ATComputers a.s., ED System Czech a.s., ABC Data CZ

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning