Experti-samouci: Co z vás doopravdy dělá odborníka?
i Zdroj: Pctuning
Hry Článek Experti-samouci: Co z vás doopravdy dělá odborníka?

Experti-samouci: Co z vás doopravdy dělá odborníka? | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 12. 2019 03:00 26

Seznam kapitol

1. Expert samouk 2. Máte na to papír? 3. Po vlastní ose 4. A TikTok znáte? 5. Ta pravá novinařina 6. Myslet politicky

Při návštěvě Arcade Her mě zaujala trojice děvčátek, která pobíhala kolem automatů a hledala takové, na kterých mohla ve trojici hrát. Pozorovat je bylo fascinující – na konzoli anebo na PC si totiž obvykle v trojici nezahrajete. V tu chvíli mě napadlo, že je přece jen důležité udržovat podobné muzeum. A to nejde bez nadšení a jisté posedlosti.

Reklama

Takže komu budeme věřit? Profesionálovi, který film vychválí na 2500 znaků, anebo lidem, kteří natočí kritiku dvakrát delší, než je původní dílo? Pokud jde o mě, já mám jasno: Rozsáhlé kritiky obsahují skutečné argumenty, ne jenom prázdné deklamace – a je vidět, že jsou dělané lidmi, kterým na filmech opravdu záleží a zabývají se jak technickými, tak narativními detaily, které tradiční recenzenti přecházejí.

Tohle je něco nového, je to nová forma recenze, často zajímavější a obsažnější, než je původní dílo. Tím, že se popis neplácá v abstraktech, ale rozebírá konkrétní scény, je daleko faktičtější a informačně nosnější. Z takové kritiky se opravdu něco dozvíte, to není povrchní plácání obohacené komentářem o to, jak kdo hrál. Tihle lidé se zajímají o film, ne o dobrodružství komunity kolem filmu. Nezajímá je ani politický význam filmu, což je choroba, která přichází z Ameriky i k nám. Koho ale zajímá, co si filmoví recenzenti myslí o politice?

To, mě zaujalo na nových formách recenzí, je fakt, že se z nich leccos naučíte. Podrobné analýzy a srovnávání jasně ukazují, co funguje a co nefunguje, ukazují metody a strategie budování děje. Pokud vás zajímá filmařina, pochopíte z nich víc než z pera profesionálních recenzentů. A pokud vás zajímá proč: No to je proto, že tradiční recenzenti filmy netočí, zatímco videorecenzenti ano. Jejich recenze je film sám o sobě, má strukturu, děj, střih – na rozdíl od těch tradičních vidí tu věc zevnitř. Ne, není nutné, abyste uměli jako kritici lépe to, co kritizujete než kritizovaný – ale zatraceně pomáhá, když to sami děláte a máte vhled do věcí zevnitř.

A přesně tohle tomu dává novou dimenzi, je to něco nového. Máme před sebou nové specialisty, nové samouky, kteří překonávají ty tradiční. Neměli bychom se divit, bloggeři, kteří se objevili na konci 90. let, byli většinou taky samouci.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning