Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED

Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED

Petr Kupský

Petr Kupský

23. 4. 2019 03:00 20

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – boky, strop a příď 4. Exteriér – záď a dno 5. Interiér – pravá strana 6. Interiér – levá strana
7. Interiér – demontáž panelů 8. Interiér – příslušenství, měření 9. Příklad montáže – ventilátory 10. Příklad montáže – deska, disky, zdroj 11. Příklad montáže – grafika, dokončení 12. Hodnocení a závěr

Počítačové skříně Fractal Design vždy u zákazníků bodovaly především čistým designem s luxusním nádechem. Do tohoto stylu hýřivé RGB prvky příliš nezapadají. Jenže trh těmto módním trendům podléhá a kdo je ignoruje, ztrácí pozice na úkor konkurence. Podívejme se tedy na první RGB počin skandinávského výrobce.

Reklama

Úvod

Móda barevného osvětlení všemožných komponent počítačových sestav je stále na vzestupu a zaplavuje světovou produkci. Prvky RGB osvětlení se dostávají i tam, kde bychom to dříve považovali za vtip. Jen hrstka výrobců tomuto módnímu trendu stále odolává. Obvykle jde o výrobce, jejichž produkty mají nezaměnitelný design coby svůj hlavní identifikační prvek. Jako všeobecně známý příklad lze jmenovat výrobce chladičů a ventilátorů Noctua. Dalším významným mohykánem odolávajícím módní vlně RGB byl až do února tohoto roku švédský výrobce Fractal Design, který si tradičně zakládá na elegantním designu se snadno čitelným rukopisem, který jej v záplavě výrobků na trhu jasně identifikuje.

Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED
i Zdroj: PCTuning.cz

Na konci února i on podlehl, když oznámil vydání nové řady ventilátorů Prisma Series, vybavených adresovatelným ARGB osvětlením, včetně samostatně prodávaného ovladače Adjust R1 RGB Controller. Dalo se očekávat, že tyto ventilátory brzy uvidíme jako součást některého z modelů počítačových skříní. A tento okamžik nastává právě dnes.

Fractal Design Define S2 Vision

U své RGB prvotiny se Fractal Design vydal poměrně snadnou cestou. Jako základ použil nejmodernější šasi svého modelu Define S2, který jsme na stránkách PCTuningu představili konce října 2018. Příbuznost s tímto modelem nakonec vyjadřuje i zvolený název novinky. Nicméně nějaké drobné úpravy po podrobnějším zkoumání najdeme. RGB prvky do konceptu přináší čtveřice ventilátorů Prisma včetně jednoho magnetického LED pásku. Abychom si všechny ty barvy mohli dosyta užít, výrobce nahradil vnější panely skříně rozměrnými tabulemi z temperovaného skla. Co na své dílo říká?

Define S2 Vision byla navržena s cílem spojení krásy s funkčností. Plně prosklený exteriér skříně přináší zážitek ze světelných efektů při pohledu z jakéhokoliv úhlu. S Define S2 Vision RGB můžeme být centrem pozornosti, nebo zvolíme model Blackout s podobně chytlavým, ale jemnějším efektem.

Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED
i Zdroj: PCTuning.cz

Na oltář efektního vzhledu nebyl obětován výkon. Možnosti chlazení zůstávají zachovány, včetně podpory chlazení vodou či vzduchem. Součástí standardu jsou čtyři 140mm PWM ventilátory a inovativní systém výměnného stropního panelu. Připraveny jsou držáky pro čerpadla a expanzní nádoby systému vodního chlazení, rozbočovač Nexus 9P s podporou až devíti PWM ventilátorů.

Výrobce cílí na zákazníka, který hledá počítačovou skříň z tvrzeného skla, jež spojuje krásu s funkčností a umožní předvedení vestavěných komponent z jakéhokoliv úhlu bez nutnosti omezení výkonu. Napovím, že drobné výhrady k těmto slovům výrobce mám. Oproti výchozímu modelu Define S2 se u verze Vision nedá na stropě použít 420 mm radiátor vodního chlazení a intenzivně zatmavené skleněné plochy možnost pohledu do interiéru skříně docela výrazně omezují.

Fractal Design Define S2 Vision RGB
Velikostní kategorie skříně:Midi Tower
Rozměry (hloubka × šířka × výška): 543 × 233 × 465 mm
Barevné varianty: černá RGB, černá Blackout
Materiál kostry (naměřena tl.): oboustranně lakovaný ocelový plech cca 0,9 mm
Materiál bočnic (naměřena tl.): temperované sklo tl. 3 mm
Materiál čela: plast + temperované sklo tl. 3 mm
Podporovaná velikost desek: Mini-ITX, Micro-ATX, Full-ATX, E-ATX (až 305 × 285 mm)
Počet pozic 5,25“: 0× interní
Počet pozic 3,5“: 3× interní
Počet pozic 2,5“: 2+3× interní (po dokoupení držáků až 8×)
Maximální délka radiátorů vodního chlazení: 360 mm nahoře, 360 mm vpředu, 280 mm dole, 120 mm vzadu
Pozice pro ventilátory: 3× 120/140 mm vpředu + 3× 120/140 mm nahoře + 2× 120/140 mm dole + 1× 120/140 mm vzadu
Standardně osazené ventilátory: 3× 140 mm vpředu + 1× 140 mm vzadu (ARGB PWM)
Konektory na čelním panelu: 1× USB 3.1 Type-C, 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, sluchátka, mikrofon
Maximální výška chladiče procesoru: 185 mm
Maximální délka grafické karty: 440 mm
Maximální délka napájecího zdroje: 300 mm
Hmotnost skříně: 12,10 kg

Skříň Define S2 Vision se prozatím nabízí ve dvou variantách jednotného černého provedení. Kromě dnes testované varianty RGB máme na výběr levnější variantu Blackout, lišící se použitím klasických ventilátorů bez osvětlení a absencí magnetického RGB LED pásku a RGB kontroléru.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama