Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED

Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED | Kapitola 12

Petr Kupský

Petr Kupský

23. 4. 2019 03:00 20

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – boky, strop a příď 4. Exteriér – záď a dno 5. Interiér – pravá strana 6. Interiér – levá strana
7. Interiér – demontáž panelů 8. Interiér – příslušenství, měření 9. Příklad montáže – ventilátory 10. Příklad montáže – deska, disky, zdroj 11. Příklad montáže – grafika, dokončení 12. Hodnocení a závěr

Počítačové skříně Fractal Design vždy u zákazníků bodovaly především čistým designem s luxusním nádechem. Do tohoto stylu hýřivé RGB prvky příliš nezapadají. Jenže trh těmto módním trendům podléhá a kdo je ignoruje, ztrácí pozice na úkor konkurence. Podívejme se tedy na první RGB počin skandinávského výrobce.

Reklama

Hodnocení a závěr

Pojďme si tedy dnes testovanou skříň Fractal Design Define S2 Vision RGB ohodnotit a rovnou začněme posouzením její pořizovací ceny. V době přípravy recenze platilo přísné informační embargo, takže skříň nemohla být zalistována v žádném obchodě. Nezbývá nám nic jiného, než pořizovací cenu odhadnout z doporučené ceny výrobce. Ten nasadil „Baťovské ceny“ a za testovaný model S2 Vision RGB si žádá částku 254,99 EUR, což po přepočtu v kurzu 15. týdne znamená částku přibližně 6550 Kč. Levnější model S2 Vision Blackout bez prvků ARGB osvětlení si výrobce ocenil na 199,99 EUR, což odpovídá částce 5140 Kč.

Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED
i Zdroj: PCTuning.cz

To jsou v obou případech dost vysoké sumy, které oba modely S2 Vision pasují do pozic aktuálně nejdražších skříní výrobce Fractal Design. Jejich největší konkurencí budou hlavně ostatní modely z vlastní stáje. Dosud nejdražší model Define R6 USB-C Blackout – TG se totiž prodává za podstatně nižší částku okolo 4300 Kč a Define S2 s podobně konstruovaným interiérem jen za 3900 Kč.

Pokud se poohlédneme po obdobně koncipovaných skříních konkurence, tak do boje o zákazníky se zapojí například modely, Thermaltake View 71 TG RGB, PHANTEKS Enthoo Evolv X RGB, CoolerMaster MasterCase H500M a Corsair Crystal 680X RGB. Každá z těchto skříní má svůj jedinečný design, takže významným faktorem při výběru konkrétního modelu nebude jen konstrukční provedení, ale také vkus zákazníka.

Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED
i Zdroj: PCTuning.cz

Přesuňme se od ceny ke konstrukčnímu provedení a dílenskému zpracování skříně, které je podle očekávání na vysoké úrovni. Nenašel jsem žádné nedostatky týkající se opracování a lakování kovových částí. Výrobce použil dostatečně tlusté plechy (naměřeno 0,9 mm) a celkovou tuhost skříně výrazně zvýšil pevně přinýtovaným tunelem napájecího zdroje. Skříň se tedy nekroutí, všechny díly dobře lícují a nikde nic nevrže. Koše pro pevné disky jsou vybaveny opatřením (silentbloky) proti přenosu vibrací do konstrukce skříně, napájecí zdroj je také uložen na pružných podložkách a ventilátory mají pryžové segmenty v rozích.

U modelu Define S2 Vision je větší část pláště tvořena sklem. Kromě obvyklé levé bočnice najdeme totožné provedení překvapivě i na opačném boku skříně. Sklo zabírá celou plochu čelního panelu a většinu stropu. Ve všech případech je použito 3mm temperované sklo, jemuž vyšší pevnost dodávají nalepené celoobvodové rámy z plechu (bočnice), případně plastu (stropní a čelní panel). Plechové rámy bočnic současně zajišťují ochranu jejich hran proti poškození a také pomocí ohybů účinné těsnění styčné plochy s okrajem šasi proti průniku prachu.

Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED
i Zdroj: PCTuning.cz

Otevřený a dostatečně dimenzovaný vnitřní prostor skříně nás nebude příliš omezovat při výběru komponent, kdy se pro chladič procesoru nabízí prostor výšky 185 mm a pro grafickou kartu délka až 440 mm. Výrobce udává maximální délku napájecího zdroje 300 mm, nicméně pro zdroj a jeho kabeláž máme v tunelu k dispozici plnou délku skříně (pokud na dno neosadíme ventilátory). Skříň pojme až devět 140mm ventilátorů, na čele a stropě je prostor pro umístění až 360mm radiátoru vodního chlazení, na dno se vejde až 240mm radiátor a na zádi může být radiátor velikosti 140 mm.

Do Define S2 Vision snadno osadíme všechny formáty základních desek od velikosti Mini-ITX, až po E-ATX s rozměry do 305 × 285 mm. Výrobce označil otvory pro našroubování distančních sloupků vyraženými písmeny v závislosti na formátu základní desky a pro výchozí formát ATX již sloupky předem osadil. V případě použití základní desky hloubky 285 mm však dojde k zakrytí prostupů v přepážce, takže narazíme na problém s protažením kabelů s konektory úzkou mezerou danou je výškou distančních sloupků.

Vysoce kvalitní jsou všechny prachové filtry. Ten na dně skříně se pohodlně vysouvá směrem vpřed, takže nevyžaduje manipulaci se skříní. Stropní filtr je společně s držákem ventilátorů přibalen pro alternativní použití v příslušenství skříně. Stejně jako u sesterské skříně Define S2 si odlehčené provedení čela skříně sebou přineslo přesunutí dvou úzkých prachových filtrů do bočních mřížek. Jejich demontáž není zrovna pohodlná, neboť si vyžaduje odtržení celého čelního panelu od zbytku šasi.

Specialitou testovaného modelu Define S2 Vision RGB je standardní vybavení čtyřmi 140mm ventilátory Prisma AL-14 PWM s adresovatelným ARGB podsvícením a také 400mm magnetickým LED páskem Prisma AR-4020 ARGB. Pro případ, že by na základní desce chyběl výstup pro ARGB prvky osvětlení, je v příslušenství přibalen R1 ARGB ovladač, umožňující volbu barevných odstínů, dynamických efektů a pěti úrovní intenzity osvětlení.

Co se týče provozních vlastností skříně, tak s ohledem na možnost osazení až devíti 140mm ventilátory nelze pochybovat o kvalitním chlazení výkonných sestav s energeticky náročnými komponenty. Volnému proudění vzduchu interiérem skříň neklade žádné překážky. S ohledem na množství skleněných ploch již nezůstal prostor pro aplikaci zvukoizolačních materiálů. Naštěstí jsou ventilátory Prisma poměrně kultivované a po snížení otáček na přibližně poloviční rychlost jejich hluk v uzavřené skříni subjektivně zaniká. V maximálních otáčkách se projevují pouze aerodynamickým hlukem bez rušivých pazvuků.

Prvotní RGB počin severského výrobce se z mého subjektivního pohledu povedl a stylově zapadá mezi ostatním modely s decentně ztvárněným exteriérem. Díky výrazně zatmavenému sklu skříň nepůsobí jako skleník či vitrína a zářivý efekt LED prvků je příjemně utlumen.

Fractal Design Define S2 Vision RGB
KLADY +ZÁPORY -
Atraktivní, luxusní a stylově čistý vzhled Výrazně dražší než Define R6
Kvalitní dílenské zpracování a lakování 285mm E-ATX deska zakrývá prostupy pro kabely
Kotevní otvory a držáky pro prvky vodního chlazení Nepohodlný přístup k čelním filtrům
Obě bočnice, strop a čelo ze 3mm temperovaného skla  
Bezešroubové upevnění bočnice  
Alternativně strop ze skla nebo držák ventilátorů  
Prachové filtry na stropě, dně a čele skříně  
Čelní panel s konektorem USB 3.1 Type-C  
Maximální délka grafické karty: 440 mm  
Maximální výška chladiče procesoru: 185 mm  
Možnost osazení až dvojice 360mm radiátorů  
Pozice pro 9 ks 120/140mm ventilátorů  
Podpora všech formátů základních desek až po E-ATX  
Montáž stropních ventilátorů na demontovatelný panel  
Čtyři 140mm ventilátory Prisma AL-14 ARGB PWM  
Elektronický modul pro připojení ventilátorů (rozbočovač)  
400mm magnetický LED pásek Prisma AR-4020 ARGB  
Ovladač R1 ARGB  
Dostatečný prostor pro ukrytí a organizaci kabeláže  
Sloučení a opletení kabelů od I/O panelu skříně  
Pozice pro upevnění grafické karty ve vertikální poloze  
Orientační cena vč. DPH 6550 Kč

Fractal Design Define S2 Vision RGB bude vhodná zejména pro zákazníky upřednostňující luxusní a přitom stále decentní vzhled skříně doplněný o prvky RGB osvětlení. Tmavě tónované skleněné plochy potlačují pohled na tmavší součásti instalované sestavy a o to více vyniknou prvky svítící. Skříň osloví také zájemce o sestavy s komplexním vodním chlazením.

Přes poměrně kompaktní rozměry je zde dostatek prostoru a možností upevnění všech potřebných komponent. Ve srovnání se špičkovou Define R6 zde z pochopitelných důvodů není použita univerzální modulární koncepce interiéru.

Jediným vážnějším nedostatkem pro většinu potenciálních zákazníků bude relativně vysoká pořizovací cena skříně. Nedá se ovšem říct, že by takto vysoká byla bezdůvodně. Stačí si podrobně prohlédnout sofistikované konstrukční provedení všech skleněných panelů a pak zde máme všechny ty ARGB prvky. Bez ohledu na cenu musím ocenit nesporné konstrukční kvality skříně Define S2 Vision RGB odpovídající medailí.

PCTuning Golden Award, duben 2019

Fractal Design Define S2 Vision RGB

za kvalitní a prostornou počítačovou skříň s bohatým prosklením a RGB prvky.

Za zapůjčení skříně do testu děkujeme společnosti Fractal Design.

Za zapůjčení základní desky do testovací sestavy děkujeme společnosti ASUS.

Za zapůjčení napájecího zdroje a chladiče procesoru do testovací sestavy děkujeme společnosti Cooler Master.

Za zapůjčení RAM paměťových modulů a SSD disku do testovací sestavy děkujeme společnosti ADATA.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama