Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED

Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED | Kapitola 6

Petr Kupský

Petr Kupský

23. 4. 2019 03:00 20

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – boky, strop a příď 4. Exteriér – záď a dno 5. Interiér – pravá strana 6. Interiér – levá strana
7. Interiér – demontáž panelů 8. Interiér – příslušenství, měření 9. Příklad montáže – ventilátory 10. Příklad montáže – deska, disky, zdroj 11. Příklad montáže – grafika, dokončení 12. Hodnocení a závěr

Počítačové skříně Fractal Design vždy u zákazníků bodovaly především čistým designem s luxusním nádechem. Do tohoto stylu hýřivé RGB prvky příliš nezapadají. Jenže trh těmto módním trendům podléhá a kdo je ignoruje, ztrácí pozice na úkor konkurence. Podívejme se tedy na první RGB počin skandinávského výrobce.

Reklama

Interiér – levá strana

Kdo četl naši loňskou recenzi skříně Fractal Design Define S2, tak již tuší, co se skrývá za levou bočnici modelu S2 Vision. Po uvolnění dvojice pojistných šroubů na zadní hraně bočnici z temperovaného skla již popsaným způsobem odejmeme.

Vnitřní prostor skříně Define S2 Vision se na první pohled od modelu Define S2 neliší, ale k drobným úpravám zde přesto došlo. Skříň pojme všechny aktuální formáty základních desek, konkrétně Mini-ITX, Micro-ATX, Full-ATX a E-ATX až do velikosti 305 × 285 mm. V případě E-ATX formátu s hloubkou 285 mm však dojde již k plnému zakrytí středových otvorů pro průchod kabelů k základní desce.

Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED
i Zdroj: PCTuning.cz

Ve zcela volném prostoru mezi čelní a zadní stěnou šasi nenajdeme žádné koše pro disky ani šachtu pro optickou mechaniku. Skříň užívá moderní řešení ukrytí napájecího zdroje se související kabeláží do rozměrného tunelu na dně šasi. Plechový kryt tunelu je do šasi pevně přinýtován a přispívá tak k vyšší odolnosti skříně proti kroucení. Vnitřní prostor Define S2 Vision nás nebude výrazně limitovat ani ve výběru komponent. Bez problému do ní osadíme chladič procesoru s výškou až 185 mm. Grafická karta může mít délku až 440mm.

Fractal Design Define S2 Vision: první skříň švédů s RGB LED
i Zdroj: PCTuning.cz

V přední části přepážky se nachází podélné otvory do nichž snadno ukotvíme případné komponenty systému vodního chlazení. Do příslušenství skříně nám výrobce navíc přibalil čtveřici kompatibilních plechových držáků těchto komponent.

Hustá perforace větší plochy stropu tunelu podlouhlými otvory slouží k odvodu tepla produkovaného napájecím zdrojem. Lze zde použít i pasivně chlazený napájecí zdroj, který volný prostor pro únik tepla směrem vzhůru přímo vyžaduje. Uprostřed tunelu v blízkosti přepážky pro základní desku vidíme ve stropě tunelu rozměrný otvor s gumovou průchodkou pro vedení kabelů od předního I/O panelu skříně ke konektorům základní desky.

Jednou z mála odlišností šasi modelu Vision oproti výchozímu S2 je konstrukce plechového krytu v přední části tunelu. Jelikož jsou u modelu Vision již z výroby osazeny tři čelní ventilátory, je kryt díky tomu kratší o tloušťku ventilátorů. Ale výrobce nezůstal jen u této úpravy. Původně zcela hladký plech krytu nově opatřil ventilačními otvory, dvojicí kulatých děr pro hadice vodního chlazení a navíc otvory pro upevnění držáku 2,5" disku s odpovídajícím prostupem pro kabely, vybaveným gumovou průchodkou.

Zadní stěně skříně vévodí 140mm ventilátor Prisma AL-14 PWM s průsvitnými, mléčně bílými lopatkami a prstencem umístěným pouze na jeho nasávací straně. Dále zde vidíme 7+2 kusů samostatných záslepek pro PCIe přídavné karty, z nichž každou (vyjma horizontálních) fixuje šroub s možností uvolnění bez použití nářadí.

Odlišně od modelu Define S2 je řešeno čelo šasi. Původně jen rovný plech byl po celé výšce opatřen hlubokými prolisy (nebo spíše ohyby) odpovídajícími tloušťce ventilátorů. Ty se pak u modelu S2 Vision nešroubují zvenčí plechu, ale zevnitř. Toto konstrukční řešení za účelem zapuštění ventilátorů pod rovinu čela šasi současně přispívá k celkové pevnosti konstrukce.

Volný prostor na čelní stěně šasi vyplňuje trojice 140mm ventilátorů Prisma AL-14 PWM, které stejně jako zadní ventilátor nejsou z výroby dosud připojeny k zabudovanému rozbočovači. Jejich kabely se ukrývají na opačné straně přepážky pod koši disků. Zajímavostí jsou trojúhelníkové gumové segmenty v rozích ventilátorů, určené pro eliminaci přenosu případných vibrací do konstrukce skříně.

Nejnovější typ ventilátorů typu Prisma AL-14 PWM běží za provozu v rozsahu rychlostí 500 – 1700 ot./min. a přitom mohou dosáhnout hluku až 31,4 dB(A). V nejvyšších otáčkách o nich zřejmě budeme vědět i v uzavřené skříni. Maximální průtok vzduchu jedním ventilátorem činí 103,85 CFM a statický tlak dosahuje hodnoty až 2,38 mm vodního sloupce. Motor ventilátoru je konstruován pro napájecí napětí 12 V a řekne si o 1,32 W. Zabudované adresovatelné RGB osvětlení rotoru vyžaduje napětí 5 V a zkonzumuje za provozu dalších 1,5 W. Napájení ventilátoru zajišťuje opletený kabel se 4pinovým FAN konektorem. Osvětlení má svůj vlastní opletený kabel s ARGB koncovkou včetně jedné odbočky pro paralelní připojení dalšího ventilátoru.

Možná vás překvapí, kam se poděl plechový rám pro upevnění stropních ventilátorů, který u sesterské skříně S2 zabírá prakticky celou plochu stropu. Nemusíme mít obavy, výrobce nám jej včetně stropního prachového filtru přibalil do krabice s příslušenstvím. Skříň Define S2 Vision má ve výchozím stavu na stropě pouze okno z temperovaného skla odpovídající velikosti.

Kromě osvětlených ventilátorů skříň ukrývá ještě jeden adresovatelný RGB prvek, který najdeme na stropě podél levé horní hrany šasi. Jedná se o magnetický pásek Prisma AR-4020 ARGB délky 40 cm s celkem dvaceti RGB diodami.

Vhodně umístěné otvory v přepážce podél stropu uzavírají kvalitní gumové průchodky. Dostatečná vzdálenost krajních distančních sloupků od stropu nasvědčuje, že s průchodem kabelů k základní desce nebudou žádné potíže. Jak si ukážeme později na příkladu montáže vzorové sestavy, s připojováním kabelů nám pomůže také možnost otevření stropního okna.

Na následujících obrázcích si představíme možnosti osazení skříně Define S2 Vision ventilátory a radiátory vodního chlazení. Pro samostatné ventilátory rozměrů 120/140 mm skříň nabízí celkem devět pozic.

Strop a čelo skříně pojme radiátor délky až 360 mm a na dno se vejde radiátor do velikosti 240 mm.

Radiátory vodního chlazení lze také kombinovat, přičemž maximem je dvojice 360mm radiátorů na stropě a současně i na čele skříně.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama