Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi
Článek Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi

Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi

Adam Vágner

Adam Vágner

23. 5. 2018 03:00 21

Seznam kapitol

1. RX 560 (a RX 460) aneb nic než chaos 2. Druhá revize Gigabyte RX 560 Gaming OC 4GD 3. RX 560 Gaming OC 4GD rev 2.0 – vlastnosti karty 4. Gigabyte RX 560 Gaming OC: detaily 5. Testovací sestava 6. Ashes of the Singularity 7. Dirt Rally 8. Doom 9. Far Cry 4, Far Cry Primal 10. Fallout 4, GTA V 11. Metro 2033 Redux, Metro Last Light Redux 12. Rise of the Tomb Raider
13. Star Wars Battlefront 14. Tom Clancy´s The Division 15. The Witcher 3: Wild Hunt 16. Chování boost v benchmarku AvP 17. Chování boost v Crysis 18. Teploty 19. Chování ventilátorů 20. Hlučnost 21. Spotřeba, poměr výkon/watt 22. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 23. Přetaktování 24. Závěrečné shrnutí

RX 560 od Gigabyte jsem půjčoval na test proto, že patřila k těm levnějším, ale i tak měla podle uvedených specifikací solidní takty. Na chlazení není RX 560 tak náročná, takže jednodušší chladič nevadil. Sliboval jsem si kartu s pěkným poměrem cena/výkon. Ale jednu drobnost jsem opomněl – že by popisky v e-shopu zase nemusely odpovídat tomu, co dorazí...

Reklama
Reklama

Na stránkách Gigabyte najdete několikero modelů RX 560. Základní rozdělení je na varianty RX 560 OC (s jednoduchým chladičem s jedním ventilátorem – a hlavně s 896 stream procesory) a RX 560 Gaming OC s 1024 stream procesory a Windforce 2X s dvojicí větráků. Oba modely existují ve 2GB a 4GB verzích a jejich 4GB verze ještě ve dvou revizích.

Mimochodem, pokud RX 560 OC a RX 560 Gaming OC na stránkách Gigabyte naházíte do tabulky pro srovnání, ten „drobný rozdíl“ v počtu aktivních stream procesorů z ní nezjistíte. Musíte se proklepat do podrobných specifikací. Ale z toho můžeme vinit spíš AMD, protože obě verze prostě jsou RX 560. A Gigabyte na ty stream procesory v těchto tabulkách bohužel moc nehraje, protože podobně vypadá i srovnání RX 570 a 580.

Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi

Obě revize nesou jako obvykle stejné produktové značení – GV-RX560GAMING OC-4GD. A v tomto případě znamená odlišná revize dost podstatné rozdíly.

Taková celkem neškodně vypadající tabulka na vás vyběhne, pokud dáte obě revize na stránkách výrobce do srovnání. V ní se obě karty liší na pohled jenom pracovními takty – u verze 2.0 jsou o něco nižší. Ale rozdíl 63 MHz by neměl mít nějaký dramatický dopad na výkon (a kdyžtak si to člověk dotaktuje ručně, že). Jenže...

Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi

zradu objevíte až v detailních specifikacích, které také vypadají na první pohled také skoro stejně. Až po troše zírání do obou tabulek zjistíte, že na konci specifikací u druhé revize zmizela položka napájecí konektory a nahradil ji chlívek s podporovanou verzí DirectX.

Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi

Znamená to, že tento parametr jenom výrobce neuvedl, nebo že to přídavné napájení schází? Jisté by to bylo, kdyby bylo v tabulce uvedené něco jako „Power Connectors: -“.

No, nebudu vás napínat, správně byla druhá možnost. Nepotřebuje přídavné napájení? Celkem fajn, ne? No, fajn... U modelu, u něhož AMD uvádí typický příkon 80 W, to bude znamenat, že výkon zařízne řízení spotřeby.

A ještě – ano, pro obě revize platí to, co obvykle – u většiny obchodů je problém předem zjistit, kterou revizi mají na skladě a dozvíte se to nejspíš až poté, co vám karta dokvačí domů. V tomto případě už je prakticky jisté, že vám dorazí dvojka – jedničková verze už se hodně dlouho nedodává a museli byste mít zatracenou kliku, aby ji ještě měli někde zašitou.

S „přetaktovaním“ od výrobce

Další zábavná věc je, že i přesto, že má druhá revize výrazně nižší takty, nesou oba modely nálepku „přetaktované“. V tomto případě už ale míra kreativity Gigabyte překročila na můj vkus únosnou mez.

Připomenu, že v referenčních parametrech AMD je základní takt 1175 MHz a takt s boost 1275 MHz. U první revize se ještě dalo při navýšení taktů o 12 MHz proti referenčnímu maximálnímu boostu 1275 MHz s přivřením tří očí mluvit o přetaktování (teda karta ještě oficiálně podporuje i OC mode, v němž už je takt navýšený o celých 25 MHz).

U druhé revize už výrobce nadrzo za referenční vyhlásil „základní“ takt a „přetaktovával“ proti němu. Ve finále je z toho „přetaktovaná“ RX 560, která má maximální boost o 50 MHz níže než referenční karta. A skutečně, přes těch 1224 MHz se prostě nepřehoupne ani se na nich neudrží – ba co hůř, o tomhle taktu si spíš můžete nechat jenom zdát.

Nejveselejší je, že stěžovat si můžete maximálně mamince, protože oficiální specifikace AMD už momentálně uvádějí u základního taktu hodnoty „až 1175 MHz“ a u boost „až 1275 MHz“. Do specifikací se to dostalo nejspíš kvůli resuscitovaným RX 460 (které kdysi měly referenční základní takt 1090 MHz a boost 1200 MHz). Výrobce tak v podstatě může za výchozí prohlásit jakékoliv takty a „přetaktovávat“ proti nim. A nebude to nic proti ničemu.

A taky chlazení

Na fotkách obou variant z webu výrobce si kromě rozdílného napájení můžete všimnout ještě jiného chladiče – revize 1.0 měla ještě chlazení s heatpipe a žebrováním z tenkých hliníkových plechů, revize 2.0 dostala klasiku všech klasik v podobě masivního hliníkového bloku.

Ale to je spíš kosmetický problém, i ten hliníkový blok kartu s přiškrcenou spotřebou s přehledem a docela tiše uchladí.

Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi
Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi

Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi
Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi

Napadlo me ještě z legrace kouknout na to, jak vypadala RX 460, kterou jsme kdysi měli ve 2GB verzi v recenzi – a taky jo, obě karty vypadají na pohled stejně. Takže novější revize je oprášená RX 460.

Gigabyte RX 460 se 2 GB paměti
Gigabyte RX 460 se 2 GB paměti

Až při detailním zkoumání plošného spoje objevíte nějaké rozdíly – tu a tam přibyla nějaká součástka, jinde zase zmizela, ale celé to připomíná malůvky, na kterých máte najít deset rozdílů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning