Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi
Článek Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi

Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi

Adam Vágner

Adam Vágner

23. 5. 2018 03:00 21

Seznam kapitol

1. RX 560 (a RX 460) aneb nic než chaos 2. Druhá revize Gigabyte RX 560 Gaming OC 4GD 3. RX 560 Gaming OC 4GD rev 2.0 – vlastnosti karty 4. Gigabyte RX 560 Gaming OC: detaily 5. Testovací sestava 6. Ashes of the Singularity 7. Dirt Rally 8. Doom 9. Far Cry 4, Far Cry Primal 10. Fallout 4, GTA V 11. Metro 2033 Redux, Metro Last Light Redux 12. Rise of the Tomb Raider
13. Star Wars Battlefront 14. Tom Clancy´s The Division 15. The Witcher 3: Wild Hunt 16. Chování boost v benchmarku AvP 17. Chování boost v Crysis 18. Teploty 19. Chování ventilátorů 20. Hlučnost 21. Spotřeba, poměr výkon/watt 22. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 23. Přetaktování 24. Závěrečné shrnutí

RX 560 od Gigabyte jsem půjčoval na test proto, že patřila k těm levnějším, ale i tak měla podle uvedených specifikací solidní takty. Na chlazení není RX 560 tak náročná, takže jednodušší chladič nevadil. Sliboval jsem si kartu s pěkným poměrem cena/výkon. Ale jednu drobnost jsem opomněl – že by popisky v e-shopu zase nemusely odpovídat tomu, co dorazí...

Reklama
Reklama

Gigabyte RX 560 jsem půjčoval s tím, že jde o levnou kartu na slušných taktech, která by měla nabídnou výborný poměr cena/výkon. Po testech se z ní ale vyklubal Radeon RX 560, o kterém se ani přes celkem nízkou cenu nedá říct, že by byl zrovna výhodný.

V grafech vidíte, že je na tom s výkonem obdobně jako RX 460 s očesaným čipem, a už teď můžu prozradit, že se výkon prakticky neliší ani od ořezané RX 560D, pokud ji výrobce podobně neuškrtí. Výkon je srovnatelný s kartami, které mají jen 896 stream procesorů a odpovídající napájení. A mě čeká shánění nějaké výkonnější RX 560, abych doplnil i výsledky karty, u níž by výkon odpovídal přidané hodnotě, kterou má RX 560 oproti RX 460 nabízet.

Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi

Řízení spotřeby tento model opravdu výrazně brzdí. Pozitivně se to projevuje na poměru výkon/watt, v tomto ohledu je mezi Radeony tahle karta na špici. Jenže málokdo si asi dobrovolně koupí pomalejší grafiku, aby se pak utěšoval tím, jak málo to žere.

Za normálních okolností by nižší takty od výrobce nebyly problém – člověk by ji přetaktoval na frekvence první revize nebo rovnou nadoraz a hotovo. A ono by to šlo, jenže to výrazně zvedá spotřebu – příkon naskakuje o desítky wattů. Jenže to není něco, co byste chtěli vidět u karty napájené jen ze slotu základní desky.

Absence přídavného napájení má snad jen jedno pozitivum – karta se díky tomu hodí do starších sestav s pofidérními zdroji, u kterých by právě s tím přídavným napájením mohl být problém.

Proti úsporné RX 560 by se nedalo nic namítat v případě, že by výrobce stále prodával obě revize (a taky je nějak rozumně rozlišoval). To bych spíš byl nadšený z toho, že si můžete vybrat mezi „ekoverzí“ a výkonnou variantou. Bohužel je už dostupná jenom ta z hlediska výkonu znatelně horší. A zase jde o kartu vedenou pod stejným P/N a zákazníci opět dostávají níže taktované grafiky, než si podle popisků v obchodech objednali (to už jsem hlásil, snad aspoň v tomto ohledu bude v dohledné době zjednána náprava)

Gigabyte RX 560 Gaming OC rev 2.0
KLADY
Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi
Gigabyte RX 560 OC rev. 2.0 v testu: Zase trable s revizemi
ZÁPORY
velmi nizká spotřeba nižší takty než referenční RX 560 navzdory „přetaktování“ od výrobce
nízká hlučnost absence přídavného napájení omezuje přetaktování
kompaktní provedení výkon hluboko pod očekáváním, srovnatelný s kartami s 896 stream procesory
  horší poměr cena/výkon než běžné RX 560
Orientační cena s DPH: 4 300 Kč

Za poskytnutí karty do testu děkujeme e-shopu Mironet.cz.

.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning