Jak se hry staly vědou, aniž by si toho někdo všiml
Článek Jak se hry staly vědou, aniž by si toho někdo všiml

Jak se hry staly vědou, aniž by si toho někdo všiml

Michal Rybka

Michal Rybka

13. 4. 2019 03:00 7

Seznam kapitol

1. Jak to začalo 2. Pařby z Egypta 3. Hraní her uměním 4. Extrémní disciplíny
5. Kdo má lepší cheaty? 6. Piráti 7. Je to věda!

Bylo nebylo, o počítačové hry se zajímali jenom hráči. Pak se z toho stal business, potom zároveň milovaný a opovrhovaný kulturní fenomén.A obor, který studují vývojáři. Pak se začala studovat jejich historie, protože u každého dlouhou dobu existujícího fenoménu se studuje historie. No – a dnes je to regulérní věda! A kdyby jen jedna!

Reklama
Reklama

Posledním pozoruhodným odvětvím je crackování her – a snaha vývojářů zabránit crackování. Tato aktivita má opět dlouhou historii – a to jak z hlediska pirátů, tak i vývojářů, kteří se jim snažili v crackování zabránit. Ze vzdálenější minulosti jmenujme například hry pro Commodore 64, které si kompletně přeprogramovávaly chování floppy mechaniky, samomodifikující se kód, kterým chránili své hry vývojáři z Proximy či pozoruhodný wobble mechanismus, který nedovoluje dokonale okopírovat CD s hrami pro Sony PlayStation.

To samozřejmě není všechno. Vývojáři dokázali být často velmi kreativní v tom, jak pirátům a hráčům upirátěných her udělat ze života peklo: V Mirror's Edge se postava hrdinky zpomalovala před skákáním, v Serious Samovi 3 šel po hráči nezničitelný škorpión a fiktivní chyba v Gary's Mod dokonce vyjevila identitu piráta, takže když se pirát ptal na to, co se děje, tak sám sebe prásknul. Vychytané!

A pak tu máme pozoruhodný případ s ochranou u hry Spyro, která přinesla zajímavou ochranu, která oklamala piráty tím, že hra zdánlivě fungovala – jenom mučila hráče nelegální kopie tím, že ho s postupem doby víc a víc trápila. Je to fascinující příběh, popsaný v tomto videu.

Řekli bychom: Je to jenom souboj mezi piráty a vývojáři. Ale jaký souboj! Opět má rovinu historickou i technologickou, techniky pro ochranu her jsou nezřídka velmi vychytané a komplikované. A také sociální a psychologickou, ovšemže – proč se pirátí, z nouze anebo z principu? Jak fungují komunity pirátů? Hle – nový obor: Počítačové pirátství. Zahloubejte se do tématu více – a objevíte vědu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning