Jak se sžít s nastupující AI – a nezbláznit se z Copilota?
i Zdroj: PCTuning.cz
Software Článek Jak se sžít s nastupující AI – a nezbláznit se z Copilota?

Jak se sžít s nastupující AI – a nezbláznit se z Copilota?

Michal Rybka

Michal Rybka

6. 7. 2024 16:00 19

Seznam kapitol

1. Pro masy ještě nedozrála 2. A budou je žalovat 3. Na začátku revoluce 4. Vypadá to správně... 5. Nevěřte tomu

S nástupem AI PC přichází umělá inteligence mezi lidové vrstvy – a popravdě řečeno neočekávám nic jiného než kvalitní průšvih. Výrobci, a zvláště Microsoft, vytvořili kolem AI zběsilý hype, drtivá většina civilistů neví, o čem je řeč – a jenom lidé, kteří si s AI hrají, vědí, že přes okamžiky naprosté briliance je řada jejích výstupů naprosto mimo. Copilot veřejně a doširoka otevře brány produktu, který zoufale potřebuje dozrát.

Reklama

Ať už se vám to líbí, anebo nelíbí, bude AI téma, které se bude řešit po zbytek roku – a dost možná i později, a to ve všech možných formách. A spousta z těch věcí nebude příjemných, protože – a to si nenalhávejme – ta věc není ještě zralá na spolehlivé masové nasazení. O tom jsem ostatně psal nedávno: ChatGPT není vhodný pro příliš specifické otázky, vymýšlí si, není schopen oddělit okruh toho, co poměrně spolehlivě ví, od toho, co čistě halucinuje – a s Copilotem to proteče do mainstreamu, mezi civilisty, kteří tomu zatím unikali.

Přestože si Linus myslí, že současný launch Windows určených pro ARM je děsně super, já si myslím, že naprosto normálně kecá – je to uspěchané hlavně po softwarové stránce a jsem přesvědčený, že by trocha přibrzdění věci značně prospěla. Pokud launch nové platformy probíhal, abych tak řekl, „v běhu a nohama napřed“, není to naprosto nic proti tempu, se kterým Microsoft tlačí Copilota a celou AI vlnu – a tam mám mnohem, mnohem vážnější obavy, protože ta věc nakonec zasáhne všechny – a národy, masírované reklamami, zažijí mnohem krutější vystřízlivění.

Nastupující vlna hardwaru totiž zasáhne poměrně malou část populace, zatímco softwarové updaty s AI zasáhnou všechny. Microsoft umělé inteligenci podle všeho značně věří, jinak by totiž nedělal onu zásadní změnu, že nám tlačí speciální klávesu Copilot: To se ani u něj neděje příliš často, kdysi nám dal klávesu Windows a klávesu Menu (1994) – a nyní klávesu Menu nahrazuje Copilot, po třiceti (!!!) letech. To, že to Microsoft dělá, znamená, že chce, abychom AI používali. Doslova nám to rve do stejné řady, kde je mezerník a shifty, takže OPRAVDU chce, abychom to používali.

Z jejich hlediska to dává smysl: Protože Copilot bude omezený, máme tu placenou verzi služby Copilot Plus, což značně posílí sílu microsoftích účtů a na ně navázaných platebních karet, až se ledy konečně pohnou do takové situace, že mimo „předplacené služby“ Office bude moci zavést i „předplacenou službu“ Windows. Nepochybujte ani v nejmenším, že o tomhle sní už celé roky a hledají cestu, jak k nás k tomu dostrkat, protože ne každý je Apple, aby to prostě uvedl a nazdar. Uživatelů Windows je mnohem více, jsou to konzervy a podobně jako na laně u napajedla na ně prostě nemůžete vybafnout, vyděsit a zahnat je.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama