
Jak se zamilovat do technologií | Kapitola 5
Seznam kapitol
Určitě se vám už taky stalo, že jste se zamilovali – ne do někoho, ale do něčeho, do nějaké technologie, kterou jste prostě museli mít, i kdyby vás to mělo stát vaši nesmrtelnou duši. V technologiích je totiž podstatně více vášní, než se na první pohled zdá!
Zvlášť u strategií a simulátorů platí, že dřív byly docela komplikované a uživatelsky nepříliš příjemné, že se spousta věcí děla komplikovaně – a dnes prostě najdeme propracovanější analogy. Říkejte si, co chcete, ale řada her, zvlášť z dob, kdy se měnily technologie a například se přecházelo z MS DOS na nativní Windows GUI, byly naprosto příšerné. Vybavuji si například This Means War (1995), která na některém hardwaru nejela a na dalším zase padala, dnes se ji podařilo podle všeho nějak ustabilizovat, ale pořád je to divné a obskurní.
To samé se opakovalo i u příchodu 3D akcelerace, kdy jste museli mít vhodnou kombinaci 3D akcelerátoru, hry a ovladačů, aby to vůbec jelo – a hodně z těch titulů bylo, ehm, experimentálních. Je to tak, většinou si pamatujeme ty lepší kusy, ale já jako recenzent jsem musel hrát všechno – a tak jen říkám, že děkuji Bohu, že se k mnoha těm věcem nemusím vracet. Tak to prostě je.
Ve finále to mám s láskou k technologiím tak, že podobně jako u těch skutečných jsem nebyl schopen odhadnout, že to přijde a kdy to přijde, bylo to vždy spontánní a ujeté. I dnes se mi u hardwaru stává, že mě něco prostě překvapí, že mě to oslní, že takovou věc prostě musím mít. Třeba jako ten pitomý přenosný displej: Když jsem se pouštěl do testování v terénu, připadal jsem si jako absolutní magor, ale je to tak praktické, že teď nechápu, že jsem si něco podobného nepořídil dávno.
A co vy? Jak jste na tom s láskou k technologiím?