Když si Slunce upšoukne aneb masivní elektrifikací vpřed do pravěku!
i Zdroj: PCTuning.cz
Zábava Článek Když si Slunce upšoukne aneb masivní elektrifikací vpřed do pravěku!

Když si Slunce upšoukne aneb masivní elektrifikací vpřed do pravěku! | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

56

Seznam kapitol

1. Elektromagnetická show 2. Občasné Zdroje Energie 3. Voda už není dost zelená 4. Všechno rozpojit 5. Pojedeme na jih!

Současné zelené hnutí, vedoucí nás k „plně udržitelné budoucnosti“, bude sotva udržitelné i za normálních okolností. Bohužel stačí jedna carringtonovská událost, aby uvrhla elektrifikovanou utopii do madmaxovského pekla: A ty opravdu velké podle biologických záznamů nastávají průměrně jednou za dvě stě let, přesněji řečeno za poslední milénium nás postihly alespoň šestkrát.

Reklama

Zelenistické nápady ovšem nekončí – a tak přicházejí se zvučnými nápady, jako je smart grid, který se dokáže inteligentně sám balancovat. To ovšem funguje jenom tehdy, když máte čím balancovat – a pokud plně vsadíte na OZE a nějak vám jako dojde, že vozit politicky korektní zkapalněný plyn z USA je drahé, musíte hledat alternativy k akumulaci. Tu zelenisté našli v elektromobilitě, která by se zdála být docela závažným problémem, protože znamená další masivní zátěž pro síť – ale ne, auta mohou být „významným stabilizačním prvkem“!

Jen si představte tu krásu: Zapojíte svůj elektromobil (pořízený za nemalé peníze) do sítě – a v tu ránu je z něj obecní baterka. Kromě toho, že si ji cyklujete sami ježděním, ji vám začne cyklovat i vaše obecní komuna, aby se nerozpadla síť – a občas se stane, že po zvláště nepěkném chladném dni pod mrakem, kdy soláry dávají minimum a větrníky nejedou, dojdete po práci k autu jen proto, abyste zjistili, že vám ho vybilo obecní blaho. Tohle je řešení, které by nenapadlo ani starého bolševika!

Ale dobře. Představme si, že tuhle fantasmagorii zelenisté opravdu realizují – a že se nějak přece jen podaří zařídit, že se to nebude rozpadat, tedy alespoň ne moc. Zbavíme se všeho dřevěného a fosilního topení a pálení, všech emisí a všech spalovacích motorů – a budeme mít plně elektrický svět.

A do toho přijde carringtonovská událost. Jestli jsem pochopil správně, tak základem ochrany je rozpojit všechny větší sítě – a obnovit je, teprve až událost odezní. Událost může trvat několik dní, přičemž na přípravu můžeme mít v případě carringtonovské CME zhruba 12 hodin. Takže rozpojíme sítě – a budeme čekat, až to zase odezní, přičemž co máme lokálně naakumulováno, to je to, co máme. Zatopit si nemůžeme – zrušeno. Jestli se během probíhající CME dá bezpečně provozovat elektřina v domě v ostrovním provozu, to nevím, nejsem elektrikář, to patrně ví nějaký z laskavých čtenářů lépe. Osobně mám jen tušení, že čím jsme severněji, tím to bude větší problém s tím, že čím prodrátovanější dům je, tím víc se v něm bude indukovat proudů a alespoň někde to bude problém. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama