Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip!
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip!

Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip! | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 4. 2021 03:00 38

Seznam kapitol

1. Když Amiga neměla budoucnost 2. Koprocesor nejen pro matematiky 3. Vzestup a pád zvukovek 4. Fyzika
5. Čipy na AI 6. Celý systém na čipu 7. Hardware na míru

Ne, nenene: Koprocesory nevymřely, jenom se zmenšily a staly se pouhým funkčním blokem v moderních procesorech. A ty se postupně mění vlastně v celý počítač – a zdá se, že tento trend bude neustále pokračovat.

Reklama

Dalším akcelerátorem, který spolkly procesory a softwarová emulace, byl fyzikální akcelerátor – PPU, Physics Processing Unit. Ten představila Ageia v roce 2006 – a vyrobila všeho všudy jedinou implementaci, procesor PhysX P1. Ten měl 500 MHz, maximální spotřebu 30 W a podporoval až 128 MB GDDR3 RAM. Maximální výkon 20 miliard instrukcí za sekundu dovoloval testovat 530 milionů kulových kolizí za sekundu anebo 530 tisíc konvexních kolizí za sekundu.

 

Karta se vyráběla – a prodávala se za cenu kolem 7000 korun. Oproti slibům ale přinesla jen omezenou podporu a hardware v podstatě pouze navyšoval počet korektně fyzikálně simulovaných objektů, takže to nemělo dopad na gameplay. Poměrně rychle se přešlo na emulaci v softwaru a nakonec Ageiu odkoupila Nvidia – a přešlo se na GPGPU výpočty. Fyzikální simulace se nikdy nedělala úplně v hardwaru – a po jediné generaci se přešlo na kombinaci CPU a akcelerace v GPU.

Další generace koprocesorů se efektivně v hardwaru ani neobjevila: Kryptoakcelerátory. Nemyslím akcelerátory těžby kryptoměn, ale podporu AES instrukcí pro akceleraci kryptografie, která dovoluje běh operačního systému v kompletně kryptovaném prostředí. V době, kdy se rozšířila kryptografie, nabízely procesory už slušný hrubý výkon, v roce 2010 vznikly instrukce AES-NI, které se objevily na procesorech x86, ARM i RISC.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama