Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip!
i Zdroj: Pctuning
Historie Článek Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip!

Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip! | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 4. 2021 03:00 38

Seznam kapitol

1. Když Amiga neměla budoucnost 2. Koprocesor nejen pro matematiky 3. Vzestup a pád zvukovek 4. Fyzika
5. Čipy na AI 6. Celý systém na čipu 7. Hardware na míru

Ne, nenene: Koprocesory nevymřely, jenom se zmenšily a staly se pouhým funkčním blokem v moderních procesorech. A ty se postupně mění vlastně v celý počítač – a zdá se, že tento trend bude neustále pokračovat.

Reklama
Reklama

Evoluce procesorů je tak rychlá, že se zdá, že v budoucnosti nebudou jen iterace „architektura – výrobní proces“, ale že se do toho vloží i „softwarová architektura“, která bude ovlivňovat podobu další generace hardwaru. Nové kodeky a algoritmy přinesou potřebu další specifické akcelerace, která se objeví v nových procesorech – už to nebude jen o tom, že to je „stejné, jen rychlejší“.

Nejde tu jen o to, že roste poptávka po kompaktních strojích, ale i o to, že to prostě obecně dává smysl. Známe celé řady horkých procesorů, které sotva zvládaly to, co měly – a přitom stačí reorganizovat a zoptimalizovat jejich architekturu – a najednou máme něco, co žere mnohem míň a přitom to nabízí větší výkon.

Dedikované akcelerátory tak patrně s časem zůstanou doménou hlavně serverů, kde budou řešit specifické úkoly, i když je možné, že i tam se s časem stanou součástí architektury serverových procesorů. A doba, kdy jsme měli samostatnou kartu se zvukovkou, samostatnou kartu s fyzikálním akcelerátorem a samostatnou grafiku se stane jenom pouhou vzpomínkou.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning