Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip!
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip!

Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip! | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 4. 2021 03:00 38

Seznam kapitol

1. Když Amiga neměla budoucnost 2. Koprocesor nejen pro matematiky 3. Vzestup a pád zvukovek 4. Fyzika
5. Čipy na AI 6. Celý systém na čipu 7. Hardware na míru

Ne, nenene: Koprocesory nevymřely, jenom se zmenšily a staly se pouhým funkčním blokem v moderních procesorech. A ty se postupně mění vlastně v celý počítač – a zdá se, že tento trend bude neustále pokračovat.

Reklama

Evoluce procesorů je tak rychlá, že se zdá, že v budoucnosti nebudou jen iterace „architektura – výrobní proces“, ale že se do toho vloží i „softwarová architektura“, která bude ovlivňovat podobu další generace hardwaru. Nové kodeky a algoritmy přinesou potřebu další specifické akcelerace, která se objeví v nových procesorech – už to nebude jen o tom, že to je „stejné, jen rychlejší“.

Nejde tu jen o to, že roste poptávka po kompaktních strojích, ale i o to, že to prostě obecně dává smysl. Známe celé řady horkých procesorů, které sotva zvládaly to, co měly – a přitom stačí reorganizovat a zoptimalizovat jejich architekturu – a najednou máme něco, co žere mnohem míň a přitom to nabízí větší výkon.

Dedikované akcelerátory tak patrně s časem zůstanou doménou hlavně serverů, kde budou řešit specifické úkoly, i když je možné, že i tam se s časem stanou součástí architektury serverových procesorů. A doba, kdy jsme měli samostatnou kartu se zvukovkou, samostatnou kartu s fyzikálním akcelerátorem a samostatnou grafiku se stane jenom pouhou vzpomínkou.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama