Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip!
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip!

Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip! | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 4. 2021 03:00 38

Seznam kapitol

1. Když Amiga neměla budoucnost 2. Koprocesor nejen pro matematiky 3. Vzestup a pád zvukovek 4. Fyzika
5. Čipy na AI 6. Celý systém na čipu 7. Hardware na míru

Ne, nenene: Koprocesory nevymřely, jenom se zmenšily a staly se pouhým funkčním blokem v moderních procesorech. A ty se postupně mění vlastně v celý počítač – a zdá se, že tento trend bude neustále pokračovat.

Reklama

Další sérií koprocesorů, které se integrují do procesorů právě teď, jsou akcelerátory pro umělou inteligenci, pro umělé neuronové sítě – TPU, Tensor Processing Unit. Ty vznikly v roce 2016, kdy je Google vyvinul pro podporu strojového učení – a dnes je Apple zapekl do procesorů Apple M1 a Intel je nabízí jako NCS2 – Intel Neural Compute Stick 2. Pokud s tím chcete experimentovat, za pouhé dva a půl tisíce si můžete tento neuroakcelerátor koupit v podobě USB sticku!

A nejen to: Podpora pro Deep Learning je v intelovských procesorech už nějakou chvíli v Xeonech a nově i v Rocket Lake. Akcelerátory pro umělou inteligenci se tak během čtyř let staly standardní součástí procesorů – a je extrémně nepravděpodobné, že bychom na ně v uživatelském segmentu ještě narazili jako na samostatná řešení

Jediný koprocesor, který ve významné míře stále odolává integraci, je GPU. Je to samozřejmě relativní, moderní procesory mají integrované GPU – ať už Apple M1, které má integrované GPU s výkonem zhruba srovnatelným s GTX 1050Ti anebo nové AMD s GPU Vega a Intel s GPU Xe-LP. Integrované karty rozhodně nenabízí highendový výkon, ale pro nenáročné hraní a drtivou většinu normálního použití stačí. Zatímco výkonná GPU zůstanou samostatná, u konzolí už došlo k fúzi CPU a GPU – a to samé se stane u všech levnějších sestav.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama