Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip!
i Zdroj: Pctuning
Historie Článek Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip!

Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip! | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 4. 2021 03:00 38

Seznam kapitol

1. Když Amiga neměla budoucnost 2. Koprocesor nejen pro matematiky 3. Vzestup a pád zvukovek 4. Fyzika
5. Čipy na AI 6. Celý systém na čipu 7. Hardware na míru

Ne, nenene: Koprocesory nevymřely, jenom se zmenšily a staly se pouhým funkčním blokem v moderních procesorech. A ty se postupně mění vlastně v celý počítač – a zdá se, že tento trend bude neustále pokračovat.

Reklama
Reklama

Další sérií koprocesorů, které se integrují do procesorů právě teď, jsou akcelerátory pro umělou inteligenci, pro umělé neuronové sítě – TPU, Tensor Processing Unit. Ty vznikly v roce 2016, kdy je Google vyvinul pro podporu strojového učení – a dnes je Apple zapekl do procesorů Apple M1 a Intel je nabízí jako NCS2 – Intel Neural Compute Stick 2. Pokud s tím chcete experimentovat, za pouhé dva a půl tisíce si můžete tento neuroakcelerátor koupit v podobě USB sticku!

A nejen to: Podpora pro Deep Learning je v intelovských procesorech už nějakou chvíli v Xeonech a nově i v Rocket Lake. Akcelerátory pro umělou inteligenci se tak během čtyř let staly standardní součástí procesorů – a je extrémně nepravděpodobné, že bychom na ně v uživatelském segmentu ještě narazili jako na samostatná řešení

Jediný koprocesor, který ve významné míře stále odolává integraci, je GPU. Je to samozřejmě relativní, moderní procesory mají integrované GPU – ať už Apple M1, které má integrované GPU s výkonem zhruba srovnatelným s GTX 1050Ti anebo nové AMD s GPU Vega a Intel s GPU Xe-LP. Integrované karty rozhodně nenabízí highendový výkon, ale pro nenáročné hraní a drtivou většinu normálního použití stačí. Zatímco výkonná GPU zůstanou samostatná, u konzolí už došlo k fúzi CPU a GPU – a to samé se stane u všech levnějších sestav.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning