Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip! | Kapitola 5
Seznam kapitol
Ne, nenene: Koprocesory nevymřely, jenom se zmenšily a staly se pouhým funkčním blokem v moderních procesorech. A ty se postupně mění vlastně v celý počítač – a zdá se, že tento trend bude neustále pokračovat.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Další sérií koprocesorů, které se integrují do procesorů právě teď, jsou akcelerátory pro umělou inteligenci, pro umělé neuronové sítě – TPU, Tensor Processing Unit. Ty vznikly v roce 2016, kdy je Google vyvinul pro podporu strojového učení – a dnes je Apple zapekl do procesorů Apple M1 a Intel je nabízí jako NCS2 – Intel Neural Compute Stick 2. Pokud s tím chcete experimentovat, za pouhé dva a půl tisíce si můžete tento neuroakcelerátor koupit v podobě USB sticku!
A nejen to: Podpora pro Deep Learning je v intelovských procesorech už nějakou chvíli v Xeonech a nově i v Rocket Lake. Akcelerátory pro umělou inteligenci se tak během čtyř let staly standardní součástí procesorů – a je extrémně nepravděpodobné, že bychom na ně v uživatelském segmentu ještě narazili jako na samostatná řešení
Jediný koprocesor, který ve významné míře stále odolává integraci, je GPU. Je to samozřejmě relativní, moderní procesory mají integrované GPU – ať už Apple M1, které má integrované GPU s výkonem zhruba srovnatelným s GTX 1050Ti anebo nové AMD s GPU Vega a Intel s GPU Xe-LP. Integrované karty rozhodně nenabízí highendový výkon, ale pro nenáročné hraní a drtivou většinu normálního použití stačí. Zatímco výkonná GPU zůstanou samostatná, u konzolí už došlo k fúzi CPU a GPU – a to samé se stane u všech levnějších sestav.