Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip!
Historie Článek Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip!

Koprocesory jsou mrtvé, ať žije System on a Chip!

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 4. 2021 03:00 38

Seznam kapitol

1. Když Amiga neměla budoucnost 2. Koprocesor nejen pro matematiky 3. Vzestup a pád zvukovek 4. Fyzika
5. Čipy na AI 6. Celý systém na čipu 7. Hardware na míru

Ne, nenene: Koprocesory nevymřely, jenom se zmenšily a staly se pouhým funkčním blokem v moderních procesorech. A ty se postupně mění vlastně v celý počítač – a zdá se, že tento trend bude neustále pokračovat.

Reklama
Reklama

Kdysi jsem se domníval, že budoucnost je v koprocesorech, respektive ve vysoce heterogenním paralelním computingu. Na přelomu 80. a 90. let ukazovaly počítače s výkonnými kartami s koprocesory svoje svaly: Existovaly modemy s Motorolou 68000, Amiga jela rychle díky Denise, Paula a Agnus, výkonné grafiky měly také svoje vlastní procesory.

Zatímco u základních osmibitů jste si všechno šušňali na procesoru, zápaďácká Atari měla samostatné inteligentní koprocesory Antic, CTIA/GTIA a Pokey. Každá lepší zvukovka dostala specializovaný audio čip, který se tak trochu měnil na dedikovaný DSP audioprocesor – a nabízel funkce prostorového audia a 3D audia.

By Evan-Amos - Own work, Public Domain, Link
By Evan-Amos - Own work, Public Domain, Link

Byla to dost šílená architektura, která vypadá jako motherboard plný procesorů doplněný trochou paměti. Byla komplikovaná a náročná na pochopení – dokonce do té míry, že i dnes kolem ní panuje řada mýtů. Vývojáři, kteří měli zkušenosti s arkádovými stroji, měli dobrou představu, jak pro něco takového vyvíjet – Saturn představoval do určité míry miniaturizaci arkády. S tím si poradily vývojové týmy Segy, ale ostatní vývojáři měli opravdový problém využít všechny procesory najednou – a hry navržené pro více platforem? Zapomeňte!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning