Kradu, kradeš, krademe: Proč je ve finále jedno, kdo co od koho opsal
i Zdroj: Pctuning
Internet Článek Kradu, kradeš, krademe: Proč je ve finále jedno, kdo co od koho opsal

Kradu, kradeš, krademe: Proč je ve finále jedno, kdo co od koho opsal | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

11. 9. 2021 18:07 9

Seznam kapitol

1. O stoletém kotěti 2. Vynálezci a průmyslníci 3. Pro dobro korporátů 4. Jeden od druhého
5. Prokletí kreativity 6. Z teorie do praxe 7. Podstatný je výsledek

Asi nejblatantnějším pokusem o zneužití autorských práv byla žaloba křesťanského rapera Flame na Katy Perry o to, že údajně narušila jeho práva na motiv písně Joyful Noise a žádal mnohamilionovou kompenzaci. To, naštěstí, odvolací soud nakonec zamítl.

Reklama

Teď si představte, jak by to vypadalo, kdyby se místo spolupráce začali hádat – kdo co vymyslel, co je důležitější, kdo dostane peníze, případně by se začali blokovat u soudů. To bychom, přátelé, možná neměli systém řízení palby ani u Jutska, ale ani za Druhé světové! Pointa je v tom, nápad sám o sobě nemá velkou cenu, teprve dotažený nápad ho má. A u toho je nutné spolupracovat, stavět jedno dílo na druhé, kombinovat myšlenky a rozvíjet práci toho druhého.

Ne, není pravda, že mozek nemůže mít originální myšlenky – může. Je ale mnohem efektivnější, když vyjde z myšlenek jiného a něco přidá a doplní. To, co vznikne, není pouhý derivát předchozího – je to nové. To platí v technice i v umění: Werichova „Lakomá Barka“ není pouhý přepsaný příběh z Tisíce a jedné – ne. Je přeměněný, je přetavený, je to něco jiného. A vám, ve finále, když sledujete animované Fimfárum, může být jedno, že Werichův příběh není původní a koneckonců i animovaná verze se poněkud liší: Nezajímá vás to.

Pro koncové uživatele je důležitý výsledek, jenom výsledek. A jestli výsledek vznikl opisováním, kradením nápadů anebo pustým fantazírováním – to je ve finále jedno. Nakonec je to úplně jedno!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning