Ladíme Windows Home Server 2011 – OS za tisíc korun
i Zdroj: PCTuning.cz
Software Článek Ladíme Windows Home Server 2011 – OS za tisíc korun

Ladíme Windows Home Server 2011 – OS za tisíc korun | Kapitola 8

Petr Koc

Petr Koc

4. 11. 2011 03:00 45

Seznam kapitol

1. Co je Windows Home Server 2. Požadavky na hardware 3. Instalace 4. Co Windows Home Server 2011 neumí 5. První pohled na Windows Home Server 2011
6. Dashboard 7. Uživatelské účty 8. Připojení klientského počítače k serveru 9. Zálohování počítačů 10. Vzdálený webový přístup

Před několika měsíci jsme se zabývali stavbou počítače s extrémně nízkou spotřebou a zároveň vysokou mírou spolehlivosti - stavbou domácího serveru. Tehdy jsme vynechali povídání o softwaru. Pojďme to nyní napravit a podívejme se na Windows Home Server 2011, levný a přitom povedený serverový operační systém od Microsoftu.

Reklama

Jedním z hlavních taháků Windows Home Server 2011 je automatické zálohování klientských počítačů. To probíhá po připojení počítače k serveru pomocí aplikace nazvané příhodně „connector“. Podporovány jsou následující operační systémy:

 • Windows XP x86 SP3: Home / Profesisonal / Media Center Edition 2005

 • Windows Vista x86 / x64 SP2: Starter, Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate

 • Windows 7 x86 / x64: Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise, Ultimate

 • Mac OS X 10.5 nebo novější

Jak vidíte, podporován není Windows Server 2003 / Windows XP x64 SP2. Software při instalaci jednoduše nahlásí, že daný systém nelze připojit. Důvodem je podle mého spíše snaha pohřbít tento povedený systém než nějaké technické omezení. Naopak řady podporovaných zařízení se nedávno rozrostly o smartphone systém Windows Phone 7. Pro jeho připojení ale potřebujete nainstalovaný Windows Server Solutions Phone Connector Add-in a plug-in v telefonu.

Ladíme Windows Home Server 2011 – OS za tisíc korun
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak connector funguje? Stačí se připojit na adresu http://jménoserveru/connect, stáhnout si příslušnou aplikaci na disk a tu následně spustit. Microsoft uvádí, že aby bylo možné počítač připojit, musí splňovat následující požadavky:

 • Musí mít podporovaný operační systém (viz výše)

 • Musí být na stejné podsíti IP protokolu

 • Musí mít procesor s frekvencí alespoň 1,4 GHz, 1 GB RAM a 1 GB místa na disku

 • Nesmí být připojen k jinému WHS 2011 ani k původnímu WHS

 • Jméno počítače nesmí být delší než 15 znaků

 • Ve jménu počítače se nesmí vyskytovat podtržítko "_"

 • V počítači musí být nainstalovaný .NET Framework 4

Nutno podotknout, že hardwarové požadavky nejsou striktně vyžadovány. Požadovaná rychlost procesoru je více méně přehnaná a 1 GB místa na disku connector také nezabere. Jeho nároky na paměť ovšem nejsou úplně zanedbatelné. Zkoušel jsem připojit počítač s Windows XP x86 SP3 a 256 MB RAM a nejen, že to bylo naprosté utrpení, ale také občas docházelo k pádům z důvodu nedostatku paměti.

Instalace na straně klienta vypadá následovně:

Ladíme Windows Home Server 2011 – OS za tisíc korun
i Zdroj: PCTuning.cz

Po odkliknutí několika prvotních obrazovek, na jejichž pozadí je provedeno hledání serveru, jste vyzváni k zadání administrátorského hesla k serveru. Pochopitelně i samotný connector musíte na klientovi spustit pod uživatelem s administrátorskými privilegii. Následně si počítač pojmenujete (resp. pouze jeho popis v Dashboard) a nakonec jste vyzváni k nastavení, zda počítač probouzet z režimu spánku pro účely zálohování.

Ladíme Windows Home Server 2011 – OS za tisíc korun
i Zdroj: PCTuning.cz

Aby tato funkce fungovala, musí klientský počítač správně podporovat funkci Wake on LAN. Osobně příliš nedoporučuji na toto spoléhat a prostě nastavit zálohování na dobu, kdy počítač bude určitě zapnutý.

Co se na klientském počítači změní? Connector provede toto:

 • Nainstaluje do počítače služby běžící na pozadí. Tyto služby zajišťují spojení se serverem, rozdílové zálohy, reportování stavu atd. Počítejte s tím, že tyto služby zaberou nějakou operační paměť.

 • Nainstaluje „agenta zdraví“, který bude v system tray občas zobrazovat nějaké hlášky o stavu počítače (např. že není nainstalován antivir). Také zajistí, aby se informace o zdraví dostávaly na server. Součástí reportingu o zdraví je i Alert Viewer.

 • Přidá serverové složky do Media Center knihovny

 • Povolí na firewallu porty pro Remote Desktop

 • Nainstaluje aplikace Launchpad a Dashboard

Dashboard je přesně ten samý Dashboard, který běží na serveru. Ono v reálu dokonce i při spuštění v klientovi běží na serveru, neboť se jedná o aplikaci ve formě RemoteApp, tj. aplikaci běžící na serveru, která se ale tváří, že běží na klientovi.

Kromě toho, že se hýbe trochu pomaleji než běžné aplikace, nepoznáte vůči lokálně instalovaným programům rozdíl. Pro připojení k němu musíte zadat administrátorské heslo k serveru. Dashboard nebudete používat denně. Osobně se přiznám, že ho nepoužívám vůbec, protože to samé zajistíte pomocí Remote Desktop, ale tam ještě máte k dispozici další nástroje jako Computer Management atp.

Druhou přidanou aplikací je Launchpad. Do něj se logujete uživatelským (neadministrátorským) heslem. Nabízí čtyři velmi primitivní vlastnosti:

 • Backup – umožňuje vyvolat manuální zálohu dat, aniž byste byli v Dashboard a vyvolali jí ze serveru. Toto je jediná volba, kvůli které má Launchpad smysl

 • Remote Web Access – otevře prohlížeč s Remote Web Access (o tom si povíme dále)

 • Shared Folders – otevře průzkumník s odkazem na serverové adresáře

 • Dashboard – spustí RemoteApp Dashboard (vyžaduje administrátorský login)

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama