Ladíme Windows Home Server 2011 – OS za tisíc korun
i Zdroj: PCTuning.cz
Software Článek Ladíme Windows Home Server 2011 – OS za tisíc korun

Ladíme Windows Home Server 2011 – OS za tisíc korun | Kapitola 9

Petr Koc

Petr Koc

4. 11. 2011 03:00 45

Seznam kapitol

1. Co je Windows Home Server 2. Požadavky na hardware 3. Instalace 4. Co Windows Home Server 2011 neumí 5. První pohled na Windows Home Server 2011
6. Dashboard 7. Uživatelské účty 8. Připojení klientského počítače k serveru 9. Zálohování počítačů 10. Vzdálený webový přístup

Před několika měsíci jsme se zabývali stavbou počítače s extrémně nízkou spotřebou a zároveň vysokou mírou spolehlivosti - stavbou domácího serveru. Tehdy jsme vynechali povídání o softwaru. Pojďme to nyní napravit a podívejme se na Windows Home Server 2011, levný a přitom povedený serverový operační systém od Microsoftu.

Reklama

Po připojení počítače k serveru se tento objeví v Dashboardu.

Ladíme Windows Home Server 2011 – OS za tisíc korun
i Zdroj: PCTuning.cz

Při přidání je automaticky nastaveno zálohování. Položkou „Customize Backup for the computer“ můžete vybrat, které všechny adresáře budou zálohovány. Případně můžete nastavit, že počítač nebude vůbec zálohován.

Ladíme Windows Home Server 2011 – OS za tisíc korun
i Zdroj: PCTuning.cz

Zálohovací stroj běží na klientském počítači na low-level úrovni (úroveň ovladače), tudíž je schopen zálohovat i soubory, ke kterým není běžně přístup (např. protože se používají).

Ladíme Windows Home Server 2011 – OS za tisíc korun
i Zdroj: PCTuning.cz

V Additional client computer backup tasks se pak nastavuje, v kolik hodin bude zálohování probíhat. Tady je zapotřebí zmínit, že zálohování je kompletní a inkrementální (rozdílové). První záloha provede více méně celkové okopírování pevného disku. To může u moderních počítačů trvat poměrně dlouho, pokud pracujete přes WiFi, může to být akce na celou noc a to i u disků menších než 200 GB. Připomeňme v této souvislosti, že reálná rychlost 54 Mbps 802.11g je asi 2.5 až 3 MB/s. S nejnovějším 450 Mbps 5 GHz 802.11n vybavením můžete dosáhnout cca 25 MB/s.

Další zálohy již probíhají formou změn. U typicky kancelářského počítače, kde netaháte gigabyty dat (ty máte na serveru), se může jednat o maximálně pár desítek MB. S ohledem na to je pochopitelně potřeba adekvátně dimenzovat úložný prostor na serveru. Jak vidíte z obrázku výše, zálohy můžete mít i několik měsíců staré. Osobně doporučuji si na serveru vyhradit prostor o velikosti dvojnásobku zálohovaného disku.

Jestliže už nějaké ty zálohy máte, může v Dashboard kliknout na View the computer properties, kde uvidíte, které všechny dny máte. Zároveň se zobrazí, zda záloha proběhla automaticky v nadefinované časy, nebo zda jste její provedení vynutili manuálně.

Po kliknutí na detaily uvidíte i velikost, kterou záloha má – jedná se ovšem o velikost zálohovaných souborů, tedy ne velikost, kterou má záloha samotná na disku v serveru.

Obnova dat

Obnova dat se provádí z Dashboard kliknutím na „Restore files or folders for the computer“. Z mně ne úplně pochopitelných důvodů toto ale musíte učinit z RemoteApp Dashboardu z klientského počítače, přes standardní Remote Desktop na serveru toto nefunguje.

Při zahájení jste vyzváni, abyste vybrali tu zálohu, ze které chcete získat soubory.

Následně po proklikání pár obrazovek se dostanete k výběru, co všechno ze zálohy vytáhnout. Měly by být vidět všechny adresáře, které jste zazálohovali, plus ještě nový adresář „Drivers for Full System Restore“, ve kterém jsou uloženy ovladače operačního systému (ovladač síťové karty, ovladač pevného disku atp.). Dále už jste jen vyzváni, do kterého adresáře chcete soubory nahrát. Obnova nemusí být úplně rychlá (server může dopočítávat změny v souborech z rozdílových záloh).

Celková obnova počítače pomocí flash disku

Systém také nabízí možnost provést havarijní obnovu pomocí flash disku. Stačí vložit flash disk s kapacitou alespoň 512 MB a kliknout na „Create key...“ v „Additional client computer backup tasks“.

Obsah disku bude při akci smazán. Výsledkem je tato struktura dat:

Jedná se o klasický bootovací disk. Stačí tedy na cílovém klientském počítač nabootovat z flashky (to bohužel některé staré počítače nepodporují) a dále se řídit instrukcemi.

Na první pohled je to vlastnost pěkná, jenže má jedno velké ALE. Tím je, že ne všechny počítače zvládnou bootovat z flash disku. U starých počítačů (např. 10 let) takovou volbu většinou vůbec nenajdete. Špatnou zkušenost mám ale i z mého domácího asi čtyři roky starého Gigabyte GA-P35-DS4, který je schopen z flash disku normálně bootovat, pokud se tento flash disk tváří pro počítač jako pevný disk (tak to naformátuje třeba známý HP USB Disk Storage Format Tool). Ovšem recovery disk z WHS 2011 se tak netváří a bootování není možné. Škoda, myslím, že na tomto by měli v Microsoftu ještě zapracovat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama