Návody: Vyždímejte ze svého procesoru maximální výkon
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek Návody: Vyždímejte ze svého procesoru maximální výkon

Návody: Vyždímejte ze svého procesoru maximální výkon | Kapitola 13

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

13. 5. 2011 03:00 72

Seznam kapitol

1. Sbírání informací 2. Další potřebný software 3. Ještě než začnete taktovat 4. AMD Phenom II X4 945 — první krůčky 5. AMD Phenom II X4 945 — jdeme na věc 6. AMD Athlon II X4 635 @ 3,6 GHz (AM3) 7. Intel Core 2 Quad @ 3,3 GHz (LGA775)
8. Intel Core i3-530 @ 4,4 GHz (LGA1156) 9. Intel Core i5-661 @ 4,4 GHz (LGA1156) 10. Intel Core i7-920 @ 3,8 GHz (LGA1366) 11. Intel Core i7-980X @ 4,0 GHz (LGA1366) 12. Intel Core i5-2500K @ 4,9 GHz (LGA1155) 13. Závěr

Rádi byste svůj procesor popohnali o pár MHz směrem vzhůru, ale zatím nevíte jak? Přetaktování drtivé většiny procesorů je dnes poměrně snadné a jejích výkon lze zvýšit řádově o desítky procent. Přinášíme vám proto návod, ve kterém se zaměříme zejména na praktické zkoušení: názorně jsme přetaktovali celkem osm procesorů!

Reklama
Návody: Vyždímejte ze svého procesoru maximální výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Zatímco před lety byla problematika taktování procesorů poměrně složitá a vyžadovala podrobné znalosti o všech děličkách a možných komplikacích (nemluvě o přepínání jumperů a podobně), přetaktovat procesor dnes je vcelku snadné. Téměř vše za vás totiž hlídá deska a už dlouho neplatí, že byste si například museli ručně dopočítávat frekvence operačních pamětí a podobně. Stačí jen nastavit příslušná napětí, začít zvyšovat frekvenci sběrnice a sledovat, aby takt pamětí a případných dalších sběrnic nepřekročil své hranice.

Stále víc procesorů má navíc otevřené násobiče a tohoto trendu se v poslední době chytil také Intel, který podobně jako AMD (řada Black Edition) začal prodávat i cenově dostupné čipy s otevřeným násobičem (modely K). Přetaktování těchto procesorů je pak doslova hračkou, protože už nastavujete pouze násobič a napětí na jádře.

Návody: Vyždímejte ze svého procesoru maximální výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Co se týče hranic, kam až jdou dnešní procesory přetaktovat, velmi záleží na řadě, konkrétním modelu a samozřejmě také na chlazení. Následující řádky proto berte s rezervou a je možné, že váš konkrétní procesor půjde taktovat o 200 MHz hůře, případně lépe. Obecně se ale dá říct, že procesory AMD Athlon / Phenom II revize C2 mají strop kolo 3,6-3,9 GHz. S čipy novější revize C3 se pak dostanete o něco výše, dlouhodobě je lze s trochou štěstí provozovat i okolo 4,2 GHz. Na vyšší takty pak potřebujete podstatně vyšší napětí, a tedy i vodní chlazení.

Pokud se podíváme na procesory Intel, zde záleží na modelové řadě. V článku jsem zkoušel přetaktovat kdysi velmi oblíbené 65nm čtyřjádro Core 2 Quoad Q6600, které mnozí provozovali se vzduchovým chlazením až na 3,6 GHz. O něco více lze vytáhnout z novějších 45nm čipů Core 2 (architektura Penryn), které šly v dobrých případech ke 4 GHz. Na podobnou frekvenci lze dostat i většinu 45nm procesorů Core i5 / i7 architektury Nehalem. Lépe jsou na tom 32nm procesory Westmere, které si dají říct až okolo 4,5 GHz a úplně nejlépe čipy Sandy Bridge, které jsou stabilní až okolo 5 GHz. Tady však bohužel platí, že v současné době lze taktovat jen odemčená jádra K a jen na deskách s čipstem Intel P67.

Poděkování

Za zapůjčení většiny vybavení na testy děkujeme obchodu Alza.cz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama