Ne, hry stále nezpůsobují masakry
Článek Ne, hry stále nezpůsobují masakry

Ne, hry stále nezpůsobují masakry

Michal Rybka

Michal Rybka

11. 8. 2019 03:00 33

Seznam kapitol

1. Špatná výchova 2. Nečtěte to 3. Carmageddon nebyl první 4. Násilí prodává
5. Zatracená statistika 6. Byznys se strachem 7. Zakažte to!

Je to skutečně sisyfovská práce: Je jedno, jak dlouho mluvíte o tom, že hry nevedou k násilí, ale až se zase něco stane, tak s tím opět někdo přijde. Násilí plodí násilí. Násilné hry dělají z lidí násilníky. Co se ve hrách naučíš, při masakru v nákupním centru jako když najdeš. Znova a znova a znova.

Reklama
Reklama

Existence zatvrzelého zla se rozchází s tradiční představou pokání, porozumění podstatě svého zločinu a přijetí trestu. To je nutná podmínka pro rehabilitaci – jak praví Seneca, „kdo lituje svého činu, je téměř nevinen“ (Quem paenitet pecasse, paene est innocens.) I v katolicismu se setkáváme s představou, že odpuštění hříchu musí předcházet dokonalá lítost a vyznání se z hříchu. Co ale s těmi, kteří jsou hrdí na to, co udělali?

V rámci psychologizace se snažíme najít nějakou příčinu, něco, co zločince motivovalo, formovalo a dovedlo je to nakonec ke zločinu. Poukazuje se na to či na ono, na hry, na pravicovou či levicovou propagandu, jenomže problém je v tom, že na každého ten samý podnět působí různě. Řada lidí nechápe, že ten samý text, který jednoho vede k zavržení Hitlera nebo Stalina, může jiného inspirovat – čili nejde o ten text, ale o toho, kdo ho čte a zpracuje po svém. Že jádro zla je skutečně v člověku, ne v tom, co čte a na co se dívá. Zkrátka a dobře – že člověk není produktem okolností, ani maňásek ovládaný propagandou, že se o dobrém a zlém nakonec rozhoduje jen a jenom sám.

Bohužel je ale jednodušší hledat nějaký vnější faktor, „něco, co za to může“. Obvykle se to hledá na základě plytkých podobností, což vidíme dobře právě u her. Na někoho působí hry jako čisté zlo, hráči se tam navzájem masakrují – a protože to vypadá zle, pozorovatelé to považují za zlo.

Ne, hry stále nezpůsobují masakry

Vidí Atomic Bombermana a okamžitě je napadne, že to je simulátor vyhazování do vzduchu. Ale takhle to opravdu nefunguje! Je to velice povrchní a hloupá dedukce, bohužel je také velice častá. Jako žákovi mi podsouvali na Hudební výchově názor, že když nemám rád klasickou hudbu, budu zlým člověkem. No, Reinhard Heydrich byl z hudební rodiny a on sám klasickou hudbu miloval.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning