Ne, hry stále nezpůsobují masakry
Článek Ne, hry stále nezpůsobují masakry

Ne, hry stále nezpůsobují masakry

Michal Rybka

Michal Rybka

11. 8. 2019 03:00 33

Seznam kapitol

1. Špatná výchova 2. Nečtěte to 3. Carmageddon nebyl první 4. Násilí prodává
5. Zatracená statistika 6. Byznys se strachem 7. Zakažte to!

Je to skutečně sisyfovská práce: Je jedno, jak dlouho mluvíte o tom, že hry nevedou k násilí, ale až se zase něco stane, tak s tím opět někdo přijde. Násilí plodí násilí. Násilné hry dělají z lidí násilníky. Co se ve hrách naučíš, při masakru v nákupním centru jako když najdeš. Znova a znova a znova.

Reklama
Reklama

Hry se staly jenom peónem v politické hře, stejně jakou jsou peónem v politických hrách i zbraně. Pokud studujete americké statistiky, všimnete si několika fenoménů, které se týkají zločinnosti: Americké státy, které mají liberální zbraňovou legislativu, mají nižší násilnou zločinnost než tam, kde je přísně regulována. Ano, souvisí to jistě i s hustotou zalidnění, protože liberální legislativu mají státy s méně obyvateli. Naopak gangy, která mají velký podíl na zločinnosti, typicky operují ve velkých městech.

Další zajímavý jev, kterého si všimnete, je fakt, že útoky se typicky dějí v místech, kam je zakázáno zbraně nosit. Útočníci to vědí, a proto si specificky vybírají místa, kde je nízká pravděpodobnost, že je někdo zastaví. Řada útočníků byla policii známá – měli duševní problémy, brali drogy anebo se dopouštěli drobné zločinnosti, přesto však nebyli zastaveni a odzbrojeni včas. Psychopatů s opravdu propracovaným plánem najdeme málo – a pokud si plán připraví, nepochybně do něj zahrnou i to, že zaútočí na místě s nízkou pravděpodobností odporu.

1. září 1939, kolorováno. Hitler hraje své první videohy, kvůli nimž se stal násilnickým a zahájil druhou světovou válku.
1. září 1939, kolorováno. Hitler hraje své první videohy, kvůli nimž se stal násilnickým a zahájil druhou světovou válku.

V Evropě se, snad nikoliv překvapivě, opakuje stejný, nesmyslný vzorec: Útočník je chycen, často vyhodnocen jako duševně postižený – a zatímco o něj společnost pečuje, skutečný trest dopadne na legální vlastníky, kteří nic neudělali: Jim jsou zabavovány zbraně a uvalovány další a další restrikce. Nedává to smysl, protože další útočník si rozhodně nebude s regulacemi lámat hlavu a – podobně jako Breivik – si připraví akci tak, aby byla efektivní, ne aby byla legální. Tihle lidé plánují překročit hranice zákonů etických i lidských – a pouze využijí a zneužijí pravidla, která dodržují normální lidé.

A pokud jde o hraní – to jim slouží jen na ukrácení času. Můžete být zavření v base a mít tři místnosti pro sebe, knihovnu, DVD – ale běda, jak vám dají na hraní starou konzoli. To si pak můžete stěžovat na nelidské zacházení a porušování svých lidských práv. Proč to nezkusit a nevyužít to, co vám dávají?

Ne, hry stále nezpůsobují masakry

Ne, Breivik to naštěstí nakonec nevyhrál. To je dobře, protože by to byl opravdový výsměch zdravému rozumu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning