Nenápadné kouzlo hardwarového DRM a příliš drahý spotřebák
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Nenápadné kouzlo hardwarového DRM a příliš drahý spotřebák

Nenápadné kouzlo hardwarového DRM a příliš drahý spotřebák | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

9. 8. 2020 03:00 25

Seznam kapitol

1. Za duševní vlastnictví 2. Každý jiné paměti 3. Právo na opravu 4. Vytvořte problém a prodávejte řešení 5. Naše zisky – vaše problémy

Řada věcí, na které se díváme, je udělaná tak, aby vlastně fungovala jako DRM a bránila nám nakládat se zakoupenými produkty podle své vůle. A netýká se jen „po antihmotě a Bose-Einsteinově kondenzátu té třetí nejdražší látky ve vesmíru“ – tedy náplni pro inkoustové tiskárny. Ten sajrajt je všude!

Reklama

Pro změnu specifikací jsou často dobré důvody, ale s postupem času se nám měnily specifikace tak nějak arbitrárně. Úplně nejlepší to bylo u pamětí, konkrétně u notebookových pamětí v 90. letech, kde si každý výrobce dělal svoje vlastní rozšiřující moduly, takže vás na upgradu stáhl o hafo prachů – a vy jste si museli dát velmi bedlivý pozor, abyste si objednali správnou verzi modulu pro váš notebook. Ano, často to bylo na objednávku, za pořádné prachy – a někdy se moduly lišily i podle verze notebooku.

Příchod SODIMMů byl hotovým požehnáním, ale s tím, jak se nám vylepšovaly paměti na PC, se nám trochu komplikovala situace i u desktopů. Intel předvedl kousek s paměťmi RDRAM, které vyžadovaly speciální zapojení – musely se osadit všechny sloty, ty nevyužité propojkami. A měly samozřejmě jiné klíčování, aby nikoho nenapadlo zapojit modul SDRAM do slotu RDRAM.

Lidé ovšem byli imaginativní. Pamětníci z Alzy mi popsali zákazníka, který si koupil místo paměti SDRAM modul RDRAM – zřejmě proto, že na něm byl napsaný vyšší kmitočet. Vzhledem k odlišnému klíčování ale nešel do slotu zasunout, takže se stalo co? Pokud čekáte, že pán přišel zpět s modulem a žádal radu anebo se domáhal odpovědi na otázku, proč ten modul nejde zasunout, tak se mýlíte.

Byl to kutil. A jako kutil si všiml klíčování – a napadlo ho, že když je zářez někde jinde, tak si prostě do modulu vypiluje zářez na správném místě. Nekecám. Povedlo se mu to – ale ani pak to, pochopitelně, nefungovalo. A tak šel modul reklamovat, což mu neuznali, protože když upravujete elektroniku pilou, jde o mechanické poškození.

Pokud čekáte, že zpytoval svědomí za drahou a zřejmě i dost pracnou chybu, tak se pletete. Ne, chybu neuznal, a dokonce se vrátil i s právníkem. Ten elektronice nerozuměl – a tak mu museli vysvětlit situaci příměrem: „Když si máte malou garáž a koupíte si velké auto – a pak ho zkrátíte motorovkou, aby se vám tam vešlo, tak se nemůžete divit, že vám do něj za jízdy prší!“ Teprve tohle zabralo.

V téhle historce je hlavní problém s neochotou uznat vlastní omyl – ale popravdě, výrobci hardwaru nám situaci často nezjednodušovali. Právě naopak. Kolikrát jste narazili na šrouby, které si byly podobné, ale nebyly stejné? Anebo na šrouby s těmi nejneuvěřitelnějšími hlavicemi, aby něco nešlo otevřít? Kultura hardwarového DRM se rozšířila tak, že ji dneska vlastně považujeme za úplně normální.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama