Nenápadné kouzlo hardwarového DRM a příliš drahý spotřebák
Článek Nenápadné kouzlo hardwarového DRM a příliš drahý spotřebák

Nenápadné kouzlo hardwarového DRM a příliš drahý spotřebák

Michal Rybka

Michal Rybka

9. 8. 2020 03:00 25

Seznam kapitol

1. Za duševní vlastnictví 2. Každý jiné paměti 3. Právo na opravu 4. Vytvořte problém a prodávejte řešení 5. Naše zisky – vaše problémy

Řada věcí, na které se díváme, je udělaná tak, aby vlastně fungovala jako DRM a bránila nám nakládat se zakoupenými produkty podle své vůle. A netýká se jen „po antihmotě a Bose-Einsteinově kondenzátu té třetí nejdražší látky ve vesmíru“ – tedy náplni pro inkoustové tiskárny. Ten sajrajt je všude!

Reklama
Reklama

„Vytvořte problém, prodávejte řešení!“ Komplikovaná DRM řešení v inkoustových cartridgích tu jsou vlastně jenom proto, aby vás donutili kupovat si další a další předražené originální náplně. Co máme dělat? Hledat jen takové tiskárny, které kde se DRM podařilo obejít? Hledat takové modely, které dovolují plnění nádržek – jako má například Epson?

Tento trend se ale šíří. Výrobce kávovarů Keurig vytvořil v roce 2015 kávovar, který vyráběl kávu z kapslí K-Cup. Kapsle jsou velmi obskurní a hodně neekologická metoda, jak si dělat kávu, protože po každém jednom šálku vám zůstane směsný obsah obsahující plast, hliník a organické zbytky, což byste správně měli oddělit, roztřídit a recyklovat samostatně. Není rozumnější použít prostě pytlík s normální směsí?

K-Cup byl ale vylepšen o DRM, které znemožňovalo použít kapsle jiných výrobců. A to spoustu lidí opravdu, opravdu naštvalo. Keurig se, jako obvykle, chlubil bezpečností produktu, garancí kvality a jádyjádadáda kecy, nikoli nepodobnými tomu, když výrobci tiskáren vysvětlují, proč se smí používat jen jejich výběrový a pečlivě nanofiltrovaný inkoust. Lidi to ale nezajímalo, protože zatímco u tiskáren se něco davu podaří nakecat, u kafe to tak jednoduše nejde.

A tak začali výrobci nadávat, stěžovat si a psát rozčilené články – a taky kávovar hackovat. V případě Keurigu šly věci tak daleko, že můžeme najít i videa, jak si hacknout svůj vlastní kávovar. Co povídám, když byla aféra v plném běhu, stačilo do Google napsat „Keurig 2.0“ a našeptávání doplnilo „hack“. Firma nakonec musela od používání DRM ustoupit.

Ještě šílenější je historka s džusovači Juicero. Prodali vám „džusovač“ za 400 dolarů s tím, že jste od nich museli kupovat jejich speciální balíčky s „koncentráty“. Vtip byl v tom, že „džusovač“ nevytvářel džusy, jenom je vymačkával z pytlíků. Celá ta věc byla v podstatě jedna neuvěřitelná bouda – bouda na investory, které přesvědčovali klasickými obraty o udržitelném organickém zemědělství, zákazníky, které oblbli řečmi o čerstvosti... a nakonec se ukázalo, že člověk vymačká rukama džus z pytlíku stejně rychle, jak to zvládl stroj za 400 USD. Firma zkrachovala a vzala s sebou do pekla 120 milionů dolarů!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning