Nenápadné kouzlo hardwarového DRM a příliš drahý spotřebák
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Nenápadné kouzlo hardwarového DRM a příliš drahý spotřebák

Nenápadné kouzlo hardwarového DRM a příliš drahý spotřebák | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

9. 8. 2020 03:00 25

Seznam kapitol

1. Za duševní vlastnictví 2. Každý jiné paměti 3. Právo na opravu 4. Vytvořte problém a prodávejte řešení 5. Naše zisky – vaše problémy

Řada věcí, na které se díváme, je udělaná tak, aby vlastně fungovala jako DRM a bránila nám nakládat se zakoupenými produkty podle své vůle. A netýká se jen „po antihmotě a Bose-Einsteinově kondenzátu té třetí nejdražší látky ve vesmíru“ – tedy náplni pro inkoustové tiskárny. Ten sajrajt je všude!

Reklama

Smysl DRM je pořád stejný: Vytvořit umělý nedostatek a hlavně monopol pro dodávání obsahu či spotřebního materiálu, který vám jako výrobci dovolí libovolně laborovat s cenou. O nic jiného nejde a nikdy o nic jiného nešlo. Některé typy DRM jsou méně nápadné – jako například změny socketů, které jsou často obhajovány technicky. Jinde, například u toho kafe, je to ale doslova do očí bijící. Ta věc je bohužel rozšířenější, než se zdá.

Ale to je samozřejmě jenom malá část DRM. Většinou se týká ochrany softwaru či obsahu – od Macrovision, přes SecuROM od Sony, všudypřítomné HDCP, online aktivaci a trvalou online autentifikaci. Motivace je tam stejná jako u hardwaru – dokonce ještě větší, protože u obsahu je jeho nedostatek ryze umělý. Celá ta historie je poměrně divoká, DRM bylo vychrleno mnoho, v podstatě vše bylo rozbito – a nejvíc dostal na záda naloženo ten, kdo si poctivě kupoval a musel snášet nestabilitu, falešné blokace a navíc si ani nemohl přenést obsah jinam.

Tomu se ale budu věnovat až někdy příště.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama