PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 1. díl
i Zdroj: Pctuning
Návody Článek PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 1. díl

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 1. díl | Kapitola 3

Petr Koc

Petr Koc

8. 7. 2011 03:00 72

Seznam kapitol

1. Počítač / server s nízkou spotřebou 2. … proč ho chtít? 3. Kde najde využití I. 4. Kde najde využití II.
5. Spolehlivost, dostupnost, správa 6. RAID pole 7. Error Correcting Code (ECC) RAM 8. Co je potřeba ke zprovoznění ECC RAM

Dnešním dnem počínaje startuje třídílní seriál o stavbě domácího serveru. Najde uplatnění nejenom jako privátní servřík, ale i router, rychlý NAS nebo HTPC. Celou dobu nám šlo hlavně o co nejnižší spotřebu, nulový hluk díky celé řadě nastavení a maximální spolehlivost, čemuž jsme přizpůsobili výběr nestandardních komponent.

Reklama
Reklama

Jak už jsem nakousl, bezhlučné počítače mají několik rolí, kam se výborně hodí. Nasazení bezhlučného počítače může být například v těchto případech:

Domácí server

Nejsložitější a zároveň nejvíc sofistikovanou rolí je použití jako domácí server. Běžní uživatelé často nepotřebují domácí servery, najdou se ale tací (mezi které se řadím), kteří toto vítají. Domácí server typicky zastává následující role: 

 • Automatické zálohovací zařízení – domácí server může sloužit jako zálohovací stroj pro do sítě připojené počítače. Každý večer může automaticky bez vašeho zapojení zálohovat všechny vaše počítače (např. notebooky) a to formou rozdílových záloh. Díky tomu budete schopni se vracet třeba ke stavu v posledních deseti dnech. Na rozdíl od záloh jako RAID 1 nebo záloh na externí média je toto pohodlné, praktické a bezpečné. Zálohovacím strojem se vyhnete i tomu, že třeba v notebooku nelze použít RAID 1, že RAID 1 není odolný proti softwarovým chybám, že na manuální zálohování nemáte čas atp.

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 1. díl
i Zdroj: Pctuning

Plánování automatického zálohování 

 • Síťově úložiště dat – server, jako každý jiný počítač, umožňuje ukládání dat na pevné disky a sdílení těchto dat mezi uživateli. Na trhu se nachází řada specializovaných zařízení (jakýchsi mikropočítačů), které jsou určeny přímo pro NAS. Na rozdíl od nich má ale plnohodnotný server některé výhody. Mezi ně patří například možnost duplikování dat na zálohované pevné disky, pokročilá správa přístupových práv jednotlivých uživatelů k individuálním souborům a v porovnání s běžnými NAS zařízeními vysoký výkon a vyšší spolehlivost použitého hardware (RAS features – viz dále).
 • FTP / HTTP server – Server může sloužit jako FTP server nebo HTTP server a tím umožnit vašim přátelům sdílet fotky z dovolené, přistupovat k vašim dokumentům

  online

  atp.

  Pokud např. používáte známý prográmek na uchovávání hesel KeePass, možná jste si všimli, že umožňuje synchronizaci se souborem umístěným na FTP. Windows Home Server 2011

  zase v základu nabízí vzdálený přístup, ale nikoli formou Remote Desktopu, ale přímo webového rozhraní.

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 1. díl
i Zdroj: Pctuning

HTTPS server pro vzdálený přístup

 • Databázový server – na server si můžete nainstalovat i databázový stroj jako třeba PostgreSQL, MySQL nebo Microsoft SQL Server Express. V těchto strojích pak můžete evidovat data, o která není

  žádoucí přijít.
 • Domácí hlídač - K serveru můžete připojit webovou kameru, nainstalovat software pro sledování (např. TeboCam) a začít pozorovat, co se děje ve vaší domácnosti, když tam právě nejste. Takto můžete doplnit alarmy a jiné zabezpečení.
 • Aplikační server – konečně na serveru můžete pouštět aplikace, které by vás na běžném počítači mohly zdržovat. Takovým typickým příkladem může být třeba stahování Linuxových distribucí Torrentem přes noc, různé výpočty atp.

Pro domácí servery existují specializované operační systémy. Tím asi nejznámějším je Windows Home Server od Microsoftu. V současnosti je stále ještě možné koupit verzi založenou na Windows Server 2003 (x86), v obchodech se ale už postupně usídluje i nedávno vydaný Windows Home Server 2011 založený na Windows Server 2008 R2 (z něj jsou screenshoty výše). Samozřejmě můžeme použít i Linuxové distribuce a provozovat třeba Apache.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning