PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 1. díl
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 1. díl

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 1. díl | Kapitola 5

Petr Koc

Petr Koc

8. 7. 2011 03:00 72

Seznam kapitol

1. Počítač / server s nízkou spotřebou 2. … proč ho chtít? 3. Kde najde využití I. 4. Kde najde využití II.
5. Spolehlivost, dostupnost, správa 6. RAID pole 7. Error Correcting Code (ECC) RAM 8. Co je potřeba ke zprovoznění ECC RAM

Dnešním dnem počínaje startuje třídílní seriál o stavbě domácího serveru. Najde uplatnění nejenom jako privátní servřík, ale i router, rychlý NAS nebo HTPC. Celou dobu nám šlo hlavně o co nejnižší spotřebu, nulový hluk díky celé řadě nastavení a maximální spolehlivost, čemuž jsme přizpůsobili výběr nestandardních komponent.

Reklama

RAS features

Ještě než se podíváme na výběr hardware, měli bychom si říct něco o tzv. RAS (Reliability, Availability, Serviceability), tedy spolehlivosti, dostupnosti a správě. Tento termín se vžil pro pojmenování vlastností počítače, které definují jeho robustnost. Běžně se s tímto termínem setkáváme u serverů. O co jde? Některé počítače mohou mít vlastnosti, které běžné počítače nemají a které zaručují vyšší míru spolehlivosti. Jedná se zejména o tyto: 

 • ECC kontrola dat – Operační paměti, cache procesoru, sběrnice, případně další části počítače jsou opatřeny mechanismy umožňující do jisté míry detekovat a do jisté míry v reálném čase opravit chyby vzniklé při uložení nebo přenosu dat.
 • CRC kontrola dat – Data uložená na pevných discích jsou kontrolována na integritu pomocí kontrolních součtů. Tím je zabráněno použití poškozených dat.
 • Duplikování dat – Počítače opatřené RAID poli jsou chráněny před částečným selháním úložných zařízení.
 • Externí zálohování – Zálohováním na vzdálené počítače nebo na externí média (zálohovací pásky) je docílena ochrana dat.
 • Hot swap – Některé (zejména ty dražší) servery umožňují výměnu hardwarových součástí za chodu. Měnit je možné i takové součástky jako operační paměť RAM.
 • (Fallover) Clustering – Zejména velké databázové stroje jsou často nasazeny na více počítačích současně, kdy při poruše jednoho je tento odpojen a ostatní v reálném čase přebírají jeho úlohy.
 • Redundance – Některé servery jdou v spolehlivosti tak daleko, že mají dva napájecí zdroje nebo že mají zdvojené operační paměti (memory mirroring).
 • Předimenzování – Typicky se setkáváme s tím, že napájení procesoru, kvalita kondenzátorů atp. jsou designovány na mnohem vyšší úroveň zatížení, než kterou tento hardware skutečně podstupuje.
 • Nepřerušitelný zdroj napájení UPS – Počítače vybavené nepřerušitelným zdrojem napájení jsou odolnější proti nahodilým haváriím a často také proti napěťovým špičkám v síti.
 • Žurnálové souborové systémy – Souborové systémy (jako např. NTFS), u nichž jsou budoucí změny nejdříve zaznamenány do seznamu úkonů, chrání integritu dat při přerušení operace.
 • IPMI rozhraní – Zkratka IPMI znamená The Intelligent Platform Management Interface a, jak už název napovídá, má co dočinění se správou počítače. IPMI je záležitost především serverových základních desek a v podstatě se nejedná o nic jiného než o jakýsi web interface základní desky principielně podobný web interface routeru. Pomocí IPMI je možné sledovat teploty, napětí, ale také resetovat počítač. To vše přes dodatečnou síťovou kartu bez jakéhokoli zapojení operačního systému.

V běžném počítači se setkáme s ECC kontrolou u cache procesoru a sběrnic, s CRC kontrolou u pevných disků (co možná nevíte, hustota záznamu je u dnešních pevných disků tak vysoká, že korekce chyb při čtení je naprosto běžná věc a děje se prakticky v každé minutě), s předimenzováním a s žurnálovými souborovými systémy. To jsou vlastnosti, které plně postačují pro běžný počítač, u kterého není kladen důraz na velkou míru spolehlivosti. Pokud však chceme stavět server, měli bychom se zamyslet minimálně ještě nad dvěma vlastnostmi: RAID polem a ECC RAM.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama