PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 1. díl
i Zdroj: PCTuning.cz
Návody Článek PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 1. díl

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 1. díl | Kapitola 4

Petr Koc

Petr Koc

8. 7. 2011 03:00 72

Seznam kapitol

1. Počítač / server s nízkou spotřebou 2. … proč ho chtít? 3. Kde najde využití I. 4. Kde najde využití II.
5. Spolehlivost, dostupnost, správa 6. RAID pole 7. Error Correcting Code (ECC) RAM 8. Co je potřeba ke zprovoznění ECC RAM

Dnešním dnem počínaje startuje třídílní seriál o stavbě domácího serveru. Najde uplatnění nejenom jako privátní servřík, ale i router, rychlý NAS nebo HTPC. Celou dobu nám šlo hlavně o co nejnižší spotřebu, nulový hluk díky celé řadě nastavení a maximální spolehlivost, čemuž jsme přizpůsobili výběr nestandardních komponent.

Reklama

NAS (Network Attached Storage)

Pokud nechcete používat počítač přímo v roli komplexního serveru, je možné uvažovat i jen o funkci NAS. Existuje například oblíbená Unixová distribuce FreeNAS, která umožňuje softwarové řešení funkce RAID, FTP přístup k datům atp. Na rozdíl od specializovaných zařízení se nemusíte na vašem hardware bát nízkého výkonu a pochybné spolehlivosti.

Na Internetu se v řadě článků dočtete, že reálná rychlost samostatně prodávaných NAS serverů je kolem 35 MB/s. To je v době, kdy i notebookové pevné disky čtou rychlostmi blížícími se 100 MB/s, opravdu žalostné. Navíc se např. podle tohoto článku může výkon samostatně prodávaných NAS významně lišit s tím, jak moc jsou disky zaplněné. Podobné potíže u NAS založeném na standardním počítači s operačním systémem nehrozí.

HTPC (Home Theater PC)

Počítač můžete využít i pro „zásobování“ vaší televize. A to buďto přes HDMI výstup grafické karty nebo přes DLNA a LAN. Pokud nainstalujete operační systém obsahující Windows Media Player 12 (typicky Windows 7 a Windows Home Server 2011), můžete používat tento přehrávač k odesílání dat do televize podporující DLNA. Díky tomu můžete přehrát video / audio prakticky v jakémkoli formátu, počítač již zajistí vhodnou formu dekódování. 

Router

Jednou z poměrně netradičních rolí počítačů je funkce routeru. Router je síťový prvek, který navenek reprezentuje vnitřní síť jako jeden počítač. Umožňuje více počítačům přístup do sítě (typicky Internetu) přes jednu IP adresu. K tomu musí provádět směrování packetů, což není úplně na výkon nenáročná činnost.

Na trhu dnes nalezneme nepřeberné množství síťových routerů od všemožných značek. Co je možná překvapující, většina těchto zařízení se od sebe liší spíše obalem než vnitřnostmi. Po rozebrání byste totiž našli procesory a WiFi moduly od firem jako Broadcom a Atheros, v menší míře pak třeba Ralink nebo Qualcomm. K těmto čipům je dodaná flash paměť pro uložení operačního systému routeru (typicky založeném na Linuxu), napájecí zdroj a antény. Zařízení se stejným čipsetem jsou tak v zásadě stejná a poskytují stejný výkon. 

To je také důvod, proč nemá smysl věřit testům routerů, pokud recenzent zařízení nerozmontuje. Výrobci mimo jiné čas od času i u jinak stejně pojmenovaných routerů změní vnitřnosti a typický uživatel ani nic nepozná, přestože výkon a spolehlivost se můžou dramaticky změnit.

Proč mluvím o routeru a počítači? Problémem běžných routerů je jednak výkon (ten už se postupně zlepšuje, byť ještě v nedávných dobách byl na úrovni kolem 50 Mbps), ale především spolehlivost a konfigurovatelnost. Routery jsou často tragicky nespolehlivé – že při vyšší zátěži nebo po delší době provozu vytuhnou, to není nic neobvyklého. Dále také jejich konfigurace, pokud máte větší požadavky, bývá velmi omezená (jen pár port forwardů, nefunkční uPnP atp.).

PCT speciál – jak jsem stavěl domácí server 1. díl
i Zdroj: PCTuning.cz

miniPCIe karta Intel Centrino Ultimate v adaptéru do klasického PCI Express x1

(v praxi karta se 450 Mbit/s p

říjmem)

Toto lze řešit pomocí plnohodnotného počítače a specializovaných softwarů – např. DD-WRT je dostupné i ve verzi pro x86 procesory, stejně tak RouterOS. Bohužel tyto systémy bývají placené a konfigurace běžného Linuxu není úplně snadná. Na Windows pak nelze zprovoznit infrastructure mode u WiFi, takže jako access point jsou nepoužitelné. Z hlediska hardwarového jsou dostupné serverové síťové karty (dvoj nebo čtyřportové, ale bohužel hodně drahé), stejně tak je možné třeba na eBayi pořídit odpovídající WiFi moduly firmy Atheros (pro WiFi asi nejlepší řešení) a skombinovat je s miniPCIe to PCI Express adaptérem. Přestože výroba vlastního routeru není triviální záležitostí, může to být alternativa pro ty uživatele, kteří jsou s běžně prodávanými krabičkami nespokojení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama