Pod bičem designéra, aneb uživatel až na posledním místě
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Pod bičem designéra, aneb uživatel až na posledním místě

Pod bičem designéra, aneb uživatel až na posledním místě | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

88

Seznam kapitol

1. Nezatracujte koně 2. Pro krásu se musíte obětovat 3. A také něco zaplatit 4. Jednoduše, moderně, a bez ohledu na uživatele
5. Občas tomu uniknete... 6. Když má stroj navrch... 7. Software si máte užívat! 8. Když se upgrade „vyplácí“

Pamatujete si scénu z filmu „Ďábel nosí Pradu“, kdy hlavní hrdinka nejistě obhajuje svůj starý dobrý svetr před módní elitou, která jen pohoršeně vytahuje obočí? Tak úplně stejný pocit mám nyní skoro pokaždé, když Božští Designéři obšťastní prosté grunty tím novým, ještě přívětivějším, modernějším, no prostě nejpokročilejším rozhraním.

Reklama

Zvykli jste si na tlačítka, zvýraznění aktivních prvků a na to, že na jednotlivých kartách aplikace jsou skutečně nějaké volby? No tak si rychle odvykněte! Nejprve na nás Microsoft svrhl Ribbon a Metro. Potom přišel Apple s „minimalistickým“ iOS 7, převelmi podobným Metru. Souběžně Google optimalizoval rozhraní Chrome. A dnes se toto celosvětové spiknutí návrhářů grafických rozhraní doplížilo i do pevnosti konzervativců a desetitisíce uživatelů Firefoxu ve zděšení a hrůze hleděly na rozhraní Australis, které se nečekaně zjevilo po update na Firefox 29.

Pod bičem designéra, aneb uživatel až na posledním místě
i Zdroj: PCTuning.cz

Líbí se vám to? Nelíbí? Vem to čert, je to moderní, vkusné a jak ukazují léta minulá, uživatelé prostě zase zavřou oči a polknou, ať už jim do pusy natlačíte cokoliv.

A nebo ne? Add-on Classic Theme Restorer, který přežehluje Australis zpět na „klasický“ Firefox, si stáhlo více než 320 000 lidí, průměrné hodnocení 5/5.

Pod bičem designéra, aneb uživatel až na posledním místě
i Zdroj: PCTuning.cz

Hodně drsné hodnocení uživatele „PD“ se objevilo na ghacks.net. To si dovolím přeložit, protože s ním souhlasí hodně lidí – a navíc také ilustruje sentiment „uživatele zrazeného svým produktem“.

„Tohle rozhraní stojí absolutně za hovno. Je to facka každému, kdo zůstal u Firefoxu a nepřeběhl s ostatními k Chrome, je to pořádný kus chromoidního koláče do obličeje, kopanec do zadku a kolenem do rozkroku.

Před třemi lety byl Firefox nafouklý krám. Kdyby přišli s MemShrink v roce 2007, tak by jim možná Chrome nenařezal zadek. Někteří lidé ale stejně neodešli a tolerovali postupné přeorávání rozhraní, protože se jim líbila přizpůsobitelnost prohlížeče. Patřil jsem mezi tyhle lidi a pořád mezi ně patřím. Toleroval jsem i Auroru, takže jsem mohl vidět ty sračky, které nám Mozilla cpe.

V roce 2009:

  • kdybych chtěl přijít o status bar, přešel bych na Chrome
  • kdybych se chtěl zbavit search boxu, přešel bych na Chrome
  • kdybych chtěl mít taby jen nahoře, přešel bych na Chrome
  • kdybych chtěl zmenšené menu, přešel bych na Chrome
  • kdybych chtěl kombinované tlačítko Stop/Reload, přešel bych na Chrome
  • kdybych chtěl rozhraní s minimálním místem pro přizpůsobení, přešel bych na Chrome
  • kdybych chtěl omezené vývojářské nástroje, přešel bych na Chrome
  • kdybych chtěl menší kontrolu nad framy, přešel bych na Chrome
  • kdybych chtěl rostoucí komunitu vývojářů, kterým nepřekáží ohavné API, přešel bych na Chrome

(...)

ALE JÁ TO NECHCI!

Tak teď jsem nahranej. Tak díky moc, Mozillo. Díky za to, že odměňujete loajální uživatele, kteří nechtěli přejít na Chrome tím, že jim nacpete „Chrome experience“ přímo pod čumák!“

To, co je na tomto názoru pozoruhodné, je fakt, že se objevil jako názor na vývojovou verzi už v listopadu minulého roku, ale rozhodně to nezabránilo tomu, aby se Australis naservíroval pod nos všem coby update. Toto update lze odmítnout, jenomže většina lidí neví, co čeho vleze. A když si ho nainstalují, tak už je pozdě.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama