Pod bičem designéra, aneb uživatel až na posledním místě | Kapitola 6
Seznam kapitol
Pamatujete si scénu z filmu „Ďábel nosí Pradu“, kdy hlavní hrdinka nejistě obhajuje svůj starý dobrý svetr před módní elitou, která jen pohoršeně vytahuje obočí? Tak úplně stejný pocit mám nyní skoro pokaždé, když Božští Designéři obšťastní prosté grunty tím novým, ještě přívětivějším, modernějším, no prostě nejpokročilejším rozhraním.
Jenomže to se zjevně vůbec neděje. Křiklavých příkladů najdeme docela hodně. Ovšem úplně vrcholným příkladem technologické fachidiocie je bouře posměchu, kterou mezi technofily sklidil George R.R. Martin poté, co veřejně přiznal, že svoji Píseň ledu a ohně sepisuje na DOSovém počítači s textovým editorem WordStar 4.0. Cože? Conan O'Brian se ho ve své show zeptal, zda jeho počítač není ze dřeva – ale což, on je moderátor a komik, takže u něj je takový vtípek zcela na místě.
Podstatné je, proč G.R.R.Martin (GRR? Teď mě napadá: Nomen omen, proto možná tento autor tolik vraždí své postavy!) používá počítač s DOSem. Není to proto, že by byl zaostalý retard neschopný pochopit ovládání Windows 8 (což je oblíbená výtka milovníků Windows 8). Je to proto, že jeho systém s DOSem je oddělený od internetu a má na něm textový editor, který má rád. Prostě ho má rád. Pokud s něčím trávíte horu času, musíte to mít rád, jinak vás práce bude štvát a nepůjde vám to od ruky.
Počítač s DOSem autor používá proto, že „umí přesně to, co potřebuju a nic navíc“. To je docela pochopitelné, moderní trvale online připojené počítače nabízí téměř neomezené možnosti prokrastinace, která je trvale doslova o dva kliky vedle. Celou dobu, co pracujete! (Tuto noc jsem minimálně dvě hodiny prokrastinoval nad Blbou Blondýnou na YouTube. Další a další díly, klikneš a už se řehtáš. Prostě to nikdy nekončí.) (Běda! Teď jsem tam kliknul zase! Běda ti, Ivo Pazderková, ničitelko produktivních pracovních nocí!) Pokud máte počítač neschopný připojení k internetu, nic podobného vám nehrozí. Žádné viry, žádná Pazderková!
Martinovi nevadí, že WordStar 4.0 nemá automatickou opravu překlepů. „Nemám rád moderní systémy, kde napíšete malé písmeno a ono se změní na velké. Já nechci velké písmeno! Kdybych chtěl velké písmeno, tak bych ho napsal, přece umím používat klávesu Shift!“ Tohle je opět problém, který zná spousta lidí, kteří opravdu hodně píšou. Pokud píšete málo, v podstatě jenom vyplňujete šablony, tak vám nevadí autonomní inteligence stroje, který si myslí, že ví lépe než vy, co to vlastně chcete napsat. Spoustu intenzivních uživatelů tak strašně štvou automatické opravy, že je prostě povypínají. Bohužel, u většiny moderních systémů není možné snadno deaktivovat všechny vychytralosti a umělé jakobyinteligence.
A co kontrola pravopisu? Cože, fantasy svět a kontrola pravopisu?! Tolik vlastních jmen, které jsou podle slovníků „špatně“! Zde bych osobně hlasoval spíše pro moderní editor a doplňování uživatelského slovníku, ale pokud autor žádnou pomoc nechce, tak ji prostě nechce. Cokoliv, co vyhovuje, je dobré. Cokoliv, co překáží, je špatné. Je to přesně takhle jednoduché.