Roccat Skeltr: klávesnice, co spojuje různé světy
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Roccat Skeltr: klávesnice, co spojuje různé světy

Roccat Skeltr: klávesnice, co spojuje různé světy | Kapitola 8

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

24. 11. 2016 07:00 16

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Membránová, nebo mechanická? 4. Design, provedení a ergonomie
5. Speciální funkce 6. Software 7. NKRO 8. Závěr

Určitě jste to zažili – dáváte s kámoši hru, jdete na finálního bose. Je to zákon schválnosti, ale v tom nejtěžším momentu se na WhatsAppu začne dožadovat pozornosti přítelkyně. Do toho ještě telefon začne zvonit, volá matka! Co teď? Ignorovat nebo prohrát? Už nemusíte ani jedno – Roccat Skeltr to vyřeší.

Reklama

Roccat Skeltr je jednoznačně velmi zajímavým počinem na poli klávesnic. Agreguje v sobě hned několik datových toků – textový vstup, audio vstup i audio výstup. To je něco, co konkurence prostě nemá. Inovace je ale těžké, jak se říká, „dát z první“; několik iterací vylepšování bývá obvykle potřeba k vychytání chybek, které se ukryly za jinak skvělou myšlenku. Jak je na tom tato novinka od Roccatu?

Skeltr se rozhodně nemusí za nic stydět. Počet pozitiv je značný. Možnost kombinovat vstup do více zařízení – typicky PC a mobilu – se jednoznačně povedla. Je to jednoduché, bezdrátové, snadné na přepínání, prostě super. Takovéto funkce by mohla mít každá klávesnice! Roccat nezůstal ale pouze u vstupu. Skrze prodloužení audia z PC je možné přepínat i zvuk mezi mobilem a počítačem. Bohužel zde už nestačí pouze Bluetooth, ale i mobil je nutné připojit audiokabelem.

Roccat Skeltr: klávesnice, co spojuje různé světy
i Zdroj: PCTuning.cz

Když to ale překousnete, tak se vám otevře ještě další vychytávka. Nejenže můžete přepínat zvukový výstup, ale můžete přepínat i zvukový vstup z headsetu. Klávesnice dokáže navíc přijímat hovory, které přijdou na mobil. Aby bylo propojení obou světů úplné, stačí připojit USB kabel mezi telefon a PC a máte k dispozici obsah telefonu a současně se mobil dobíjí. Přiložené kabely ale s některými mobily nejdou použít, protože se vzájemně kříží. Naštěstí jde o standardní USB a 4pinové audio, takže se dají lehce nahradit.

Zatím jsme shrnuli zejména inovace, ale jak jsou na tom „základní“ funkce klávesnice? Roccat Skeltr je postaven na klasická membránové technologii. Má to své výhody – například, že je tišší. Navíc vlastnosti pro psaní i hry se v porovnání s ostatními produkty v této kategorii řadí k těm nejlepším. To ale nemění nic na faktu, že mechanická je pořád o krok či dva napřed. Plochá (ne)ergonomie tomu moc nepomáhá.

Roccat Skeltr: klávesnice, co spojuje různé světy
i Zdroj: PCTuning.cz

Z pohledu her nás může zajímat i schopnost NKRO. Ta se bohužel v podání Skeltr nekoná, dokonce jsme se dostali jen na 5KRO. Pro běžnou práci je to víc než dost, ale v některých hrách a situacích můžete mít problém. Z našeho pohledu tento nedostatek nevyváží ani fakt, že software Roccat Swarm je fakt vyladěný a poskytuje řadu funkcí v intuitivním provedení.

Co říci závěrem o Roccat Skeltr? Na tuto klávesnici jsme se těšili, zejména pak pro její novátorské funkce. A ty se převážně podařily, až na nějaké detaily. Samozřejmě by to šlo udělat lépe, ale to asi vždy. Jako hlavní technické nedostatky pak musí být zmíněn fakt, že nejde o mechanickou klávesnici a že není ani NKRO. Proč technické? Protože pak jsou tu ještě ty nedostatky „netechnické“, konkrétně jeden – cena. Doposud jsme ji moc raději nerozebírali. Zatím se sice Roccat Skletr u nás moc neprodává (najdete jej jen ve čtyřech obchodech), ale cena začíná na vysokých 4800 Kč. To je pálka i na highend mechaniku, co teprve za membránovou klávesnici? Šílenství. Tohle prostě inovace nebo skvělý design prostě nezachrání. Pokud by cena byla poloviční, dalo by se o klávesnici celkem uvažovat, v současnosti to nedává smysl – přesto jde o velmi zajímavý produkt, který si určitě najde své uživatele.

Roccat Skeltr: klávesnice, co spojuje různé světy
i Zdroj: PCTuning.cz


Graf ceny produktu Roccat Skeltr, ROC-12-231 poskytuje server Heureka.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama