Roccat Skeltr: klávesnice, co spojuje různé světy
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Roccat Skeltr: klávesnice, co spojuje různé světy

Roccat Skeltr: klávesnice, co spojuje různé světy | Kapitola 3

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

24. 11. 2016 07:00 16

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Membránová, nebo mechanická? 4. Design, provedení a ergonomie
5. Speciální funkce 6. Software 7. NKRO 8. Závěr

Určitě jste to zažili – dáváte s kámoši hru, jdete na finálního bose. Je to zákon schválnosti, ale v tom nejtěžším momentu se na WhatsAppu začne dožadovat pozornosti přítelkyně. Do toho ještě telefon začne zvonit, volá matka! Co teď? Ignorovat nebo prohrát? Už nemusíte ani jedno – Roccat Skeltr to vyřeší.

Reklama

Jasně že mechanická – výhody jsou nesporné. Velká výdrž spínačů, výběr mezi několika typy mechanických a zvukových charakteristik, konzistentní chování po většinu životnosti... Nevýhody jsou zde ale také, například vyšší profil klávesnice, větší hmotnost i hlasitost, nebo také (a možná hlavně) cena. Roccat v případě klávesnice Skeltr sáhl po membránové variantě. Jde tím pádem o automaticky špatnou volbu, nebo je rozdíl naopak minimální a není nutné na tuto skutečnost nahlížet jako na negativum?

Jak už bylo naznačeno, membránové klávesnice se mohou lišit (a liší) nejen mezi výrobci, ale často i mezi jednotlivými modely samotného výrobce. Není tedy snadné „naslepo“ vybrat klávesnici stejně, jak to v podstatě můžete udělat s mechanikou. Pokud máte nějaké specifické nároky na tuhost kláves nebo jejich (ne)linearitu, tak budete nuceni buď někde vyzkoušet, nebo koupit zajíce v pytli.

Roccat Skeltr: klávesnice, co spojuje různé světy
i Zdroj: PCTuning.cz

S tím výběrem to ale není tak hrozné, membránové klávesnice jsou typicky blízké chování Cherry MX Brown. Membrána totiž má dóm, který se pod určitým tlakem najednou zhroutí a jakmile dojde ke kontaktu s folií tištěného spoje, je klávesa aktivována. Jde tedy o nelineární chování, které se hodí zejména na psaní, ale i hry ve stylu RPG, RTS atd. se provozují dobře na nelineárních spínačích. Rozdíl oproti mechanickým spínačům je ale v tom, že aktivace klávesy nastane až na konci dráhy, je tady nutné psát s „důrazem“.

Roccat Skeltr: klávesnice, co spojuje různé světy
i Zdroj: PCTuning.cz

Nyní ale konkrétně. Roccat Skeltr je sice postavený na membránové technologii, ale je výrazně lepší než běžné klávesnice v této kategorii. Klávesy kladou nelineární odpor průměrně 48 cN (g) a chovají se podobně jako hnědé mechanické spínače. Je zde patrnější volnější „gumový“ pocit při stisku v kontrastu s exaktním mechanickým dojmem z Cherry MX. Nejde al o nic světoborného – Roccat Skeltr je tak někde na půl cesty mezi mechanikou a membránovou technologií.

Roccat Skeltr: klávesnice, co spojuje různé světy
i Zdroj: PCTuning.cz

Nakonec nesmíme opomenout ani fakt, že klávesnice je neporovnatelně tišší než běžné mechanické – pro někoho tento fakt hraje důležitou roli při výběru, jelikož klapavý zvuk mechanických spínačů může rušit okolí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama