Dodatek k článku o taktování AMD Bulldozer
Nedávný článek se setkal s velkou odezvou, a to nejen co se dobré čtenosti týče, ale i zajímavými příspěvky v diskusi. Aby toho nebylo málo, vyslechl jsem jeden zajímavý námět a doměřil závislost frekvence taktování na spotřebě. A bonus – za uplynulé dva týdny se podařilo jednomu overclockerovi přetaktovat FX až nad 9 GHz!
Nedávný článek o taktování a ladění AMD FX Bulldozer jste si mohli přečíst zde a kdo ho ještě nečetl, doporučuji tak učinit ještě před dnešním dodatkem. Cílem je poukázat na nárust frekvence procesoru v závislosti na napětí procesoru a také jak se změny projeví na celkové spotřebě sestavy. Postupně jsem zvolil tato procesorová napětí: 1,375 V, 1,4 V, 1,425 V a konečně 1,45 V. Z časových důvodů jsem neladil frekvenci úplně na jednotlivé MHz, ale pouze v rámci stovek MHz.
Testovací sestava a výběr testů
Testovací sestavu tvořila základní deska Asus Crosshair V Formula. Prvně jsem updatoval BIOS na poslední dostupnou verzi. Veškeré funkce jsem ponechal v defaultním nastavení na AUTO pro defaultní nastavení (výsledky jsem pochopitelně použil z nedávné recenze).
Sestavu jsem chladil AMD vodním chladičem, okolí čipsetu a fází dochlazoval 140mm větráčkem
Procesor byl AMD FX-8150 se základním taktem 3600 MHz. Maximální turbo pak činí 4200 MHz. Přetaktování proběhlo za použití výkonných 2400MHz paměti Transcend aXe RAM s cl10. Grafickou kartu jsme používal AMD Radeon HD7870. Deska byla osazená na benchtablu s vodním AMD setem – na chlazení pro běžné domácí testování tohoto procesoru naprosto dostatečné řešení. Celou sestavu živil kvalitní PC zdroj, je jím Corsair AX1200. Operačním systémem byly standardně Windows 7 SP1 Ultimate v 64bitové verzi instalované na pevný disk Seagate Baracuda s celkovou kapacitou 3 TB.
Pro výsledky měření posloužily následující benchmarky:
- wPrime 1024M – náročný multicore výpočetní test algoritmu Newtonovou metodou
- Cinebench R11.5 – simulace renderu předdefinované scény, velmi zatěžuje CPU
- POV-Ray 3.7 – simulace renderování 3D scény pomocí raytracingu, využití na všechny pracovní CPU vlákna
- 7-zip – test komprese i dekomprese
- 3D Mark 11 – výsledek Physics test i celkový výsledek „Performance“ nastavení
- x264 benchmark – multithreadový program, pouze druhý náročnější průběh kódování videa v kvalitě 720p
- x264 FHD benchmark – moderní, multivláknový test s převodem videa v 1080p
Průběhy přetaktování
Nejprve se podíváme, kde procesor skončil na nízkém napětí 1,375 V. Bez většího ladění prošel bez problému stabilitou na 4415 MHz. Napětí na uncore při 2400 MHz jsem laxně snížil na 1,2 V (stačilo by určitě i mnohem méně).
Jako další je výsledek stability s maximálním napětím 1,4 V. Výsledná frekvence není vůbec špatná a jedná se o asi nejefektivnější poměr výkonu a spotřeby. 4515 MHz a uncore jsem znovu ponechal na 2400 MHz.
Nárůst s 1,425 V už nebyl veliký, pouze okolo 50 MHz nahoru – 4546 MHz. Abych zbytečně nemusel snižovat v BIOSu děličku pamětí, snížil jsem BCLK pod hodnotu 200 MHz a dosáhl výsledné frekvence tímto způsobem z násobiče 23.
Napětí 1,45 V je rozumnou kompenzací maximální frekvence a stále ještě přijatelné spotřeby. Tomu pochopitelně odpovídá i frekvence 4615 MHz. Kdyby se člověk věnoval ladění ještě detailněji, 4650 MHz by se mohlo podařit ustabilizovat.
Nyní se v krátkosti podívejme na několik výsledků výkonu na jednotlivých frekvencích.