Test levných bezdrátových setů klávesnice s myší
Článek Test levných bezdrátových setů klávesnice s myší

Test levných bezdrátových setů klávesnice s myší

Jakub Mokříš

Jakub Mokříš

12. 6. 2018 03:00 6

Seznam kapitol

1. Genius Slimstar 8005 – designovka do kanceláře 2. Genius Slimstar 8005: klávesnice 3. Genius Slimstar 8008 – design před funkčností 4. Genius Slimstar 8008: klávesnice 5. HP Wireless Desktop Combo C2710 – průměr
6. HP Wireless Desktop Combo C2710: klávesnice 7. Cherry DW5100: klávesnice 8. Logitech MK235 – lehký a přenosný 9. Logitech MK235: klávesnice

Dnešní recenze by měla pokrýt pár nejzajímavějších modelů bezdrátových setů klávesnic a myší. Naším požadavkem byla především cena do 1000 Kč. Nečekejte tedy žádné nálože desítek multimediálních tlačítek u myší herní senzory. V testu jsou sady klávesnic a myší zaměřené převážně na kancelářskou práci, případně pro domácnost.

Reklama
Reklama

Druhou částí setu MK235 je klávesnice, která se ale (minimálně u nás) nedá koupit samostatně. Od prvního pohledu je poznat, že Logitech se v tomto případě snažit především o kompaktnost. Designově působí klávesnice příjemně zaobleným dojmem a vyrobená ve stejné barvě jako horní část myši. Při vybalování z krabice mě zaujala její, až nepřirozeně nízká hmotnost. To je pozitivní zpráva pro ty, co by se ji chystali přenášet například společně s notebookem, ale negativním projevem je prohýbání při zatlačení v někde zhruba v prostřední třetině její délky. Pokud patříte k těm, co píší silnějšími úhozy, může to vám to připadat otravné. 

Test levných bezdrátových setů klávesnice s myší

Tlačítka mají zaoblená tvar a jejich hrany jsou zkosené jen minimálně, takže celkově působí, jako by na sobě byla dost nahuštěna. Mají však tichý chod a psaní mi nečinilo žádné obtíže.  

Kompaktnost si však vyžádala některé kompromisy. Předně sice dvouřádkový, ale úzký Enter a potom levý Shift, vedle kterého se muselo vejít ještě zpětné lomítko. Pravý Windows key pak musel ustoupit možná až zbytečně rozměrnému „fn.“ Tato klávesa však s sebou přinesla i pozitiva v podobě multimediálních funkcí, které ukrývá především řada F1–F12 a k nim ještě Insert a Delete. Můžete tak rychle spustit kalkulačku, emailového klienta, případně rovnou domovskou stránku webového prohlížeče. Dále pak klasicky hudební přehrávač a případně zvyšovat/snižovat hlasitost nebo zvuky zcela ztlumit. „Print screen“, „Scroll lock“ a klávesa „Pause“ by se klidně vešly ještě vedle „F“ řady, ale výrobce usoudil, že bude lepší s nimi pokrýt „F12“, „Insert“ a „Delete.“ Oceňuji skutečně výrazné označení funkčních kláves, které je i za šera dobře vidět díky bílé barvě. Optická signalizace zapnutého „Num locku“ nebo „Caps locku“ se patrně v rámci snahy o delší výdrž na baterie, která by měla být dva roky, nekoná. 

Tyto funkce však obsluhuje pomocný software. Ten je přehledný a na tři klávesy, které mají zdvojenou funkci umožňuje namapovat i jiné, než defaultní akce. Dále ukazuje stav baterie a umožňuje vypínat některé klávesy, jako třeba „Caps Lock“ nebo „Windows key.“

Test levných bezdrátových setů klávesnice s myší
Test levných bezdrátových setů klávesnice s myší

Spodní strana klávesnice ukáže vyklápěcí nožičky a kryt, pod kterým jsou dvě AAA baterie. A potom také deset (!) otvorů na odtok kapaliny v případě nějaké nehody. Neměl jsem sice možnost vyzkoušet, nakolik je klávesnice odolná proti polití, ale v tomto případě bych výrobci vcelku důvěřoval, že drobnější incidenty se obejdou bez škod.

Test levných bezdrátových setů klávesnice s myší

Kolem a kolem bych klávesnici doporučil spíše těm, co ji budou často přenášet. Nízká hmotnost a kompaktní rozměry si však vybraly svoji daň. Designově se taktéž jedná po povedený kousek, takže neudělá ostudu ani v reprezentativnějších prostorách recepcí, kanceláří nebo zasedaček.

                                         

Logitech MK235
KLADY
Test levných bezdrátových setů klávesnice s myší
Test levných bezdrátových setů klávesnice s myší
ZÁPORY
myš vhodná i pro levákyklávesnice se prohýbá při psaní
ergonomie myšizpracování kolečka myši
lehká klávesnice, odolná proti polití 
Orientační cena s DPH: 690 Kč

Závěrečné shrnutí

Hodnotit klávesnice nebo myši je dost subjektivní, u klávesnic hraje velkou roli to, na jaké uspořádání kláves jste navyklí, zda píšete všemi deseti, nebo zda často pracujete s notebookem – pak vám bude asi spíš vyhovovat v současnosti módní „chiclet“, u myší zase zda vám vyhovuje spíše obecný symetrický tvar dovolující volnější úchop s možností střídat polohy rukou, anebo máte raději velkou myš s opěrkou pro palec, do které ruka „zaklouzne“.

Celkově shrnuto si jistě každý set najde své kupce, kterým bude vyhovovat. Osobně jsem ale nejvíce byl překvapen z kvality, provedení a celkového dojmu hned prvního testovaného setu od firmy Cherry. Na tom se jen těžko hledá nějaká výraznější slabina a narozdíl soupeřů u něj není příliš vidět, že by se někde vyloženě šetřilo. Proto jsme se rozhodli udělit jí stříbrnou hvězdu

Test levných bezdrátových setů klávesnice s myší

Test levných bezdrátových setů klávesnice s myší

Za poskytnutí produktů do testu děkujeme společnosti Alza.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning