To jsou paradoxy! Ty největší rozpory ve světě moderní IT
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek To jsou paradoxy! Ty největší rozpory ve světě moderní IT

To jsou paradoxy! Ty největší rozpory ve světě moderní IT | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

18. 5. 2018 03:00 29

Seznam kapitol

1. Zákaz či omezení kryptografie versus bezpečnost 2. Big data versus soukromí 3. AI versus obavy z AI 4. Centrální správa versus vaše kontrola 5. Možnost volby versus uzavřená zahrada 6. Neopravitelné stroje versus ekologie

Žijeme v době, kdy se nám budoucnost předvádí v mnoha formách, které se, bohužel, navzájem logicky vylučují. Klasickým příkladem je představa některých politiků, že můžeme mít bezpečné systémy, ale toto zabezpečení bude pro bezpečnostní služby transparentní. To ovšem není zdaleka jediný paradox, se kterým se můžeme potkat

Reklama

Možnost volby versus uzavřená zahrada

Na jedné straně máme systémy, které jsou téměř dokonale uzavřené, na druhé straně se politici snaží prosazovat svobodu volby a potlačovat monopoly. Pamatujete na doby, kdy se USA rozhodly zakročit proti monopolnímu chování Microsoftu? Soud v roce 2000 rozhodl, že Microsoft získal monopolní postavení na trhu počítačů – a nejen to, zneužil ho proti konkurenci. Dokonce rozhodl, že společnost bude rozdělena na dvě, jedna se bude zabývat vývojem operačních systémů a druhá ostatním softwarem – a trvalo rok, než odvolací soud rozdělení zrušil.

V letech 2004–2007 proběhlo podobné řízení s Evropskou komisí, která nařídila Microsoftu, aby nabízel Windows bez Media Playeru – Windows XP N. V roce 2008 se řešil jejich formát OpenDocument pro MS Office a v roce 2009 musel Micorosft nabídnout možnost vybrat si internetový prohlížeč.

To jsou paradoxy! Ty největší rozpory ve světě moderní IT
i Zdroj: PCTuning.cz

Tato funkce se vytratila z Windows 7 v roce 2011 – a Microsoft byl pokutován 561 miliony eur za nesplnění dohod.

Zatímco všichni válcovali hřbet Micosoftu, vypěstoval si Apple ještě mnohem uzavřenější systém. Kompletně kontroluje vydávání softwaru, má monopol na jeho distribuci, snaží se získat monopolní postavení, pokud jde o streamování hudby třeba tím, že reproduktor HomePod podporuje pouze Apple Music a tak podobně.

Applu prošly celkem neuvěřitelné věci, tak například ignoroval politiku jednotného napájecího zdroje, který nařídila EU. V roce 2009 zavedla Evropská komise iniciativu Common EPS (External Power Supply), která nařizovala výrobcům používat jednotně microUSB. Ještě dnes najdeme legrační články o tom, jak „Apple bude nucen přejít na microUSB ve svých zařízeních“. To se samozřejmě nestalo, Apple v žádném případě nemínilo ztratit kontrolu nad svým proprietárním Lightning konektorem. Aby se vlk nakrmil a koza zůstala celá, Apple jednoduše oddělil napájecí kabel od trafa, do kterého se připojoval přes USB. A taky začal nabízet proprietární adaptér ze standardního microUSB na jejich proprietární konektor, což vyznívá vůči legislativě jako celkem slušný výsměch.

Politika zavřené zahrady je sice riskantní, ale velice výnosná. Apple vydělal na svém uzavřeném systému balík, takže se není čemu divit, že to Microsoft zkouší znovu se Store, ořezanými Windows 10 S, s prohlížečem Edge, který nám podsouvá na desktop a tak dále. Že za to Microsoft v minulosti dostal nakládačku? Jednak je to dávno a koukejte – Applu to prošlo. Tak jaképak copak!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama