Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi

Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

24. 8. 2012 03:00 95

Seznam kapitol

1. Plíživý zabiják smartphone 2. Trh se mění 3. Krach obchodních modelů 4. Probuzení ze snu
5. Urychlí nástup cloudu? 6. Realita mobilních sítí... 7. ... v Banánistánu 8. Sítě nám brzdí pokrok

Všichni ví, že se na nás valí technologická změna tak obrovská, že ji lze přirovnat snad jen k příchodu PC – náhrada klasických počítačů chytrými telefony. Prodávají se po desítkách milionů, táhnou růst objemu trhu s elektronikou. Výrobci se dělí na ty, kteří je mají, a zbytek, co pláče nad ztrátami a doufá v lepší zítřky.

Reklama

Nejde jen o to, že rychlost po dosažení FUP klesne asi dva stupně pod hranici minimální použitelnosti, čímž se od cloudu odříznete skoro stejně dokonale, jako by vám mobil ukradli. Jde o to, že limity FUP jsou v našich končinách zoufale nízké a peněz za to operátoři chtějí neuvěřitelně mnoho. Je možné, že se operátoři ve skutečnosti děsí toho, že by lidé začali používat Skype a podobné technologie místo našeho masivně předraženého volání (málokde ve světě zjistíte, že místní hovor vám operátor prodá za cenu mezinárodního).

Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi
i Zdroj: PCTuning.cz

I mé zkušenosti s tradičním Telecomem jsou podobné: V živé paměti mám debatu, kterou jsem svedl před mnoha lety s operátorem Telecomu, v níž jsem se domáhal kvalitního a stabilního datového přenosu na své pevné lince, který mi pokazil jakýsi agregátor komprimující více hlasových přenosů do jednoho aluminiového drátu. Operátor mi sdělil, že je sice smutné, že za linku s agregací bez možnosti přenášet data platím to samé jako ten, kdo ji má bez agregace, ale prioritou firmy je hlasová telefonie a nic s tím dělat nebudou.

Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi
i Zdroj: PCTuning.cz

Dnes bychom mohli říci, že jediné, co opravdu zásadně brzdí mobilní revoluci a příchod cloudu, je ignorantský přístup operátorů, kteří si myslí, že 150 MB dat měsíčně je smysl dávající limit a že EDGE je docela použitelná technologie vhodná pro rok 2012. Že 600 MB je docela nóbl a že 3 GB musí stačit každému. Je to absurdní, samozřejmě, ale naše trojhlavá operátorská žába sedí na prameni a škrtí použitelnost mobilních internetových technologií na samou mez proto, že prostě může. A bude to dělat do doby, než ji z toho pramene někdo neskopne, protože jinak nemají důvod evidovat, že jsme už v jiném století. Do té doby nám nezbývá nic jiného, než přebíhat mezi podniky s wifi připojením a škemrat o hesla, protože jen se znalostí kouzelného wifi hesla smartphone ožije a bude dělat věci, které mimo dosah slušného připojení prostě dělat nejde.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama