Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi

Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

24. 8. 2012 03:00 95

Seznam kapitol

1. Plíživý zabiják smartphone 2. Trh se mění 3. Krach obchodních modelů 4. Probuzení ze snu
5. Urychlí nástup cloudu? 6. Realita mobilních sítí... 7. ... v Banánistánu 8. Sítě nám brzdí pokrok

Všichni ví, že se na nás valí technologická změna tak obrovská, že ji lze přirovnat snad jen k příchodu PC – náhrada klasických počítačů chytrými telefony. Prodávají se po desítkách milionů, táhnou růst objemu trhu s elektronikou. Výrobci se dělí na ty, kteří je mají, a zbytek, co pláče nad ztrátami a doufá v lepší zítřky.

Reklama

Je to kruté probuzení ze snu do reality, to rozhodně. Chybu podle mě neudělali v tom, že by myšlenka streamovaného hraní byla v principu špatná. Naopak, myšlenka, že budete streamovat do tabletů hry, které tablet nebude schopen utáhnout, aniž by jeho procesory upekly uživateli nejprve pracky, pak jeho přirození, potom lithiovou baterii a následně vybuchly, je podle mě správná. Problém je v tom, že mobilní připojení prostě není dost dobré na to, aby utáhlo takové datové toky a mělo přijatelně nízkou latenci.

Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi
i Zdroj: PCTuning.cz

Ten samý problém se týká i všeobecné migrace do náruče nekonečného cloudu, kterou hlásají věrozvěstové popisující cloud jako takovou verzi datového nanebevzetí. Předně, ať si myslí kdo chce co chce, svěřujete svoje data organizacím, které jsou chronicky známé jako očuchávači dat. Je to taková moderní verze Lemova datového piráta Tlamsy, která si s gustem oskenuje vše, co úložišti svěříte, takže je zcela na vás, jestli do toho míníte jít a nebo ne. Tyto organizace zatím neodolaly žádné možnosti získat o vás nějaké informace, protože to je přesně to, co jim dovoluje prodávat cílenou reklamu. Nějak nevěřím tomu, že by s očucháváním dat přestaly ve chvíli, kdy na úložiště začnete valit svoji korespondenci a další dokumenty.

Možná laskavému čtenáři připadám jako příliš paranoidní, ale s postupujícím věkem si myslím, že jsem naopak paranoidní málo, jelikož jsem už několikrát zažil nemilé překvapení.

Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi
i Zdroj: PCTuning.cz

Jen pár příkladů z posledního měsíce: Četl jsem báječný článek o tom, co všechno se o vašich zvycích dá zjistit z toho, jakým způsobem čtete svoje elektronické knihy a rovněž zajímavou studii o tom, že banky dokážou na základě vašich transakcí s 80% pravděpodobností odhadnout, kde se v určitou hodinu budete nacházet zítra. Rovněž tak zajímavou úvahu softwarového vývojáře, který byl překvapen tím, že mu v Disneylandu předložili ke koupi jeho fotku z jízdy s tím, že na příkaz k úhradě předvyplnili jeho jméno a číslo kreditky, z čehož dotyčný vysoudil, že kamerový systém Disneylandu zřejmě používá nějakou formu face recognition napojenou na nějakou databázi zákazníků. Rovněž starosta New Yorku Michael Bloomberg, známý to bojovník proti kouření a pití Coly, hodlá zavést protikriminální sledovací systém poněkud připomínající Minority Report.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama